Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός ελάχιστου κατασκευαστικού κόστους


Recommended Posts

Θέλω να κάνω το έντυπο υπολογισμού ελαχιστου κοστους για να υποβάλλω για την άδεια. Σύμφωνα με το πρόγραμμα επειδή έχω μονοκατοικια η τιμή είναι 460€/τ.μ. και με βαση τα τετραγωνικα , τις οψεις κτλ μου βγαζει ενα ποσο.Υπάρχει και ενας πινακας ομως οπου εχει τιμες ζωνης για καθε περιοχη .Αυτή η τιμή (η οποία ειναι μικροτερη απο το 460 στην περιπτωση μου) δεν παιζει ρολο πουθενα? Είναι δηλαδη σταθερο το 460 για παντου?

Το σύνολο ειναι αυτο για το οποιο πρέπει να κοπουν τιμολόγια έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να επιλέξεις την τιμή ζώνης της περιοχής σου οπωσδήποτε.Δε νομίζω πάντως να είναι μικρότερες του 460ε/μ2 Ποια περιοχή είσαι?Το 460 είναι το ποσό που πολλαπλασιάζονται τα μ2 της κατασκευής όπως έχουν τελικά υπολογιστεί για το ΕΚΚΟ αφού οι βοηθητικοί χώροι αν υπάρχουν , έχουν μειωτικούς συντελεστές.Πάντως το τελικό ποσό που βγαίνει το κατανείμεις στους αντίστοιχους πίνακες σε 1000στά για κάθε εργασία και έτσι γνωρίζεις τι τιμολόγια θα πρέπει να κοπούν σε κάθε εργασία.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω το έντυπο υπολογισμού ελαχιστου κοστους για να υποβάλλω για την άδεια. Σύμφωνα με το πρόγραμμα επειδή έχω μονοκατοικια η τιμή είναι 460€/τ.μ. και με βαση τα τετραγωνικα , τις οψεις κτλ μου βγαζει ενα ποσο.Υπάρχει και ενας πινακας ομως οπου εχει τιμες ζωνης για καθε περιοχη .Αυτή η τιμή (η οποία ειναι μικροτερη απο το 460 στην περιπτωση μου) δεν παιζει ρολο πουθενα? Είναι δηλαδη σταθερο το 460 για παντου?

Το σύνολο ειναι αυτο για το οποιο πρέπει να κοπουν τιμολόγια έτσι?

ΕΚΚΟ=ΚΕ*(ΜΕΓΕΘΟΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ)*(ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ ΟΨΕΩΝ)*(ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑΣ)

ΚΕ (κόστος εκκίνησης) =460 Ε/ΤΜ (για μονοκατοικία) οπως το λες

Μ.Ο.= Τετραγωνικα κύριων κ' βοηθητικών χώρων

συντ. όψεων: από 1 εώς 1.06 ανάλογα τις όψεις

συντ. πολυτελείας : ανάλογα τα τετραγωνικά (πχ. μέχρι 200 ο συντ/της είναι 1)

τη τιμή ζώνης δεν την θυμάμαι να μπαίνει κάπου στον υπολογισμό.

Link to comment
Share on other sites

γ. Ο Συντελεστής Πολυτελείας (ΣΠ), εισαγάγει την "εξ αντικειμένου πολυτέλεια", στο κόστος των οικοδομών των κατηγοριών α, β, και γ.

 

γ.1. Εάν η οικοδομική είναι κτίριο γραφείων-καταστημάτων ή κατοικιών, πλην μονοκατοικίας και ανεγείρεται σε περιοχή ενταγμένη στο σύστημα Αντικειμενικών Αξιών Ακινήτων.

 

Ο ΣΠ έχει τιμή ίση με 1,00, για περιοχές με ΤΖ μέχρι και τη μέση της Περιφέρειας (μΤΖ: μέσος αριθμητικός όρος του συνόλου των ΤΖ των ζωνών που περιλαμβάνονται στην Περιφέρεια). Ειδικά για την Αττική, μέχρι τη μέση ΤΖ (μΤΖ) του οικείου Νομαρχιακού Διαμερίσματος (Αθηνών και Πειραιώς), ή Νομαρχίας (Ανατολικής και Δυτικής Αττικής).

 

Ο ΣΠ έχει τιμές που μεταβάλλονται γραμμικά από 1,00 μέχρι 1,50 για περιοχές με ΤΖ από ίσες με τη μΤΖ έως το διπλάσιό της.

