Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποσοστό σκυροδέματος


Inzaghi

Recommended Posts

Αντιμετωπιζω μια περιπτωση διαμερισματος οικοδομης του 2006 με κατατεθειμενη μελετη θερμομονωσης, οπου οι συντελεστες θερμοπερατοτητας για τοιχοποιια και σκυροδεμα εχουν μια αποσταση της ταξεως του 0.12

Δηλαδη οι τοιχοποιιες εχουν U=0.50 και τα σκυροδεματα 0,38 περιπου

Με δεδομενο οτι, θεωρητικα παντα, δεν μας επιτρεπεται να παρουμε τους απλοποιητικους συντελεστες απο τον πινακα για τα ποσοστα σκυροδεματος, θα παιρνατε μια ενιαια επιφανεια με συντελεστη το δυσμενεστερο, δηλαδη της τοιχοποιιας ή θα χρησιμοποιουσατε τον πινακα, ακομα κι αν η αδεια βγηκε μετα το 1999?

 

Προσανατολιζομαι στη χρησιμοποιηση του....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν μπορείς να κάνεις ούτε το ένα (θεωρητικά και πρακτικά από την ΤΟΤΕΕ) ούτε το άλλο.

Θα υπολογίσεις αναλυτικά από το σχέδιο, την επιφάνεια τοιχοποιίας και την επιφάνεια σκυροδέματος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι πρακτικα αδυνατον...

Αντε τις οριζοντιες επιφανειες τις βγαζω απο το σχεδιο...

Που να ξερω τι κρεμαση εχει το καθε δοκαρι?

Σιγα να μην κατσω να βγαλω και ξυλοτυπο για ενα ΠΕΑ...

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν μου έτυχε στην επι τόπου επιθεώρηση να μη μπορέσω να βγάλω την κρέμαση.

 

Υποθέτω ότι λόγω ειδικότητας κάτι μου ξεφεύγει.

Link to comment
Share on other sites

Καποια μεταμεσονυκτια συμπερασματα...

Δοκιμασα να υπολογισω εμβαδα σκυροδεματων αναλυτικα απο σχεδια, με κρεμασεις δοκαριων κλπ, εφαρμοζοντας στο επακρο τη ΜΘ, με τους αναλογουντες συντελεστες και με σκιασεις ΜΟΝΟ για τα διαφανη δομικα στοιχεια, καθοτι τα νουμερα μου ηταν εξαιρετικα για να παρω την απλοποιητικη παραδοχη του 1/1/0,9/0,9/1/1 για τις εξωτερικες επιφανειες και 0/0/0/0/0/0 για επιφανειες προς ΜΘΧ

Επειτα δοκιμασα να θεωρησω ενιαια επιφανεια με τα μεγιστα κατα ΚΘΚ, αγνοωντας τη ΜΘ, υπολογιζοντας και σκιασεις αναλυτικα για καθε επιφανεια

 

Τα συμπερασματα στα οποια κατεληξα ηταν οτι το ΚΑ μου εχει ιδια νουμερα,επομενως η προσομοιωση ηταν απολυτα σωστη, σε επιπεδα εμβαδων, ειτε με τη μια ειτε με την αλλη περιπτωση

Απο κει και υστερα, ψυξη και ΖΝΧ παραμενουν αμεταβλητα τοσο στη μια οσο και στην αλλη περιπτωση, ενω εχω μια αυξηση στη θερμανση της ταξεως των 20 kWh/m2 στην περιπτωση των μεγιστων κατα ΚΘΚ...

Λογικο, μιας και εχω μεγαλυτερους συντελεστες θερμοπερατοτητας...

Η διαφορα αυτη δεν ητο ικανη να μου αλλαξει κατηγορια το ακινητο, το οποιο εν τελει κατεταχθη στην κατηγορια Γ

 

Παραθετω και τα ακριβη νουμερα που προεκυψαν

post-47080-0-38635900-1338304600_thumb.jpg

post-47080-0-72378800-1338304606_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ΚΑ θα σου έβγαινε ίδιο σε κάθε περίπτωση. Εχει το ίδιο U για τοιχοποιίες και σκυρόδεμα. Και το ίδιο εμβαδόν με αυτό που του βάζεις. Οπότε ήταν αναμενόμενο, ότι U και να έβαζες στα δικά σου.

 

Το σημαντικό και εντυπωσιακό συμπέρασμα είναι η διαφορά περίπου 18% στην πρωτογενή.

Καμιά φορά υποεκτιμούμε ένα μέγεθος ή κάνουμε το λάθος να παίρνουμε <<το χειρότερο>> γιατί νομίζουμε ότι ισχύει η λογική <<να είμαστε στην πλευρά της ασφάλειας>>, κάτι που δεν ισχύει στα ΠΕΑ.

 

Συνεπώς, πιστεύω, ότι το να ακολουθηθούν οι ΤΟΤΕΕ είναι <<στην πλευρά της ασφάλειας>> του επιθεωρητή.

 

Thanks inzaghi. Ακρως ενδιαφέρουσα η παραβολή που έκανες.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με τις ιδιες καταναλωσεις του ΚΑ το εθιξα για να πιστοποιησω απλως οτι δεν εκανα κανενα λαθος απο πλευρας εμβαδων, αφου ειναι τα μονα που επηρεαζουν

Οπως σου ειπα και κατ ιδιαν, ειχα μαθει σε συγκεκριμενο τροπο υπολογισμου των εμβαδων με ποστστα σκυροδεματος, τα εχω κωδικοποιησει σε excel κιολας και βγαινανε πολυ γρηγορα

Το μεγαλο "διλημμα" που τεθηκε εν προκειμενω ειχε να κανει με την τηρηση η μη της ΜΘ μιας και αν τηρουνταν θα επρεπε να υπολογισω τα εμβαδα χωρια αλλα θα γλιτωνα σκιασεις, ενω αν επαιρνα τα μεγιστα κατα ΚΘΚ θα γλιτωνα τη φασαρια των υπολογισμων αλλα καθε επιφανεια θα ηθελε τα δικα της U

Οποτε η μια η αλλη...

Τελικα εκατσα και τα εκανα και τα δυο (δουλεια δεν ειχε ο διαολος...) ως τις 4 τα ξημερωματα χτες, πιο πολυ για τη εξαγωγη συμπερασματων απο αντιπαραβολη των δυο αποτελεσματων.

Εν τελει, μιας και πλεον εχω 2 ετοιμες μελετες, ακολουθω αυτην με τις αναλυσεις σκυροδεματων και τοιχοποιιων που βγαζουν πιο ακριβη αποτελεσματα και εκδιδω το ΠΕΑ μου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.