Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

Να κάνω μια ερώτηση ψιλοσυμβολαιογραφική μήπως και ξέρει κανείς να μου απαντήσει; Πάω να αποδείξω μια αλλαγή χρήσης από βοηθητική σε κύρια (που πλέον τέτοιου είδους αλλαγή χρήσης με το νέο νόμο δε χρειάζεται, αλλά την είχα βάλει τότε που έγινε η συγκεκριμένη υπαγωγή και το έκλεισα γιατί πήγε για συμβόλαιο αγοραπωλησίας) ότι είναι προ του '83,σε υπόγειο που πλέον μόνο υπόγειο δεν είναι. Η άδεια δείχνει το συγκεκριμένο χώρο ως αποθήκη αλλά έχει γίνει κύριος χώρος και ως τέτοιος μεταγράφηκε στον καινούργιο ιδιοκτήτη. Έχω το συμβόλαιο αγοραπωλησίας της ιδιοκτησίας από το '75 και το συμβόλαιο σύστασης διηρημένων ιδιοκτησιών του '72 που πλέον περιγράφει την ιδιοκτησία ως "διακεκριμένο χώρο οριζόντιας ιδιοκτησίας που αποτελείται από έναν κύριο χώρο και αποχωρητήριο". Στη σύσταση κάποιοι χώροι του υπογείου συνεχίζουν να περιγράφονται ως αποθήκες και κάποιοι πλέον ως διακεκριμένες ιδιοκτησίες. Θεωρείτε ότι είμαι καλυμένη με το συμβόλαιο αυτό όσον αφορά ότι ο χώρος μου μεταγράφηκε ως Κύριος χώρος από το '72;

Edited by liv25k
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα συνάδελφοι ήθελα να ξεκαθαρίσω κάτι :

 

Αν δείξω την αυθαιρεσία μόνο στο υπάρχον ΔΚ που το έχω ανεβάσει σε jpg όπως το πήρα από τη πολεοδομία στον υπολογιστή μου κάνοντας ένα περίγραμμα και βάζοντας δίπλα ένα υπόμνημα με τις αυθαιρεσίες και τη σφραγίδα μου (που την έχω και αυτή σκανάρει) δε καλύπτομαι ? Διότι οι οδηγίες του ΤΕΕ (ν.4014) ζητούν για τη πληρότητα του φακέλου στο σύστημα το ΔΚ και όχι απαραίτητα και τη κάτοψη αν δε κάνω λάθος. Δλδ θέλω να πω πρέπει την ίδια ακριβώς δουλειά να τη κάνω και στη κάτοψη του ορόφου που έχει γίνει η αυθαιρεσία ?

 

ΜΦΧ

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα σε παρακαλώ εξήγησέ μου γιατί δεν το έχω καταλάβει:

Αν έχουμε αναεβάσει τα πάντα μέχρι 30/9 και έχει περαιωθεί η δήλωση κατά 4014

τότε θα θεωρείται καλώς έχουσα και το ακίνητο νομίμως υφιστάμενο;

Δηλαδή όταν έρθει ο ελεγκτής δόμησης για ταυτότητα κτιρίου, δεν θα το εξετάσει με τις διατάξεις του 4178 αλλά με αυτές του 4014;

Όταν πάει μηχανικός για να κάνει έλεγχο για μεταβίβαση, θα το θεωρήσει ΟΚ,

κι ας προκύπτουν 3πλάσια πρόστιμα κατά 4178 απ' ότι με 4014;

Κι αν έχεις ανεβάσει τα πάντα εκτός από Ε9 ας πούμε ή κάτι άλλο τυπικό, τότε είσαι υποχρεωμένος να ενταχθείς στον 4178;

Πως μπορεί να τιμωρείται ο ιδιοκτήτης κατ' αυτό τον τρόπο για αβλεψία του μηχανικού ήσσονος σημασίας;

Για πες μας πάλι το μεταβατικό να το καταλάβουμε 

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ υπάρχει πλήθος συναδέλφων μας που διαβάζοντας τον νόμο, έμειναν στο έχει δοθεί παράταση και είναι ήσυχοι.

