Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ορισμός Ημιυπαίθριου Χώρου


Recommended Posts

4 λεπτά πριν, Giallou said:

Συνάδελφοι καλησπέρα, χρειάζομαι τη βοήθεια σας,

Για μια νέα άδεια οικοδομής ενός διώροφου κτιρίου, το περίγραμμα του α' ορόφου προεξέχει από το περίγραμμα του ισογείου χωρίς ωστόσο να προεξέχουν κολώνες στο ισόγειο (το προεξέχων τμήμα του ά ορόφου στηρίζεται με δοκούς). Ο χώρος αυτός φαίνεται σκιαγραμμισμένος και στο σχέδιο που σας επισυνάπτω και αποτελεί ενιαίο χώρο με το περιβάλλοντα χώρο του οικοπέδου. Αυτό θεωρείται Η/Χ?

ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΗΧ ΧΩΡΟ.png

Κατά την άποψη μου όχι. 
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 568
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

7 λεπτά πριν, Giallou said:

Συνάδελφοι καλησπέρα, χρειάζομαι τη βοήθεια σας,

Για μια νέα άδεια οικοδομής ενός διώροφου κτιρίου, το περίγραμμα του α' ορόφου προεξέχει από το περίγραμμα του ισογείου χωρίς ωστόσο να προεξέχουν κολώνες στο ισόγειο (το προεξέχων τμήμα του ά ορόφου στηρίζεται με δοκούς). Ο χώρος αυτός φαίνεται σκιαγραμμισμένος και στο σχέδιο που σας επισυνάπτω και αποτελεί ενιαίο χώρο με το περιβάλλοντα χώρο του οικοπέδου. Αυτό θεωρείται Η/Χ?

ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΗΧ ΧΩΡΟ.png

Στο σκίτσο φαίνεται ο ΑΗΧ που το Β κομματι έχει διπλό ύψος. 
ομως σταματάει ως εκεί που ειναι οι κολόνες 

IMG_2224.jpeg

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, DimitrisTh said:

Στο σκίτσο φαίνεται ο ΑΗΧ που το Β κομματι έχει διπλό ύψος. 
ομως σταματάει ως εκεί που ειναι οι κολόνες 

IMG_2224.jpeg

Καλησπέρα,

 

ναι αυτό το ξέρω, το ζήτημα μου είναι άλλο, αν θες ξανα δες την ανάρτηση μου. Σε ευχαριστώ παντως

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Giallou said:

Καλησπέρα,

 

ναι αυτό το ξέρω, το ζήτημα μου είναι άλλο, αν θες ξανα δες την ανάρτηση μου. Σε ευχαριστώ παντως

Ίσως δεν φάνηκε η απάντηση μου που εγραψα ότι για μένα δεν αποτελεί ΗΧ. 
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, DimitrisTh said:

Ίσως δεν φάνηκε η απάντηση μου που εγραψα ότι για μένα δεν αποτελεί ΗΧ. 
 

Α συγγνώμη συνάδελφε τώρα την είδα. Ευχαριστώ και πάλι. 

Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι ανοιχτό από τρεις πλευρές, δηλαδή η εσοχή όπως φαίνεται στην παρακάτω τομή, επαναλαμβάνεται σε όλο το μήκος, θεωρώ ότι εμπίπτει στο Αρ. 11 παρ. 6.  , οπότε εκτός Σ.Δ., εκτός όγκου αλλά εντός κάλυψης προφανώς.

Αρ. 11 παρ. 6. Στο συντελεστή δόμησης δεν προσμετρώνται:
γ. Οι προσβάσιμες και μη προσβάσιμες επιφάνειες του ισογείου και οι προσβάσιμες και μη προσβάσιμες επιφάνειες των ορόφων, οι οποίες προκύπτουν από εσοχές στο σώμα του κτιρίου ανεξάρτητα από τις διαστάσεις τους.



image.png.15b45bda6ce5c7035268dac560c3058d.png

Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, Latg said:

Εάν είναι ανοιχτό από τρεις πλευρές, δηλαδή η εσοχή όπως φαίνεται στην παρακάτω τομή, επαναλαμβάνεται σε όλο το μήκος, θεωρώ ότι εμπίπτει στο Αρ. 11 παρ. 6.  , οπότε εκτός Σ.Δ., εκτός όγκου αλλά εντός κάλυψης προφανώς.

Αρ. 11 παρ. 6. Στο συντελεστή δόμησης δεν προσμετρώνται:
γ. Οι προσβάσιμες και μη προσβάσιμες επιφάνειες του ισογείου και οι προσβάσιμες και μη προσβάσιμες επιφάνειες των ορόφων, οι οποίες προκύπτουν από εσοχές στο σώμα του κτιρίου ανεξάρτητα από τις διαστάσεις τους.



image.png.15b45bda6ce5c7035268dac560c3058d.png

Καλησπέρα συνάδελφε, ναι ακριβώς έτσι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

  • Εδώ πάντως ο ΑΗΧ είναι διπλού ύψους και έπρεπε να προσμετρήσει όλος ο όγκος ανάμεσα στις κολώνες άσχετα αν βγάζω και ένα πρόβολο εντός του ΑΗΧ διπλού ύψους.
9 ώρες πριν, DimitrisTh said:

 

IMG_2224.jpeg

 

 

Edited by Latg
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.