Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

Γι΄αυτό λέω τι του λες, όταν αυτός θα σου πει ''Εσύ ήσουν υποχρεωμένος να τα τελειώσεις όλα στον χρόνο που απαιτούνταν!!! Γιατί δεν το έκανες?''

Δυστυχώς συνάδελφε αλλά σε αυτό θα έχει δίκιο. Η σημφωνία σας ήταν να έχεις ολοκληρώσει υπαγωγή και ανέβασμα σχεδίων μέχρι τη λήξη του 4014 δηλαδή στις 30/9. Αν εσύ δεν τα υπολόγισες σωστά και δεν προλαβαίνεις, δεν μπορείς να τον βάλεις με το ζόρι να μπει στον 4178 και να πληρώσει εξτρά πρόστιμα και ποσοστό ανταπόδοσης μόνο και μόνο για να επωφεληθείς εσύ της παράτασης της προθεσμίας. Δεν γνωρίζω βέβαια τους λόγους για τους οποίους αμέλησες τις υποχρεώσεις σου, μπορεί να ήταν ανωτέρας βίας αλλά σε κάθε περίπτωση ο πελάτης θα γυρίσει και θα σου πει "υπογράψαμε την τάδε σύμβαση για την τάδε εργασία και δεν την έκανες".

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς συνάδελφε αλλά σε αυτό θα έχει δίκιο. Η σημφωνία σας ήταν να έχεις ολοκληρώσει υπαγωγή και ανέβασμα σχεδίων μέχρι τη λήξη του 4014 δηλαδή στις 30/9. Αν εσύ δεν τα υπολόγισες σωστά και δεν προλαβαίνεις, δεν μπορείς να τον βάλεις με το ζόρι να μπει στον 4178 και να πληρώσει εξτρά πρόστιμα και ποσοστό ανταπόδοσης μόνο και μόνο για να επωφεληθείς εσύ της παράτασης της προθεσμίας. Δεν γνωρίζω βέβαια τους λόγους για τους οποίους αμέλησες τις υποχρεώσεις σου, μπορεί να ήταν ανωτέρας βίας αλλά σε κάθε περίπτωση ο πελάτης θα γυρίσει και θα σου πει "υπογράψαμε την τάδε σύμβαση για την τάδε εργασία και δεν την έκανες".

σε αυτο συναδελφε εισαι λαθος.......

το οτι η συναλλαγη μας γινεται με ενα κρατος μπ^&%&^%ο δεν σημαινει οτι θα ειμαστε και εμεις αναξιοπιστοι...!!

ο νομος βγηκε αρχες αυγουστου και λεει ξεκαθαρα οτι τα δικαιολογητικα ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΠΕΡΑΣ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ.......ε λοιπον και εγω εχοντας 2 μηνες μπροστα μου εννοω αυγουστο-σεπτεμβριο ειχα προγραμματισει να ανεβασω τα αρχεια μου ως 30/9/12.......καλα μεχρι εδω???

απο την εκδοση ομως του φεκ και μετα μου λεει οτι κατεθεσε μεχρι την ληξη του 4178.....ε λοιπον σηκωνομαι και παω ''διακοπες''....που ειναι το παραλογο?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

.ναι κάπως έτσι που τα λέει ο giannisp, όμως δεν θα "πεις" αυτό, θα πεις ότι "όλοι οι φ'ακελοι μεταφέρονται", δεν θα μεταφερθούν μόνο όσοι είναι σε ολοκληρωμένη υπαγωγή, ο 4014 θα κριθεί αντισυνταγματικός και θα προσπαθήσουν να δικαιολογήσουν τον παρά που πήραν "βάζοντας " τις δηλώσεις στο νέο νόμο, ώσπου να κριθεί αντισυνταγματικός πάλι... ( ...) όμως θέλει προσοχή και διάβασμα πάλι, όλες τις δηλώσεις θα πάνε στο νέο "νόμο" . όμως ποιός θα πληρώσει την εργασία του μηχανικού? Ποιός το νέο παράβολο? ποιός την νέα εισφορά Τεε? Θέλει υπομονή και νεύρο, όποιος "κατέχει" θα πληρώνει, αλοίμονο σε όσους δεν έχουν τι να "κάνουν" παρά να ασχολούνται με αυτό το νόμο.

Η εργασία του μηχανικού ήταν να ανεβάσει τα στοιχεία ως 30/9 (όταν αυτά δεν λείπαν) όμως τώρα που θα μεταφερθούν κι οι άλλες δηλώσεις, τα ερωτήματα παραμένουν. Ποιός πληρώνει το μηχανικό?

Η δουλειά μας ήταν να "τακτοποιήσουμε " με το 4014, κι αν το ΣΤΕ κύρηξε το νόμο αντισυνταγματικό, και η κυβέρνηση βρήκε "άλλο δρόμο" να αολοκληρώσει την τακτοποίηση, δεν φταίμε εμείς. Αν όντως μεταφερθούν μόνο οι μη ολοκληρωμένες έχουμε ευθήνη, αν ο πελάτης έχει φέρει βέβαια όλα τα "στοιχεία " κανονικά... σε αντίθεση περίπτωση δεν είμαστε οι εσαεί βοηθοί του που επί 30χρόνια, όσα θα τραβιέται με αυτόν το νόμο θα του διεκπαιρεώνουμε τις υποχρεώσεις. Νέα εργασία, νέα αμοιβή, και όσον αφορά την εισφορά ο καθένας ας αναλάβει τις ευθύνες του, όμως για την απόφαση ΣΤΕ, δεν ευθήνεται ο Μηχανικός, ευθήνεται ο νομοθέτης.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ ανάλογη περίπτωση, θα στείλω κι εγώ email

 

Τα ίδια και από εδώ... Ξέχασα να δηλώσω το Μηχανολόγο στο Ληξιαρχείο και το Μητρώο Αρρένων του ΥΠΕΚΑ...

