Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

Από την πολεοδομία έχουν μία έτοιμη αίτηση "ΠΡΟΣ ΔΗΜΟ τάδε, ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΔΟΜΗΣΗΣ" όπου λέει ότι συνημμένα υποβάλλονται τα εξής:

1) Βεβαίωση 4014

2) ΥΔ ιδιοκτήτη που ζητάει τη διαγραφή

3) Σχέδια κάτοψης, τομής και τοπογραφικό, όπως επίσης τους αναλυτικούς προϋπολογισμούς (εάν υπάρχουν λοιπές παραβάσεις)

4) Φωτογραφίες όψεων

5) Τεχνική έκθεση μηχανικού

6) ΥΔ μηχανικού ότι τα σχέδια και η ΤΕ που προσκομίζονται θα είναι τα ίδια με αυτά που θα ανέβουν στο σύστημα του ΤΕΕ

 

ΙΔΙΩΣ για το Νο2, ΔΕΝ χρησιμοποιούν το ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ 1 της ΕΓΚΥΚΛΙΟΥ, αλλά ένα ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ υπόδειγμα!!!!!!!!

 

Τέλος, ΠΡΩΤΑ ελέγχει ο υπάλληλος τον φάκελό σου ώστε να είναι πλήρης και έτσι όπως τον ζητάνε και ΜΕΤΑ πρωτοκολλείς!!!!

 

Να συνεχίσω???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ έχω ετοιμάσει το παρακάτω να δώσω στους πελάτες μου. Λες να μου έρθουν πίσω και να ζητάνε και άλλα;

AITHSH N4014 GIA DIAGRAFH PROSTIMOY.doc

 

υ.γ. Για ποια ΕΓΚ μιλάς;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά υπήρχε, όπως το γράφεις, το Α29 παρ. 5δ του Ν.4067/12 και η ΕΓΚ.1/12 στην ενότητα Γ στην παρ.3 όπου ξαναέλεγε ότι λέει ο 4067/12.

Μετά και επειδή οι πολεοδομίες μας είναι "πόλεις - κράτη" βγάλανε την ΕΓΚ. 17, όπου στην παρ. 4 ΞΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ότι λέει ο 4067/12, ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΟΙ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΕΣ....

 

Κρίμα, δεν το κατάλαβαν όμως!!!

 

ΕΠΙΣΗΣ, είχε και 3 (νομίζω) υποδείγματα, όπου το 1ο είναι η ΥΔ του ιδιοκτήτη.

 

ΥΓ: http://www.ypeka.gr/...&language=el-GR

 

 

EDIT: Κάτι τέτοιο θα είχε λέτε κανένα αποτέλεσμα???

http://rns.seedd.gr/PortalCont/Inet/z001ProtalContatsadd.asp

Edited by architect_duth
Link to comment
Share on other sites

Ok. Νόμιζα πως έλεγε για την ΕΓΚ1 που έλεγε για σχέδια κλπ.. μπερδεύτηκα..

 

Καταγγελία θα θεωρούσα πως πρέπει να κάνουν οι ιδιοκτήτες.... Ο μηχανικός δεν έχει κανένα πρόβλημα αφού δεν είναι αιτών...

Link to comment
Share on other sites

Έκανα οριστική υποβολή πριν 3 μέρες και θέλω τώρα να ανεβάσω στο σύστημα σχέδια, Υ/Δ. κ.α Πάω στην καρτέλα αρχεία, πάω στα βελάκια, αλλά δεν ανοίγει κάποιος φάκελος για να ανεβάσω τα αρχεία. Γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Έκανα οριστική υποβολή πριν 3 μέρες και θέλω τώρα να ανεβάσω στο σύστημα σχέδια, Υ/Δ. κ.α Πάω στην καρτέλα αρχεία, πάω στα βελάκια, αλλά δεν ανοίγει κάποιος φάκελος για να ανεβάσω τα αρχεία. Γνωρίζει κανείς τι πρέπει να κάνω?

Δεν έχεις συμπληρώσει κατηγορία τρωτότητας και αριθμό ορόφων. Κάντο και θα σου ανοίξει το σύστημα για τα αρχεία.
Link to comment
Share on other sites

Καταγγελία θα θεωρούσα πως πρέπει να κάνουν οι ιδιοκτήτες.... Ο μηχανικός δεν έχει κανένα πρόβλημα αφού δεν είναι αιτών...

Ο μηχανικός δεν είναι ο αιτών, αλλά αυτός "φαίνεται" στον ιδιοκτήτη. Όταν δλδ κάποιος ιδιοκτήτης πάει στη συγκεκριμένη πολεοδομία να καταθέσει το φάκελο για αναστολή και του πουν ότι είναι λειψός, τότε "εκτίθεται" ο μηχανικός!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.