Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολεοδομία σε ρόλο ...και αντιμετώπιση καταστάσεων που δημιουργεί


Recommended Posts

Στο παρόν φόρουμ έκανα εγγραφή για απορίες που προέκυψαν από μια έκθεση αυτοψίας της πολεοδομίας μετά από την εις βάρους μου καταγγελία από ένα γείτονα για την κατασκευή πορτονιού σε ρυμοτομούμενο

Δεν μου λύθηκαν βέβαια και πολλές παρόλο την φιλότιμη προσπάθεια του MAKAP

 

Στην συνέχεια έκανα νέα προσπάθεια να ζητήσω γενικές πληροφορίες (που με αφορούσαν και είχαν σχέση με την προηγούμενη είς βάρους μου έκθεση αυτοψίας) με θέμα τιμές ΑΤΟΕ , τιμές ζώνης και πάλι όμως δεν μπόρεσε κάποιος να βοηθήσει …

 

προχωρόντας και εγώ σε καταγγελία εναντίον του γείτονα προκύπτει η τρίτη μου απορία την οποία αναρτώ με τίτλο “νομιμοποίηση” και ηλεκτροδότηση.

Καμία απάντηση...

 

το συμπέρασμα που εύκολα βγάζει κάποιος από τις παραπάνω ερωτήσεις-αναρτήσεις μου είναι ότι απορίες που έχουν σχέση με τυχόν “ευθύνες” πολεοδομικών υπαλλήλων δεν λύνονται δημόσια και αυτό μου το εξήγησαν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο όσοι τελικά προσπάθησαν να με βοηθήσουν …

 

βέβαια “ο από μηχανής θεός “ μετά την κοινοποίηση του mail μου “έβαλε” το χέρι του στο πληκτρολόγιο και μου έλυσε πάρα πολλές …

 

πες το ένα , ρωτώντας το άλλο , ξαναπές το ένα ξαναπές το άλλο μου φέρνει σαν παράδειγμα την εξής υπόθεση που τελεσιδίκησε πρόσφατα (2010) στον Άρειο Πάγο (αναλυτικά η υπόθεση εδώ):

 

υπάλληλοι πολεοδομίας με αυτοψίες εμποδίζουν την περάτωση οικοδομής λόγω πρόκλησης “σοβαρών” ζημιών σε γειτονικά του οικοπέδου κτίσματα ,ένα εκ των οποίων είναι πρώην υπαλλήλου πολεοδομίας της οποίας ο φάκελος “έχει χαθεί” και ο προϊστάμενος δεν προχωρά σε δημιουργία νέου .

Ο άνθρωπος που του είχαν σταματήσει την οικοδομή διαπιστώνει ότι η διπλανή οικοδομή (της πρώην υπαλλήλου της πολεοδομίας) έχει αυθαίρετο τμήμα και μάλλον γιαυτό δεν προχωρούν σε αυτοψία και έκδοση νέου φακέλου...

 

εδώ αρχίζω να καταλαβαίνω καλά το τι παίζεται …

δεν μπορείτε να φανταστείτε την έκπληξή μου...

δεν μπορείτε να φανταστείτε την έκπληξη του “από μηχανής θεού”

 

ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ μου λέει …

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.