Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κολώνα και δοκοί: Σύνδεση με εκκεντρότητα


 

Recommended Posts

Συμφωνώ dim.

Το μεγάλο κακό, και αυτό φαίνεται απο την δημοσίευση του sakistsalikis είναι πως οι αρχιτέκτονες δεν έχουν ούτε τις βασικές γνώσεις-απαιτήσεις του ΕΑΚ ή/και ΕΚΟΣ. Πού πάμε άρα;;;

 

Αυτο απο που προκυπτει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

....Ίσα ίσα που αν, σχεδιάζοντας κάτι, εξαλείψεις κατά το δυνατόν τα σημεία που ξέρεις ότι κατασκευάζονται δύσκολα με κάτι πιο έξυπνο (και συγχρόνως το ίδιο αποδοτικό στατικά) απαλλάσεσαι και από το φόβο της προχειροδουλειάς των μαστόρων σε τέτοια σημεία.

Εάν μιλάς γενικά, συμφωνώ σε όλα.

Εάν μιλάς ειδικά για τα "Ζ" υποστυλώματα ή τοιχεία, τότε:

1. Δεν θεωρώ ότι κατασκευάζονται δύσκολα

2. ok αν έχεις οπλισμό δοκών Φ12, την παλεύεις κάπως. Αν όμως έχουμε οπλισμό Φ14 και άνω, πόσο μήκος αγκύρωσης θέλουμε? Και πια λύση δίνετε η οποία θα είναι το ίδιο αποδοτική στατικά όπως ειπώθηκε? Τι προτιμάτε δηλαδή? Συμβιβασμό με τη γκρίνια του μπετατζή οπότε κακή μελέτη (δε νομίζω)? Θηριώδη κατακόρυφα στοιχεία για εξασφάλιση του απαιτούμενου μήκους αγκύρωσης? "δοντάκια"? Εγώ σε κάθε περίπτωση το τελευταίο.

Προσωπικά πιστεύω ότι ΕΤΣΙ απαλλάσεσαι από το φόβο της προχειροδουλειάς, διοτι έχεις προβλέψει αρκετό "αέρα" για αγκύρωση ακόμα και αν κάνει "βλακείες" ο μάστορας. Και τέλος πόσο σίγουροι είστε ότι όταν κινείστε οριακά όλα θα γίνουν ακριβώς τέλεια και όπως επιβάλλουν οι κανόνες της κατασκευαστικής τεχνικής? Εγώ καθόλου πάντως, γι΄αυτό φυλάω τα ρούχα μου για να χω τα μισά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο απο που προκυπτει;

Και απο που δεν προκύπτει να ρωτάτε! Ας πούμε κάτι πολύ light: μπαλκόνια πάνω από 2,5μ....

Να πάμε και σε κάτι πιό hardcore; Αγνοια του όρου "κοντό υποστύλωμα" και τί το προκαλεί.

 

Να σημειώσω πως δεν επιτίθεμαι στο συνάδελφο Saki, αλλά σε κάποιους αρχιτέκτονες oι οποίοι νομίζουν πως χτίζουν στην...Γαλλία!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει βέβαια και η παράγραφος 18.3.1 γ του ΕΚΩΣ που συνιστά εκκεντρότητα άξονα δοκού < 1/3 πλάτους υποστηλώματος. Οπότε, και για λόγους κατασκευαστικής ευκολίας - δ)

Link to comment
Share on other sites

α. To 80/30 ειναι ενας καλος συγκερασμος διαφορετικων απαιτησεων , αλλα υπαρχει παντα η περιπτωση (διοτι δεν ξερουμε τι γινεται στην υπολοιπη κατοψη) να προκυψει οπλισμος δοκου τετοιος που να χρειαστει να γινει 80/40. Οποτε ας το εχει υποψη του ο συναδελφος.

 

β. Για αυτο που ειπωθηκε για την στηριξη δοκου εκτος της κρυφοκολωνας για μενα ειτε το λεει ειτε οχι ο κανονισμος η δοκος πρεπει να συνδεεται σε κρυφοκολωνα. Κομβος ειναι ρε παιδια , μονο με τις σχαρες θα ειναι ?

 

γ. Εγω πλεον εχω καταληξει στο οτι δεν ειναι σωστο να εξαντλουμε ολα τα περιθωρια διαστασεων διατομων και διαταξεων οπλισμου που διαθετουμε . Κι αυτο γιατι μπορει μια αψογη - θεωρητικα - μελετη να καταστει επισφαλης απο μια κακη εφαρμογη. Κι επειδη :

 

ι. Ειναι γνωστη η εν γενει ποιοτητα των συνεργειων και η νοοτροπια των

εργολαβων.

ii. Ειναι επισης γνωστη η αντιμετωπιση απο πλευρας ιδιοκτητων ζητηματων

οπλισμου και κοστους.

iii. Αρκετες φορες δεν ξερουμε μια μελετη που κανουμε ποιος ( και αν )

θα την επιβλεψει . Παρολα αυτα καποιος θα μεινει εκει μεσα.

iv. Επειδη το δικο μας (των ΠΜ) αυτονοητο δεν ειναι καθολου αυτονοητο

για καποιους αλλους.

