Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

Λέω εγώ τώρα......

Μήπως επιτρέπει τα ανέβασμα των αρχείων μόνο από τον "βασικό" μηχανικό της δήλωσης;;;;

Δηλαδή, μήπως μόνο ο συνάδελφος αρχιτέκτονας μπορεί να τα ανεβάσει;;;;

Για ψάξτο και πες μας....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Tελικά, στους συμμετέχοντες μηχανικούς δίνεις τον ΑΜ του συνεργάτη μηχανικού, βγάζει το σύστημα τα στοιχεία του μηχανικού, αλλά πρέπει και αριστερά να κλικάρεις το νέο μέλος, ωπότε αυτόματα ενεργοποιείται η επιλογή του εξαρτημένου τοπογραφικού. Δηλαδή το σύστημα αναγνωρίζει αυτόματα το δικαίωμα υπογραφής των αντίστοιχων αρχείων.

Link to comment
Share on other sites

Tελικά, στους συμμετέχοντες μηχανικούς δίνεις τον ΑΜ του συνεργάτη μηχανικού, βγάζει το σύστημα τα στοιχεία του μηχανικού, αλλά πρέπει και αριστερά να κλικάρεις το νέο μέλος, ωπότε αυτόματα ενεργοποιείται η επιλογή του εξαρτημένου τοπογραφικού. Δηλαδή το σύστημα αναγνωρίζει αυτόματα το δικαίωμα υπογραφής των αντίστοιχων αρχείων.

Τι εννοείς όταν λες "και αριστερά να κλικαριστεί το νέο μέλος" πώς αυτό χει αυτό σχέση με την ενεργοποίηση του τοπογραφικού?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ανεβάζω τίποτα αφού δίπλα γράφει : Ν.4014/11 άρθρο 24 § 2.γ

Και η συγκεκριμένη παράγραφος λέει:

γ. Παράβολο/αποδεικτικό είσπραξης υπέρ του Ελληνικού #ημοσίου ύψους 500 ευρώ για αυθαίρετη κατασκευή/χρήση μέχρι 50 τ.μ. ή για κτίριο κύριας και μοναδικής κατοικίας μέχρι 100 τ.μ., 1.000 ευρώ για κτίριο/χρήση άνω των 50 τ.μ. και μέχρι 100 τ.μ. ή για κτίριο κύριας και μοναδικής κατοικίας άνω των 100 τ.μ. και μέχρι 200 τ.μ., 2.000 ευρώ για κτίριο/χρήση άνω των 100 τ.μ. και μέχρι 1.000 τ.μ., 4.000 ευρώ για κτίριο/χρήση άνω των 1.000 τ.μ. και μέχρι 2.000 τ.μ. και 6.000 ευρώ για κτίριο/χρήση μεγαλύτερη των 2.000 τ.μ. επί ποινή απαραδέκτου, για κάθε αυτοτελή ιδιοκτησία, το οποίο σε καμία περίπτωση δεν επιστρέφεται, αλλά συμψηφίζεται με το ειδικό πρόστιμο που προβλέπεται στο παρόν άρθρο. Με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομικών και Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής καθορίζεται η διαδικασία είσπραξης των ανωτέρω ποσών και η δυνατότητα κατάθεσής τους σε συμβεβλημένες τράπεζες.

Λέει πουθενά τίποτα για 

  1. Αμοιβή μηχανικού/ Εισφορά ΤΕΕ
  2. ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ μηχανικού
  3. ΦΕΜ μηχανικού

?????

Όχι αν λέει ας μου το δείξει κάποιος...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ έχεις δίκιο. Δεν το είχα προσέξει. Ούτε πήγε το μυαλό μου. Όπως και το καινούργιο προσχέδιο έτσι και ο 4014 δεν αναφέρουν τίποτα για αμοιβές μηχανικού, ΦΕΜ, και ΤΣΜΕΔΕ. Προστέθηκαν κατά παράβαση νόμου στο σύστημα από τους νταβατζήδες του ΤΕΕ. Πωπω και έχω πληρώσει ένα σορό λεφτά σε ΤΣΜΕΔΕ (και ΤΕΕ πριν την κατάργηση της εισφοράς). Βλέπεις βιάστηκα. Καλώς μ@@@@ είμαι.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.