Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόγειο χωρίς μπάζωμα


Recommended Posts

Μία ερώτηση .Θα κτίσω ενα σπιτι με υπόγειο(60 τ μ) και ενα πατωμα.(επισης 60 τμ)

Το οικοπεδο ειναι δυο μετρα κατω απο το επιπεδο του δρόμου και έμαθα ότι μπορω το υπογειο να μην το μπαζωσω απλα θα μετρα στο ύψος της οικοδομης (δηλαδη δεν θα μπορω αργοτερα να σηκωσω και δευτερο πατωμα) και θα μου <<φάει >>και απο τα μέτρα που δικαιουμαι να κτισω,αλλα δεν θα μετρα στα μέτρα της οικοδομης ,και θα θεωρειται υπογειο αλλα δεν θα είναι μπαζωμένο,και έτσι θα είναι πιο άνετο,και θα γλυτωσω πολλα γιατι θα πρεπει να κανω τοιχεια αντιστηριξης και το κτισμα θα θεωρειται 60 τμ.

Τα λέω σωστά? η υπολογιζω κατι λάθος?

Επειδη το οικοπεδο είναι χαμηλότερα απο το έδαφος και θα κτισω στην οικοδομικη γραμμή το μέρος που αφήνω <<που το παίρνει ο δρομος>> θα πρέπει να το μπαζωσω εγώ με δικά μου έξοδα η θα πρέπει να το αναλαβει ο δημος γιατι χρειαζεται τοιχειο αντιστηριξης περιπου 13 μετρα και ειναι πολλα τα έξοδα

ελπιζω να τα εγραψα ώστε να είναι κατανοητά ευχαριστω

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να επισκεφθείτε έναν μηχανικό της εμπιστοσύνης σας και να του θέσετε όλα αυτά τα ερωτήματα, ώστε να λάβετε εμπεριστατωμένες απαντήσεις. Πραγματικά, προτιμάτε ανώνυμες και αμφιβόλου ακρίβειας απαντήσεις θέτοντας τέτοια ερωτήματα σε forum μηχανικών από το να σας κατατοπίσει πλήρως ένας συνάδελφος είτε στο γραφείο του, είτε επιτόπου στο οικόπεδο?

Link to comment
Share on other sites

Το οικοπεδο ειναι δυο μετρα κατω απο το επιπεδο του δρόμου και έμαθα ότι μπορω το υπογειο να μην το μπαζωσω απλα θα μετρα στο ύψος της οικοδομης (δηλαδη δεν θα μπορω αργοτερα να σηκωσω και δευτερο πατωμα) και θα μου <<φάει >>και απο τα μέτρα που δικαιουμαι να κτισω,

Αυτό που περιγράφεις δεν είναι υπόγειο. είναι ισόγειο. (χώρος κυρίας χρήσης που μετρά στην δόμηση)

 

αλλα δεν θα μετρα στα μέτρα της οικοδομης ,και θα θεωρειται υπογειο

Αυτό που περιγράφεις είναι υπόγειο. (χώρος βοηθητικής χρήσης που δεν μετρά στην δόμηση -κοινώς αποθήκες)

 

αλλα δεν θα είναι μπαζωμένο

ότι δεν είναι μπαζωμένο είναι ισόγειο.

 

και έτσι θα είναι πιο άνετο,και θα γλυτωσω πολλα γιατι θα πρεπει να κανω τοιχεια αντιστηριξης

???

 

και το κτισμα θα θεωρειται 60 τμ.

οπότε θα φτιάξεις υπόγειο.

 

Αυτό που σου πρότεινε, κοινώς, ο μηχανικός σου είναι να κάνεις ένα αυθαίρετο υπόγειο.... Μακριά. Τα πρόστιμα είναι μεγάλα.

 

Επειδη το οικοπεδο είναι χαμηλότερα απο το έδαφος και θα κτισω στην οικοδομικη γραμμή το μέρος που αφήνω <<που το παίρνει ο δρομος>> θα πρέπει να το μπαζωσω εγώ με δικά μου έξοδα η θα πρέπει να το αναλαβει ο δημος γιατι χρειαζεται τοιχειο αντιστηριξης περιπου 13 μετρα και ειναι πολλα τα έξοδα

ελπιζω να τα εγραψα ώστε να είναι κατανοητά ευχαριστω

???? η ελπίδα δεν φτάνει. :smile: Χρειάζονται σχέδια κ μηχανικός όπως λέει κ ο συνάδελφος.

 

Θα μπορούσες για παράδειγμα να χτίσεις τώρα ισόγειο κ όροφο, και αργότερα να αλλάξεις χρήση το ισόγειο να το κάνεις υπόγειο κ να χτίσεις το υπόλοιπο της δόμηση πάνω στον όροφο. Έτσι θα έχεις τρεις ορόφους ενας εκ των οποίων θα είναι υπόγειος (το παλιό ισόγειο)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις

αλλα για να ρωταει ο κοσμος σημαινει οτι υπαρχουν και μηχανικοι που δεν γνωριζουν που αδιαφορουν

οπως γινεται και σε μας τους γιατρους ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ και δεν βαριεσαι αδερφε!!!

Αλλα μου ηπαν αλλα μου λετε και δεν ειναι η πρωτη φορα απλα γιατι βαριουνται να ενημερωσουν τον πελατη για εναλλακτικες λυσεις,

Οτι κατεβ,ει στο μυαλο εκεινη τη στιγμη και ο εγωισμος δεν επιτρεπει να αναγνωρισει το λαθος ας το πληρωσει ο πελατης,

επιστημονες ειναι να βρισκουν ενα σωρο δικαιολογιες απο το να ανγνωρισουν το λαθος

Να απαντατε να ξερετε οτι βοηθατε πολυ κοσμο και τωρα σας χρειαζεται ο κοσμακης σαν ανθρωπους πανω απο ολα

Θα ρωτισω και αλλον μηχανικο ψυλλιασμενος πλεον

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όπως τα λέτε. Εδώ είναι δημόσιο φόρουμ και κάθε μέλος έχει τις απόψεις του και τις επαγγελματικές του εμπειρίες. Είναι αδύνατον μέσα σε 10 γραμμές που γράψατε να περιμένετε συγκεκριμμένες απαντήσεις. Όπως και οι γιατροι ζητουν ιστορικό, στοιχεία παθολογιας, συμπτώματα κλπ. Εσείς δεν δωσατε κανένα στοιχεία όπως όρους δόμησης, εμβαδό οικοπέδου, εντός-εκτός σχεδίου, τοπογραφικα κλπ... επομένως και οι απαντήσεις που θα πάρετε θα είναι γενικές ώστε να μην παραπλανηθήτε.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω ανάλογη περίπτωση, το μόνο που σχολιάζω είναι πως δεν είναι θέμα μηχανικού, είναι θέμα κενού της νομοθεσίας.

 

Δεν προβλέπεται στη νομοθεσία και οι αρμόδιοι φορείς Χ@@καν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.