Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ορισμός Ημιυπαίθριου Χώρου


Recommended Posts

Δεν είμαι σίγουρος ότι συμφωνώ . . .
Θα μπορούσε απλά να προσμετρήσει στους εξώστες η επιφάνεια Α και να έχουμε ΑΗΧ διπλού ύψους Α+Β.
Η δική σου προσέγγιση είναι ελαφρός δυσμενέστερη, καθώς επιβαρύνονται οι ΑΗΧ που είναι μόνο μέχρι 20%. Πάντως η ουσία δεν αλλάζει.

 

Edited by Latg
Link to comment
Share on other sites

Επίσης στο παρακάτω σχήμα με την δική σου προσέγγιση θα προκύψει ο εξώστης ως επιφάνεια εντός δόμησης καθώς δεν έχει ανοιχτή πλευρά σε ακάλυπτο με απόσταση > Δ.
Μου φαίνεται πιο λογικό να μετρήσει απλά σαν εξώστης και να έχω έναν ΑΗΧ διπλού ύψους.
 

image.png.fc9d77af181209fecd210df42b38c87b.png

Edited by Latg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι καλή μας μέρα,

Επισυνάπτω απόσπασμα της κάτοψης και φωτογραφία για το εξής ερώτημα:

Είναι σωστό να θεωρήσω το κομμάτι μες στο διακεκομμένο κόκκινο layer ως Η.Χ. και το υπόλοιπο τμήμα ως εξώστη?

 

Screenshot ΗΧ.JPG

Drawing1.pdf

Link to comment
Share on other sites

Παύλο ευχαριστώ!

Κατά το παρελθόνμήπως το περίγραμμα που επισύναψα  εγώ ήταν όλος Η.Χ.? Διότι κατά την έκδοση της άδειας ('85) το περίγραμμα που είχα εγώ είχε προσμετρηθεί στη κάλυψη!

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει τέτοια συζήτηση θα πρέπει να διαθέτουμε κατόψεις και δ. κάλυψης της άδειας. Ο Η.Χ είναι όπως στον σχεδίασα. Τα υπόλοιπα είναι εξώστες.

  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή ο εξώστης μπορεί να εφάπτεται στο όριο και μπορεί να φέρει τοίχο, θα μπορούσε καλλιστα να είναι και ολόκληρo εξώστης, αν φυσικά δεν είναι φερων στοιχείο ο τοιχος. Θα το δεις στα στατικά αυτό. 

 

 

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33 Επισυνάπτω κατόψη (τυπικού ορόφου/ το ίδιο ισχυεί κ στον άνω όροφο) και ΔΚ της αδείας.

Εφόσον είναι έτσι τα πράγματα, να υποθέσω στα πραγματοποιούμενα του ΔΚ μου θα συντάξω, για τον εν λόγω ΗΧ, θα συμπεριλάβω στη πραγματοποιούμενη κάλυψη μόνο το κομμάτι που υπέδειξες και θα το περιγράψω στη Τεχνική μου Έκθεση (διότι θα προκύψει λιγότερη κάλυψη δεδομένων των πραγμάτων).

@jbosdas δεν είναι φέρων στοιχείο ο τοίχος που προεξέχει όχι!

.thumb.JPG.099fe3932b9843c85f0558a9c8c51b0a.JPG1854383105_.JPG.4805d4c6d19d99c9d4a6c6ae218ebb20.JPG

Link to comment
Share on other sites

Βασικά στην χειρότερη είναι αυτό που είπε ο @Pavlos33 αλλά ο μελετητής για δικούς του λόγους αποφάσισε να το προσμετρήσει στην κάλυψη....

Αλλά έχω ένα ερώτημα @the_topo, τι θέλεις να κάνεις στο ακίνητο?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε κάνω τακτοποίηση στην Ο.Ι. του ισογείου (αλλά και του ορόφου).

Ουσιαστικά, στο ισόγειο έχω εντοπίσει μετατροπή Η.Χ. σε Χ.Κ.Χ  (εκεί που υποδεικνύεται το 2,7 χ 2,5) όπου για κάποιο λόγο ο μελετητής και σε αυτό συμπεριφέρθηκε σαν ΗΧ και το προσμέτρησε στη κάλυψη (όχι δόμηση). Όπως και στο μπροστινό κομμάτι για το οποίο αναφέρθηκα αρχικά!

Επειδή όμως έχω παραβάσεις που εμπίπτουν Κατηγορία Αυθαιρεσίας 4, συντάσσω ΔΚ όπου γράφω τα υλοποιημένα μεγέθη κάλυψης/δόμησης, εξού και οι ερωτήσεις μου!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.