[email protected] mail σε αυτό στέλνετε Συνάδελφοι έτσι;

Link to comment
Share on other sites

σε αυτο συναδελφε εισαι λαθος.......

το οτι η συναλλαγη μας γινεται με ενα κρατος μπ^&%&^%ο δεν σημαινει οτι θα ειμαστε και εμεις αναξιοπιστοι...!!

ο νομος βγηκε αρχες αυγουστου και λεει ξεκαθαρα οτι τα δικαιολογητικα ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΠΕΡΑΣ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ.......ε λοιπον και εγω εχοντας 2 μηνες μπροστα μου εννοω αυγουστο-σεπτεμβριο ειχα προγραμματισει να ανεβασω τα αρχεια μου ως 30/9/12.......καλα μεχρι εδω???

απο την εκδοση ομως του φεκ και μετα μου λεει οτι κατεθεσε μεχρι την ληξη του 4178.....ε λοιπον σηκωνομαι και παω ''διακοπες''....που ειναι το παραλογο?

 

Έχεις δίκιο! Μέσα στο χαμό δεν σκέφτηκα ότι υπάρχει και αυτή η περίπτωση!

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς συνάδελφε αλλά σε αυτό θα έχει δίκιο. Η σημφωνία σας ήταν να έχεις ολοκληρώσει υπαγωγή και ανέβασμα σχεδίων μέχρι τη λήξη του 4014 δηλαδή στις 30/9. Αν εσύ δεν τα υπολόγισες σωστά και δεν προλαβαίνεις, δεν μπορείς να τον βάλεις με το ζόρι να μπει στον 4178 και να πληρώσει εξτρά πρόστιμα και ποσοστό ανταπόδοσης μόνο και μόνο για να επωφεληθείς εσύ της παράτασης της προθεσμίας. Δεν γνωρίζω βέβαια τους λόγους για τους οποίους αμέλησες τις υποχρεώσεις σου, μπορεί να ήταν ανωτέρας βίας αλλά σε κάθε περίπτωση ο πελάτης θα γυρίσει και θα σου πει "υπογράψαμε την τάδε σύμβαση για την τάδε εργασία και δεν την έκανες".

 

"Δυστυχώς" έχεις απόλυτο δίκιο!

 

Ο συνάδελφος "σώζεται εν μέρει πάντα" μόνο αν στη σύμβαση που έχει υπογράψει με τον πελάτη του υπάρχει κάτι τέτοιο:  

 

"....ΑΡΘΡΟ 5: ΑΝΩΤΕΡΑ ΒΙΑ

1. Τα συμβαλλόμενα μέρη δεν ευθύνονται για τη μη εκπλήρωση των υποχρεώσεων, που απορρέουν από την παρούσα σύμβαση, για λόγους που βρίσκονται πέραν του ευλόγου ελέγχου των μερών και δεν θα μπορούσαν λογικά να προβλεφθούν και ν’ αναμένονται και μόνο για όσο χρόνο το γεγονός της ανωτέρας βίας διαρκεί.

2. Δεν επιτρέπεται επίκληση γεγονότος ανωτέρας βίας προκειμένου ν’ αρνηθούν τα συμβαλλόμενα μέρη την εκπλήρωση των υποχρεώσεών τους, οι οποίες σύμφωνα με την παρούσα σύμβαση θα έπρεπε να έχουν εκπληρωθεί πριν ανακύψει το γεγονός της ανωτέρας βίας....".

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

ΙΑΣΟΝΑ παίζει και το σενάριο που έγραψε πιο πάνω ο giannisp. Εφόσον από αρχές Αυγούστου δόθηκε παράταση της 30/9 μπορεί κάποιος να άφησε τη δουλειά του στη μέση και να πήγε ήσυχος για διακοπές.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά στο "Αμοιβή μηχανικού/Εισφορά ΤΕΕ" για την εισφορά ανεβάζουμε ένα σημείωμα ή απόσπασμα του νόμου που λέει ότι καταργήθηκε, για την αμοιβή μηχανικού τι ανεβάζουμε? Σκανάρουμε την ΑΠΥ? Για να τα στείλω και αυτά αν είναι και να ησυχάσω, μην μου πουν μετά ότι δεν υπέβαλλα όλα τα απαιτούμενα δικαιολογητικά. Αν και μου φαίνεται τραγικό να ανεβάζουμε τις ΑΠΥ, υποτίθεται αυτό το "αμοιβή μηχανικού" θα ήταν το καταθετήριο στην ΕΤΕ όπου θα φαινόταν και η αμοιβή και η πληρωμή της εισφοράς στο ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.