Kαι τελος

v. Eπειδη πραγματικα βαρεθηκα να τσακωνομαι καθε τρεις και λιγο στις οικοδομες

 

προτιμω να γινω λιγο πιο χοντροκομμενος , και κατασκευαστικα ευκολοτερος. Τουλαχιστον θα ξερω οτι αυτο που μελετησα αυτο θα φτιαχτει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο απο που προκυπτει;

Και απο που δεν προκύπτει να ρωτάτε! Ας πούμε κάτι πολύ light: μπαλκόνια πάνω από 2,5μ....

Να πάμε και σε κάτι πιό hardcore; Αγνοια του όρου "κοντό υποστύλωμα" και τί το προκαλεί.

 

Να σημειώσω πως δεν επιτίθεμαι στο συνάδελφο Saki, αλλά σε κάποιους αρχιτέκτονες oι οποίοι νομίζουν πως χτίζουν στην...Γαλλία!

 

Ξερεις γιατι σε ρωταω "απο που προκυπτει;" Εγω ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικος δεν ειμαι αρχιτεκτονας, εχω οντως αγνοια πανω σε αυτα, αλλα η αγνοια ενος ηλεκτρολογου στα στατικα δε συνεπαγεται αγνοια και των αρχιτεκτονων. Επισης αυτος που θα μου βγαλει την αδεια ειναι πολιτικος μηχανικος οχι αρχιτεκτονας. Δεν καταλαβαινω γιατι επιτιθεσαι στους αρχιτεκτονες με αφορμη αυτα που ειπα εγω.

 

 

Επιπλεον ως συναδελφος θα σου πω οτι ο αρχιτεκτονας ως βασικη δουλεια εχει το σχεδιο. Ο πολιτικος εχει τα στατικα. Πολλοι αρχιτεκτονες δεν ασχολουνται με στατικα και οντως δεν τα ξερουν. Ομως και πολλοι πολιτικοι μηχανικοι δεν κανουν ωραια σχεδια (η πλειοψηφια φτιαχνει κουτια οχι σπιτια). Μην ξεχνας επισης οτι οι αρχιτεκτονες ειναι διαλεγμενοι ειδικα για να κανουν ωραιο σχεδιο (βλ. πανελληνιες που αν δεν πιασεις 10 στο σχεδιο δεν μπαινεις αρχιτεκτονικη ακομα κι αν γραψεις 25 σε ολα τα αλλα, καποιοι απο αυτους τελικα γινονται πολιτικοι μηχανικοι). Το ιδανικο κατα την αποψη μου ειναι αρχιτεκτονας το σχεδιο, πολιτικος τα στατικα.

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα φίλε μου, επιτίθεμαι σε όσους νομίζουν πως χτίζουν στη Γαλλία!

 

Κοίτα να δεις, στην δεύτερη παράγραφο σου φαίνεται η λάθος νοοτροπία η οποία επικρατεί. Ο τίτλος είναι Αρχιτέκτονας Μηχανικός. Εργάζεται σε σεισμογενή χώρα και οφείλει να γνωρίζει τα βασικά του ΕΑΚ/ΕΚΟΣ.

 

Τέλος πάντων φίλε saki, σπαμάρουμε οπότε ας το αφήσουμε εδώ. Να΄σαι σίγουρος όμως πως θα το συνεχίσουμε το ζήτημα αλλού! ;)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει βέβαια και η παράγραφος 18.3.1 γ του ΕΚΩΣ

 

οταν εχουμε τοιχωμα (l/b>4) τοτε αυτη η διαταξη ισχυει μονο για τα κρυφουποστυλωματα,σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η άποψη έχει επικρατήσει, γιατί αυτή μας βολεύει.... δεν νομίζω όμως ότι το νόημα της διάταξης είναι αυτό. Σαν υποστήλωμα φαντάζομαι εννοεί γενικά το κατακόρυφο δομικό στοιχείο που υποστηρίζει την δοκό. Το τοιχείο ένα ενιαίο στοιχείο είναι, ανεξάρτητα πως το οπλίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η άποψη έχει επικρατήσει, γιατί αυτή μας βολεύει.... δεν νομίζω όμως ότι το νόημα της διάταξης είναι αυτό. Σαν υποστήλωμα φαντάζομαι εννοεί γενικά το κατακόρυφο δομικό στοιχείο που υποστηρίζει την δοκό. Το τοιχείο ένα ενιαίο στοιχείο είναι, ανεξάρτητα πως το οπλίζεις.

 

Ακριβώς έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.