Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πτώση στην παραγωγή


Recommended Posts

Θα ήθελα να σας ζητήσω την άποψή σας!!

 

Έχω υλοποιήσει ένα 10ακι και στις αρχές του Ιούνη κλείνει χρόνο. Ενώ θα κλείσει πάνω από 14,000kWh έχω παρατηρήσει πτώση στην παραγωγή του! Δίνει στις καλές μέρες 7,100 power, χωρίς σκόνες πλυμένο (το συγκρίνω και με αλλά που είναι ιδίας μάρκας στον ίδιο τόπο )!!

Αυτό που εχω σκεφτεί είναι να το λύσω και να μετρησω τάσεις μήπως και καποιο πάνελ εχει μειωμένη λειτουργία?

Επίσης θα ελέγξω τα βύσματα αν κάνουν καλη επαφή?

 

Καμιά άλλη πρόταση θα ήταν καλοδεχούμενη!

Link to comment
Share on other sites

Η μέγιστη ισχύς εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως πχ η θερμοκρασία περιβάλλοντος. Είναι πιθανό το Μάρτιο να έχεις μεγαλύτερη μέγιστη ισχύ από τον Ιούνιο. Όχι πιθανό, σχεδόν βέβαιο. Απλά τον Ιούνιο η μέρα είναι μεγαλύτερη και γι'αυτό θα έχεις συνολικά μεγαλύτερη παραγωγή ενέργειας από το Μάρτιο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε αυτό που λες. Άλλα στις αρχές Μάη που έκανε καλό καιρό και σε καλές θερμοκρασίες όλα τα πάρκα που τα βλέπω μεσώ sunny portal πήγαν καλύτερα και από τον Ιούνιο. Μονό αυτό το 10ακι δεν μπορούσε να δώσει τα αναμενόμενα!! Όλους αυτούς τους παράγοντες τους έχω υπ'οψιν μου!!

Link to comment
Share on other sites

Ειχα το ιδιο προβλημα σε inverter 5kw..εβλεπα οτι ειχε μειωμενη παραγωγη σε σχεση με τα αλλα..ειχε κοψει ενα καλωδιο σε ενα πανελ,και το θεμα ηταν οτι δεν φαινοταν με το ματι,αλλα μετρησαμε ενα ενα τα πανελ για να το βρουμε..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.