Όταν συζήτησα με ένα συνάδελφο από επαρχία όλα αυτά τα παρανοϊκά, έμεινε άναυδος ο άνθρωπος και έχει 80 δηλώσεις ολοκληρωμένες χωρίς ανεβασμένα αρχεία.

Είναι τρελό να τους σταυρώνεις όλους αυτούς και ειδικά με αυτόν τον αδιανόητο τρόπο!!!

Link to comment
Share on other sites

Πιστέυω οτι ολα αυτα με τις ημερομηνιες ολοκληρωσης της β φάσης δεν θα εχουν καμια ισχυ.Εκεινο στο οποιο θα βασιστουν για να βρουν τον τροπο μεταβασης απο τον 4014 στον 4178 θα ειναι τα τετραγωνικα μέτρα που τακτοποιουνται και αν εχει εξοφληθέι το πρόστιμο που τους αντιστοιχεί:

Αν δηλαδη ο ιδιοκτητης εχει πληρωσει ολο το ποσο (χωρις απαραιτητα ολοκληρωμενη υπαγωγη) και δεν τροποποιει ΤΙΠΟΤΑ στην αυθαιρεσια του, πιστευω οτι δεν θα ζητησουν αναπροσαρμογη προστίμου.  Μεταβαση στο νεο νομο όμως θα ζητησουν σιγουρα(για να παρει το ποσο ανταπόδοσης το ΤΕΕ).  Απο τη στιγμη που ο 4178 εχει μεταφερει την ημερομηνια δικαιολογητικων β φασης 18 μηνες μετα ΧΩΡΙΣ να απαιτει ενταξη στον 4178 η ημερομηνια 30/9 μεταφερθηκε.....

Αναμένουμε τη νεα υπουργική απόφαση που θα τα αποσαφηνίζει....Πιστευω οτι θα επικρατήσει η κοινή λογική

Edited by ioannat
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως -επειδή στην Ελλάδα βρισκόμαστε -  σκέφτομαι να τα ανεβάσω μέχρι τέλους του μήνα, διότι μετά το πέρας της ημερομηνίας που έχουν ορίσει...μπορεί να συμβεί το οτιδήποτε. Βλέποντας και κάνοντας μετά. Έχει καταντήσει βαρετό νομίζω ειδικά το ζήτημα των προθεσμιών από την αρχή που ψηφίστηκε ο προηγούμενος νόμος οι οποίες άλλαξαν ούτε και εγώ θυμάμαι πόσες φορές.

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως -επειδή στην Ελλάδα βρισκόμαστε -  σκέφτομαι να τα ανεβάσω μέχρι τέλους του μήνα, διότι μετά το πέρας της ημερομηνίας που έχουν ορίσει...μπορεί να συμβεί το οτιδήποτε. Βλέποντας και κάνοντας μετά. Έχει καταντήσει βαρετό νομίζω ειδικά το ζήτημα των προθεσμιών από την αρχή που ψηφίστηκε ο προηγούμενος νόμος οι οποίες άλλαξαν ούτε και εγώ θυμάμαι πόσες φορές.

το πιο ασφαλές!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω το συμβόλαιο αγοραπωλησίας της ιδιοκτησίας από το '75 και το συμβόλαιο σύστασης διηρημένων ιδιοκτησιών του '72 που πλέον περιγράφει την ιδιοκτησία ως "διακεκριμένο χώρο οριζόντιας ιδιοκτησίας που αποτελείται από έναν κύριο χώρο και αποχωρητήριο". Στη σύσταση κάποιοι χώροι του υπογείου συνεχίζουν να περιγράφονται ως αποθήκες και κάποιοι πλέον ως διακεκριμένες ιδιοκτησίες. Θεωρείτε ότι είμαι καλυμένη με το συμβόλαιο αυτό όσον αφορά ότι ο χώρος μου μεταγράφηκε ως Κύριος χώρος από το '72;

Ναι θεωρώ πως όσοι χώροι περιγράφονται στους τίτλους του '72 ως ΚΧ, λαμβάνουν και τους συντελεστές παλαιότητας κανονικά.

Οι υπόλοιποι -αν δεν αποδειχτούν με κάποιο τρόπο- υπολογίζονται δίχως έκπτωση ως μετά του 2004.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.