Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

Έχω κάνει μεταφορά, αλλά δεν μπορώ να επαναυπολογίσω πρόστιμο, διότι πρέπει πρώτα να πληρωθεί το ανταποδοτικό τέλος υπέρ ΤΕΕ!

 

Επίσης για τη μια λοιπή παράβαση μου δημιούργησε μόνο του ένα νέο Φύλλο Καταγραφής...

 

Αυτό με τους ισόγειους Β.Χ. χώρους είναι πολύ σημαντικό... Τους αλλάζουμε κουτάκι ή όχι τελικά?

Όπως και με τα ξεμπαζωμένα υπόγεια. Στον 4014 τα έβαζα σαν Β.Χ. Τώρα σαν 4178 νομίζω δεν μπαίνουν. Τί κάνουμε?

Πιστεύω αν τους αλλάξουμε από Β.Χ. σε Κ.Χ. θα αλλάξει σίγουρα το πρόστιμο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυθαίρετο προ 75 χωρίς άδεια, εκτός σχεδίου, πληρωμένο το πρόστιμο με 4014 (Περίπου 3000 Ευρώ). Έκανα μεταφορά στον 4178 πλήρωσε ανταποδοτικό τέλος υπέρ ΤΕΕ. Υποβολή και υπολογισμό το προστίμου με κατ. 01.

 

Πλέον το πρόστιμο 500. Είμαι σε οριστική υποβολή και δεν μου δίνει δυνατότητα να ανεβάσω αρχεία. Υπάρχει διαδικασία να πάρει ο πελάτης τα λεφτά του πίσω από το δημόσιο; Χρειάζεται κάποια δικαιολογητικά έγγραφα;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τις αποθήκες θα τις εισαγουμε στο συστημα ως ΚΧ? το προστιμο θα βγει αρκετα μεγαλο σε σχεση με τον 4014.. Εγω εχω περιπτωση που εχει πληρωση ο πελατης εφαπαξ το ποσο στον 4014 υπαρχει πιθανοτιτα να παμε σε μεγαλυτερο στον 4178? και αλλη μια ερωτηση ξερει κανεις αν το τοπογραφικο διαγραμμα που θα εισαγουμε στον 4178 θα πρεπει να εχει υπογραφη τοπογραφου η αρκει η υπογραφη μηχανικου Τ.Ε μιλαω για εκτος οικισμου

 

Link to comment
Share on other sites

 

Δηλαδή τις αποθήκες θα τις εισαγουμε στο συστημα ως ΚΧ? το προστιμο θα βγει αρκετα μεγαλο σε σχεση με τον 4014.. Εγω εχω περιπτωση που εχει πληρωση ο πελατης εφαπαξ το ποσο στον 4014 υπαρχει πιθανοτιτα να παμε σε μεγαλυτερο στον 4178? και αλλη μια ερωτηση ξερει κανεις αν το τοπογραφικο διαγραμμα που θα εισαγουμε στον 4178 θα πρεπει να εχει υπογραφη τοπογραφου η αρκει η υπογραφη μηχανικου Τ.Ε μιλαω για εκτος οικισμου

 

τις ισόγειες αποθήκες που άλλαξαν χρήση σε κύρια ναι.

Για τις αποθήκες ισογείου που είναι αποθήκες ισογείου και έγιναν καθ' υπέρβαση; Anyone?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με τα μέχρι σήμερα δεδομένα ως ΥΔΚΧ και ΥΚ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Με τα μέχρι σήμερα δεδομένα ως ΥΔΚΧ και ΥΚ.

Μηχανοστασιο πισινας που εχει κατασκευαστει καθ'υπερβαση της αδειας 25 τμ 

( η πισινα ειναι στην αδεια το μηχανοστασιο 25 τμ οχι) μονο η μια του οψη εχει ανοιγμα ειναι δηλαδη υπογειο ξερουμε κατι? παλι ΚΧ?

Link to comment
Share on other sites

Με τα μέχρι σήμερα δεδομένα ως ΥΔΚΧ και ΥΚ.

ωραίο το πακετάκι!

Ιάσονα καταλαβαίνεις το λόγο γιατί δεν παίρνουν μειωτικό συντελεστή τα βοηθητικά παρά μόνο στο υπόγειο;

Είναι λίγο υπερβολικό και μη αναλογικό, ή εμένα μου φαίνεται.

Με αυτό το δεδομένο, το λέω κύρια χρήση και είναι το ίδιο πρόστιμο. Γιατί να το πω αποθήκη;

Βέβαια δεν πρόκειται να το αθροίσω με τα υπόλοιπα ΚΧ για να βγάλω το συντελεστή υπέρβασης και κάλυψης.

Ίσως μόνο αυτή να είναι η διαφορά. Υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνω;

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει μεταφορά, αλλά δεν μπορώ να επαναυπολογίσω πρόστιμο, διότι πρέπει πρώτα να πληρωθεί το ανταποδοτικό τέλος υπέρ ΤΕΕ!

 

Επίσης για τη μια λοιπή παράβαση μου δημιούργησε μόνο του ένα νέο Φύλλο Καταγραφής...

 

Αυτό με τους ισόγειους Β.Χ. χώρους είναι πολύ σημαντικό... Τους αλλάζουμε κουτάκι ή όχι τελικά?

Όπως και με τα ξεμπαζωμένα υπόγεια. Στον 4014 τα έβαζα σαν Β.Χ. Τώρα σαν 4178 νομίζω δεν μπαίνουν. Τί κάνουμε?

Πιστεύω αν τους αλλάξουμε από Β.Χ. σε Κ.Χ. θα αλλάξει σίγουρα το πρόστιμο!!!

vk2626 τα υπόγεια παίρνουν συντ. 0,5 όταν ορίζονται ως τέτοια κατα ΝΟΚ..

Link to comment
Share on other sites

 

Δηλαδή τις αποθήκες θα τις εισαγουμε στο συστημα ως ΚΧ? το προστιμο θα βγει αρκετα μεγαλο σε σχεση με τον 4014.. Εγω εχω περιπτωση που εχει πληρωση ο πελατης εφαπαξ το ποσο στον 4014 υπαρχει πιθανοτιτα να παμε σε μεγαλυτερο στον 4178? και αλλη μια ερωτηση ξερει κανεις αν το τοπογραφικο διαγραμμα που θα εισαγουμε στον 4178 θα πρεπει να εχει υπογραφη τοπογραφου η αρκει η υπογραφη μηχανικου Τ.Ε μιλαω για εκτος οικισμου

 

Αν "πρόλαβες" και το δήλωσες με τον 4014 ως ΒΧ τη γλύτωσες..αν πάλι έχεις να δηλώσεις και κάτι "νέο" που αλλάζει όμως τα πολεοδομικά μεγέθη - κι εδώ βλ. την Εγκ. 3- την πάτησες, γιατί ξεχνάς το παλιό πρόστιμο και υπολογίζεις με αυτό του 4178 οπότε μπαίνει και η ισόγεια αποθήκη με συντ. 1!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.