Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποσοστό σκυροδέματος


Inzaghi

Recommended Posts

Δυο οικοδομες με κοινο φεροντα οργανισμο (τουλαχιστον ετσι φαινεται) αλλα διαφορετικες εισοδους, φαινεται να ειναι αυτοτελεις οικοδομες αλλα δεν ειναι.

Η γωνιακη ειναι 5οροφη και η δικη μου, διπλα ειναι 8οροφη (οι λοιποι οροφοι σε προσθηκη)

Κατασκευη 1950

 

Τη λαμβανω ως γωνιακη η μη?

Και τη λαμβανω ως ανω των 5 οροφων η ως κατω?

 

προσανατολιζομαι να την εκλαβω γωνιακη με ανω των 5 οροφων

 

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλά, όλα τα περίεργα σε σένα τυχαίνουν?  :confused:

Αν οι επί πλέον όροφοι είναι εσοχές (και μάλιστα κλιμακωτά*), τότε είναι ένα κτίριο, οπότε το θεωρείς γωνιακό >5 ορ.

 

* έτσι κατασκευάζονταν παλιά οι πολυκατοικίες (εσοχές=ρετιρέ)

Link to comment
Share on other sites

Η γωνιακη οικοδομη ειναι ισογειο και τεσσερεις τυπικοι

Η διπλανη (που ειναι το διαμερισμα μου) ειναι ισογειο, πεντε τυπικοι και 2 εσοχες

Κοινως η διαφορα μας ειναι ενας ακομα τυπικος και 2 εσοχες

 

Το θεμα ειναι οτι το gis.thessaloniki.gr μου το δειχνει σαν 2 κτηρια ξεχωριστα αναμεταξυ τους, ενω στην πολεοδομια φαινεται σαν ενα κοινο οικοπεδο (μιας και στην πυρικαυστο ζωνη που ζητησα το 2ο οικοπεδο του 25ου ΟΤ μου εδωσαν το διπλα, αρα το δικο μου ειναι το 25/1 και εχει το δικο μου κτηριο και το γωνιακο)

Ομως ουτε αρμο βρηκα στην ενωση τους, τοσο μπροστα οσο και πισω και τα επιπεδα των οροφων συμπιπτουν απολυτα μεταξυ τους.

Επισυναπτω φωτογραφια των οψεων για να καταλαβετε τι και πως...

 

Το σημειο της οψης που εχει το παραθυρο ειναι 64εκ σε προεξοχη συγκρκτικα με την υπολοιπη οψη.

Δειτε λιγο κι απο μεσα τι γινεται στην επομενη φωτογραφια...

Το τοιχειακι που φαινεται στα αριστερα ειναι η προεξοχη των 64εκ που αναφερω αλλα ο τοιχος αριστερα κανει δοντι περιπου 10εκ προς τα μεσα με τη δοκο πανω...

Κατι που σημαινει πως ειτε ο τοιχος ειναι δρομικος διαχωριστικος αναμεσα σε 2 διαμερισματα (το δικο μου και το διπλα σε κοινο ΦΟ) ειτε εχω εξωτερικο τοιχο 15εκ παχους (δεν παιζει η δοκος να ειναι παραπανω απο 25εκ παχους με επιχρισματα) ο οποιος παταει επι της ουσιας στην εξωτερικη παρεια της δοκου μου.

 

Τι λετε?

 

post-47080-0-66672100-1398796247_thumb.jpg

post-47080-0-52083700-1398796324_thumb.jpg

post-47080-0-26720700-1398796414_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αφοτου ελαβα τη σωστη Οικοδομικη αδεια, καταλαβα πως η οικοδομη μου κτιστηκε κατ επεκταση της υπαρχουσας γωνιακης, οποτε και λαμβανεται ως ανεξαρτητη οικοδομη, μη γωνιακη με περισσοτερους των 5 οροφων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πολυκατοικια κτισμενη η μιση το 1967 και η αλλη μιση το 1989

 

Το διαμερισμα που προκειται να ενταχθει στο εξοικονομω ειναι κατασκευης 1967 αλλα με μανδυα ενισχυσης στην αδεια προσθηκης του 1989 (ενημερωση του 1993)

 

Δεδομενου οτι να κατσω να αποτυπωση τους μανδυες εναν ενα μου ειναι αδυνατον, ενω ετσι κι αλλιως αυτοι ειναι τοποθετημενοι εξωτερικα του περιβληματος του κτηριου, τι ποσοστα σκυροδεματος θα λαμβανατε?

Νομιζω πως θα πρεπει να λαβω τα ποσοστα για κατω των 5 οροφων, γωνιακο (οπως ειναι) αλλα για μετα 1981 κατασκευη.

 

Τα δομικα στοιχεια που ειναι επενδεδυμενα με μανδυα σκυροδεματος μπροστα απο τοιχοποιια (υπαρχουν κατι τεραστια γωνιακα τοιχεια τυπου Γ 1,00Χ1,00 και παχους 30εκ.) μπορω να τα θεωρησω με καπως διαφοροποιημενο συντελεστη θερμοπερατοτητος συγκριτικα με το αν υφισταντο μονα τους ως εκ κατασκευης? Δηλαδη στα σημεια της επενδυσης με μανδυα, το παχος απο κλασσικο 25αρη τοιχο γινεται 57εκ συμπεριλαμβανομενου του μανδυα.

 

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.