Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμμορίες του σκραπ ξήλωσαν γέφυρα στον Στρυμόνα


kostassid

Recommended Posts

ίκαρε δεν είναι θέμα γύφτων και αλλοδαπών (μιλάω για τους λαθρομετανάστες και όχι για αυτούς που έχουν ενσωματωθεί στην κοινωνία)

το πρόβλημα είναι η εξαθλίωση μέσα στην οποία ζει κάποιος και σε τι παράνομες ενέργειες θα αναγκαστεί να καταφύγει

οι γύφτοι-τσιγγάνοι-ρομά ζουν έτσι από επιλογή τους (και σε αυτό δεν δέχομαι αντίθετη γνώμη) ενώ οι αλλοδαποί αναγκάστηκαν

σε κάθε περίπτωση αντιμετωπίζοντας το θέμα με φροντίδα και προδέρμ οδηγεί στα φαινόμενα που αντιμετωπίζει κυρίως η πρωτεύουσα

 

τέλος υπό τον φόβο μην χαρακτηριστούμε ρατσιστές ή παίζοντας τον δήθεν ανθρωπιστή (που ζει στα βόρεια προάστια)

το μόνο που κάνουμε είναι να κλείνουμε τα μάτια μας στο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ξεχάσω φίλε τη δεύτερη φορά που ξηλώναν το πατρικό μου, γείτονες είδαν 12χρονα και 15χρονα να κάνουν τη δουλειά. Προφανώς και είναι τρόπος ζωής γι'αυτούς και δεν γουστάρουν ούτε οι ίδιοι να τον αλλάξουν. Παλαιότερα σε εργοτάξιο που δούλευα, καλώδια οτε εξαφανίστηκαν σε μια νύχτα.

Για τους υπόλοιπους τα έχω πει σε άλλο θέμα...Και εγώ μένω βόρεια και θα μπορούσα να πίνω το ποτάκι στο low, αλλά εκεί που είναι να τα χώσω θα τα χώσω....

Link to comment
Share on other sites

οι γύφτοι-τσιγγάνοι-ρομά ζουν έτσι από επιλογή τους (και σε αυτό δεν δέχομαι αντίθετη γνώμη) ενώ οι αλλοδαποί αναγκάστηκαν

σε κάθε περίπτωση αντιμετωπίζοντας το θέμα με φροντίδα και προδέρμ οδηγεί στα φαινόμενα που αντιμετωπίζει κυρίως η πρωτεύουσα

Για πες μας λίγο τι επιλογές έχουν οι άνθρωποι

  • χωρίς μόρφωση
  • κοινωνικά αποκλεισμένοι
  • χωρίς ιδιοκτησία

Link to comment
Share on other sites

Το:

 

  • χωρίς μόρφωση

 

είναι δική τους επιλογή. Το κράτος έχει κάνει στο παρελθόν απίστευτες προσπάθειες, φτιάχνοντάς του ακόμη και σχολεία ειδικά γι' αυτούς. Αλλά δεν τα στέλνουν τα παιδιά τους...

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να φτιαξουμε στατοπεδα συγκεντρωσης και γιαυτους.

Λυσεις υπαρχουν....

 

 

 

Το κράτος έχει κάνει στο παρελθόν απίστευτες προσπάθειες

 

 

Σιγα μη σκισουν κανενα καλσον...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε λίγο να καταλάβεις τι σημαίνει: γεννιέμαι σε ΤΣΑΝΤΙΡΙ, η μάνα μου είναι 12 και παντρεύτηκε με το ζόρι και ο πατέρας μου 15.

Πάω σχολείο και βρωμάω.

Δεν έχω κανέναν να με βοηθήσει στο διάβασμα κλπ.

 

Πες μου πάλι τι επιλογές έχουν τα 3 παραπάνω παιδάκια.

Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι τα χριστούγεννα ήμουν στο τρένο με κατεύθυνση προς Αθήνα,όταν κάποια στιγμή το τρένο σταματάει.Ψαχνόμασταν όλοι να δούμε τι συμβαίνει...Το τρένο έκανε λίγο πίσω,λίγο μπροστά και πάλι πίσω περιοδικά.Μετά από 20 λεπτά εμφανίζεται ένας του τρένου και μας λέει πως "κάποιοι" έκοψαν τα καλώδια της καινούριας γραμμής (μελλοντικά θα γινόταν ηλεκτροκίνητο το τρένο) που ήταν εκτός λειτουργίας και έπεσαν πάνω στο τρένο....2 ώρες καθυστέρηση μεχρι να έρθει η αστυνομία.

Edited by atsalovergas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.