Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση δικαιολογητικών Β' φάσης του Ν.4014/2011


Recommended Posts

ωραίο το πακετάκι!

Ιάσονα καταλαβαίνεις το λόγο γιατί δεν παίρνουν μειωτικό συντελεστή τα βοηθητικά παρά μόνο στο υπόγειο;

Είναι λίγο υπερβολικό και μη αναλογικό, ή εμένα μου φαίνεται.

Με αυτό το δεδομένο, το λέω κύρια χρήση και είναι το ίδιο πρόστιμο. Γιατί να το πω αποθήκη;

Βέβαια δεν πρόκειται να το αθροίσω με τα υπόλοιπα ΚΧ για να βγάλω το συντελεστή υπέρβασης και κάλυψης.

Ίσως μόνο αυτή να είναι η διαφορά. Υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνω;

apier, δε ξέρω αλλά εμένα μια χαρά μου κάθεται αυτή η αλλαγή γιατί με βγάζει από τη δύσκολη θέση όταν ο κουτο-πονηρός πελάτης μου "προτείνει" να δηλώσω ΚΧ του, ως ΒΧ.. λέγοντας μου "έλα μωρε βάλε το σαλονάκι ως αποθήκη ποιος θα το δει?" Αλλά γιατί δεν το μετράς στην κάλυψη? Εχουν πει ότι η ισόγεια αποθήκη μπαίνει με Αναλυτικό?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

apier, δε ξέρω αλλά εμένα μια χαρά μου κάθεται αυτή η αλλαγή γιατί με βγάζει από τη δύσκολη θέση όταν ο κουτο-πονηρός πελάτης μου "προτείνει" να δηλώσω ΚΧ του, ως ΒΧ.. λέγοντας μου "έλα μωρε βάλε το σαλονάκι ως αποθήκη ποιος θα το δει?" Αλλά γιατί δεν το μετράς στην κάλυψη? Εχουν πει ότι η ισόγεια αποθήκη μπαίνει με Αναλυτικό?

το μετράω στην κάλυψη αλλά δεν θα το βάλω μαζί με τα κύρια για να υπολογίσω συντελεστή υπέρβασης κάλυψης.

Δεν τα θεωρώ ίδια κατηγορία. Άλλος συντελεστής για τα κύρια και άλλος για τα βοηθητικά

Link to comment
Share on other sites

το μετράω στην κάλυψη αλλά δεν θα το βάλω μαζί με τα κύρια για να υπολογίσω συντελεστή υπέρβασης κάλυψης.

Δεν τα θεωρώ ίδια κατηγορία. Άλλος συντελεστής για τα κύρια και άλλος για τα βοηθητικά

Νομίζω ότι αυτό που λες δεν το αναφέρει κάπου ξακάθαρα στο νόμο, εκτός κι αν το έχεις δει κάπου - οπότε πες μας που- γιατί με ενδιαφέρει κι εμενα..

Link to comment
Share on other sites

vk2626 τα υπόγεια παίρνουν συντ. 0,5 όταν ορίζονται ως τέτοια κατα ΝΟΚ..

Δυστυχώς ο ΝΟΚ δεν αναφέρει πουθενά υπόγειες σταθμες, όπως αναφέρεται στον 4178/2013

Link to comment
Share on other sites

Αν "πρόλαβες" και το δήλωσες με τον 4014 ως ΒΧ τη γλύτωσες..αν πάλι έχεις να δηλώσεις και κάτι "νέο" που αλλάζει όμως τα πολεοδομικά μεγέθη - κι εδώ βλ. την Εγκ. 3- την πάτησες, γιατί ξεχνάς το παλιό πρόστιμο και υπολογίζεις με αυτό του 4178 οπότε μπαίνει και η ισόγεια αποθήκη με συντ. 1!

Ναι αλλα ειναι υπογεια η αποθηκη οποτε δεν ειναι ΚΧ και επισης εχει πληρωθει ολο το προστιμο στον 4014 αλλα δεν ειχα ανεβασει ολα τα αρχεια τωρα θα πρεπει να υπολογιστει ξανα στον 4178 η απλα μεταφορα? Μαλλον υπολογισμος απο την αρχη?

Link to comment
Share on other sites

απλη μεταφορα όπως λεει και ο Largy, εφόσον δεν "εκρυψες" τιποτα που θες να δηλωσεις τωρα (Εγκ.3).. και μη ξεχασεις το ανταποδοτικο για εμας τους αργοπορημενους του 4014..τελικά ποσοι από μας βαλαμε τον πελάτη μας να το πληρώσει, αληθεια?

Link to comment
Share on other sites

απλη μεταφορα όπως λεει και ο Largy, εφόσον δεν "εκρυψες" τιποτα που θες να δηλωσεις τωρα (Εγκ.3).. και μη ξεχασεις το ανταποδοτικο για εμας τους αργοπορημενους του 4014..τελικά ποσοι από μας βαλαμε τον πελάτη μας να το πληρώσει, αληθεια?

δε νομίζω ότι τους βάλαμε εμείς. Μάλλον το υπουργείο τους έβαλε.

Άσε που το ανταποδοτικό είναι μάλλον το μικρότερο από τα προβλήματά τους.

Τα πρόστιμά τους είναι πανομοιότυπα με αυτά που θα υπολογίζονταν σήμερα;

Ή νομίζεις ότι οι περαιωμένες και κλεισμένες (ανεβασμένα σχέδια) που θα μείνουν έτσι,

αν γίνει κανένας έλεγχος από πολεοδομία ή ελεγκτές και βρεθούν διαφορές,

θα τους πουν "εντάξει παιδιά δεν τρέχει τίποτα";

Πολύ αμφιβάλω! 'Οπως είπε και ένας συνάδερφος που πήγε στο σεμινάριο του ΙΕΚΕΜ,

θεωρείται δεδομένο ότι όλες (ΟΛΕΣ) οι δηλώσεις θα πρέπει να περάσουν στον 4178,

με ότι αυτό συνεπάγεται

Link to comment
Share on other sites

Πολύ αμφιβάλω! 'Οπως είπε και ένας συνάδερφος που πήγε στο σεμινάριο του ΙΕΚΕΜ,

θεωρείται δεδομένο ότι όλες (ΟΛΕΣ) οι δηλώσεις θα πρέπει να περάσουν στον 4178,

με ότι αυτό συνεπάγεται

 

Μπούρδες ανεύθυνων ατόμων!!!! Μη δίνετε απολύτως καμία σημασία σε αυτά που λένε! Δεν στηρίζονται πουθενά!!!!! Ο νόμος είναι ξεκάθαρος!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.