Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποσοστό σκυροδέματος


Inzaghi

Recommended Posts

Ακολουθει χαζη ερωτηση.... :mrgreen:

Ο πινακας 3.1 στη σελ 42 της ΤΟΤΕΕ1 δινει ποσοστα σκυροδεματος αναλογως ετους εκδοσης αδειας, υψους και τοποθετησης του κτηριου.

Στην περιπτωση μου εχω αυθαιρετο παρανομο (3οροφο κιολας παρακαλω) που κατασκευαστηκε με φεροντα οργανισμο κανονικα περι το 1981...

Ομως αδεια δεν υπαρχει...

Θα χρησιμοποιουσατε τον πινακα αυτον...?

Για αποτυπωση φεροντος οργανισμου ουτε λογος ε? :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορείς να κάνεις και αλλιώς? Εκτός αν έχεις φοβερή όρεξη...Δεν ξέρω βέβαια αν ανταμειφθεί η προσπάθειά σου σε χρήμα.... :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Και νεα χαζη ερωτηση

Σε απλοποιητικη παραδιχη ποσοστου σκυροδεματος, αυτο γινεται επι του συνολικου εμβαδου της οψης, χωρις να αφαιρεσουμε τα ανοιγματα, ετσι?

Δηλαδη αν εχουμε ποσοστο σκυροδεματος 15% σε 10τ.μ. οψη με 3τ.μ. κουφωματα, τοτε

α. 1,5 τ.μ. σκυρόδεμα

β. 5,5 τ.μ. τοιχοποιία

γ. 3 τ.μ. κουφώματα

 

Right?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ερωτηση καθαρα διευκρινιστικου χαρακτηρα

Αφορα καθαρα και μονον αυτους που χρησιμοποιουν τον απλοποιητικο πινακα ποσοστου σκυροδεματος και δεν αναλυουν το καθε ανοιγμα σε μπετα και τοιχοποιιες ξεχωριστα...

 

Οταν, πχ η φατσα ολης της οικοδομης ειναι 15μ και εμενα το διαμερισμα μου εχει 6μ εκτεθειμενα στη φατσα, τοτε προφανως και λαμβανουμε το ποσοστο του πινακα επι το δικο μου εκτιθεμενο μηκος...

Right?

Δηλαδη αν εχω 30% ποσοστο σκυροδεματος, απο τα 18τ.μ.εμβαδου, τα 5,4τ.μ. ειναι μπετο και τα λοιπα κουφωματα και τοιχοποιια

 

Αυτο το ποσοστο το εφαρμοζετε σε ΚΑΘΕ εξωτερικη διασταση του διαμερισματος που εχεω απωλειες?

 

Δηλαδη πχ εχω εναν τοιχο 15μ που τα 10μ κολλανε σε ομορη οικοδομη και τα εναπομειναντα 5μ ειναι εκτεθειμενα σε απωλειες.

Επισης εφαρμοζεται το ποσοστο σκυροδεματος σε αυτο το εναπομειναν τμημα, right?

 

Και τελος, επειδη ο πινακας μιλαει για οψη, να υποθεσω πως γενικευοντας εφαρμοζεται και σε επιφανειες προς ΜΘΧ, τυπου κλιμακοστασια, διαδρομοι κλπ, ετσι?

Δηλαδη εχω και 5μ τρεχουμενα τοιχο σε διαδρομο κλιμακοστασιου.

Και εκει εφαρμοζω το ποσοστο σκυροδεματος και προχωραω κανονικα, right?

 

Τουλαχιστον ετσι το εφαρμοζω απο την αρχη, απλα ηθελα να δω αν υπαρχει συμπνοια...

Link to comment
Share on other sites

Ναι σε όλα, ακόμα και για επιφάνειες προς Μ.Θ.Χ. όσο και για τους ίδιους τους Μ.Θ.Χ.

Για το κτίριο με ποσοστό της δεύτερης όψης 33,33%, υποθέτω πως ο στατικός θα το είχε λάβει υπόψη του ώστε να αυξήσει το ποσοστό του φέροντος οργανισμού σύμφωνα με τον τότε κανονισμό, οπότε θα το θεωρούσα "γωνιακό".

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις με το ποσοστο δευτερης οψης 33,33% ακριβως?

Γιατι δε βρηκα τετοιο ποσοστο στον πινακα...

Προσωπικα γωνιακα τα θεωρω μοναχα οταν εχουν ολοκληρες τις δυο πλευρες εκτεθειμενες σε εξωτερικο αερα

Αν ειναι σε συνεχες συστημα, δεν πα να εχει τμηματα εκτεθειμενα πισω, μη γωνιακο το λαμβανω.

Link to comment
Share on other sites

Με το 33,33% εννοώ: [5m (μήκος ελεύθερης όψης) * 100m] / 15m (συνολικό μήκος όψης) = 33,33% ποσοστό μήκους ελεύθερης όψης.

Νομίζω πως είναι θα είναι ένα σεβαστό ποσοστό στο σύνολο της επιφάνειας της συγκεκριμένης όψης, ώστε να το αγνοήσω και να θεωρήσω το κτίριο <μη γωνιακό>>

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα τι εννοεις...

Παρολα ταυτα, προσωπικα αν δεν ειναι καθ ολα γωνιακο, ακομα και μονοκατοικια να εχει διπλα και εγω να ειμαι σε 6οροφη, δεν το λαμβανω γωνιακο

Δεν ειναι τοσο το θεμα του τι πραγματικα υπαρχει διπλα αλλα το συστημα ανοικοδομησης

Αν ειναι συνεχες, θεωρω πως υπαρχει διαφορετικη διαστασιολογηση απο οτι αν ειναι μεικτο (με πλευρικα Δ φερ ειπειν) αναφορικα με το ποσοστο του ΦΟ

Και στην τελικη η μονοκατοικια στο παραδειγμα μου, μπορει να πεσει του χρονου και να σηκωθει πολυκατοικια.

Το δικο μου κτηριο ειναι ηδη κατασκευασμενο με συγκεκριμενες προδιαγραφες και φεροντα οργανισμο.

Δε μεταβαλλεται.

 

Αποψη μου παντα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.