 

Για ΤΖ μεγαλύτερες, η τιμή του συντελεστή παραμένει 1,50. Ο αριθμητικός μέσος όρος (μΤΖ) εξάγεται και δίνεται από τις Επιτροπές του άρθρου 41 του ν.1249/82, ταυτόχρονα με την ανακοίνωση των εκάστοτε αναθεωρημένων ΤΖ.

 

Εάν η οικοδομή ανεγείρεται σε περιοχή εκτός συστήματος ΑΑΑ, αλλά εντός πλάτους τριών (3) χιλιομέτρων περί την εντός του συστήματος περιοχή, ως ΤΖ, για τον προσδιορισμό του εφαρμοστέου ΣΠ, λαμβάνεται αυτή της πλησιέστερης ΤΖ. Η απόσταση της οικοδομής απο τα όρια της ζώνης καθορίζεται και βεβαιώνεται από το μηχανικό μελετητή του Τοπογραφικού Διαγράμματος της οικοδομικής αδείας κατά την έκδοση της.

 

Εάν η οικοδομή ανεγείρεται σε περιοχή εκτός συστήματος ΑΑΑ και εκτός (πέραν) της ως άνω ζώνης των τριών χιλιομέτρων, ο ΣΠ ορίζεται ίσος με 1,00.

 

Ο ΣΠ ορίζεται μια φορά προ της εκδόσεως της οικοδομικής αδείας και η τιμή του παραμένει σταθερή για την εξεταζόμενη οικοδομή, ανεξάρτητα από τις τυχόν μεταγενέστερες μεταβολές των ΤΖ.

 

γ.2. Για οικοδομές της κατηγορίας β (μονοκατοικίες), ο ΣΠ είναι ανεξάρτητος της θέσης του ακινήτου, συναρτάται με την επιφάνειά του και είναι ίσος

 

με τη μονάδα, για κτίρια μέχρι 200 μ2

 

απο 1,00 μέχρι 1,60 (γραμμικά, μεταβαλλόμενος), για κτίρια απο 200 μέχρι 700 μ2

 

και 1,60 για κτίρια πάνω απο 700 μ2

 

γ.3. Για οικοδομές της κατηγορίας γ (κτίρια γραφείων - καταστημάτων) των οποίων τα λειτουργικά χαρακτηριστικά και ο εξοπλισμός τους, όπως το ενιαίο της εξυπηρέτησης, προβολής και προσέγγισης των καταστημάτων και ο σχεδιασμός κοινοχρήστων χώρων, αιθρίων, κυλιομένων κλιμάκων και γενικά μεγάλης αξίας κοινόχρηστου εξοπλισμού, προσδίδουν σε αυτές τον χαρακτίρα Εμπορικών Κέντρων, παράλληλα με τον ΣΠ της παραγράφου γ.1., ορίζεται και πρόσθετος Συντελεστής Πολυτελείας ίσος με 1,20.

 

Οπου για τον προσδιοριμό των ΣΑ αναφέρεται η επιφάνεια της οικοδομής, αυτή νοείται ως η αριθμητική τιμή του ΜΟ, όπως αυτό ορίζεται στην προηγούμενη παρ.3

 

6. Η έννοια της Τιμής Ζώνης (ΤΖ) είναι αυτή που ορίζεται στο σύστημα Αντικειμενικών Αξιών Ακινήτων (ΑΑΑ).

 

 

για περισσότερες λεπτομέρειες και αποσαφηνίσεις εδώ

 

http://www.insoft.gr/ekko.htm

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ , αυτό ξεδιαλύνει για ποιον λόγο δεν λαμβάνει υπόψη το πρόγραμμα το 380 που έχω.Είναι γιατί είναι μονοκατοικία και πηγαίνει με 1 ο συντελεστής πολυτέλειας.

http://www.michaniko...BC%CE%B9%CE%BA/

Αυτό εδώ ψηφίστηκε και ισχύει τελικά? Γιατί αναφέρει "Για κτήρια αποκλειστικά μίας ή το πολύ δύο κατοικιών ή προσθήκης μιας ανεξάρτητης κατοικίας σε αυτά με επιφάνεια κάθε μιας απ’ αυτές μικρότερη από 120 Μ2 ο συντελεστής επιρροής επιφανείας είναι 0,60.." . Εγώ έχω κάτω από 120 μέτρα κατοικία και αν ισχύει μπορέι να ρίξει το ελάχιστο κόστος κατα 40%!Γενικότερα αλλάζει κάτι το παραπάνω άρθρο σε σχέση με αυτά που ίσχυαν?

 

 

 

EDIT

Μάλλον είναι για τις αμοιβές τελικά το παραπάνω άρθρο και όχι για το εκκο. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος..

Edited by iguana
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.