Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βαθμός κάλυψης φορτίου στην ψύξη


johnjohn1

Recommended Posts

Πάνο, νομίζω ότι η ανάλυση του γ.ταφ είναι πιο σωστή: 0,32 και 0,18.

 

Δεν είναι ότι ψύχεται το 50% των επιφανειών. Νομίζω ότι είναι με την έννοια 50% σαν ποσοστό κάλυψης χρήσης.

 

Για τον β.α. τερματικών το πραγματικό έχει 0,958 (κατά πάσα πιθανότητα). Το θεωρητικό όμως έχει 0,93. Αρα στάθμιση:0,32Χ0,93+00,18Χ,958

 

Ισχύς βοηθητικών μόνο για το θεωρητικό αν είχες τριτογενή.

 

katrmp: 0 επιφάνεια, 0 όγκος. Δεν παίζει απολύτως κανένα ρόλο, πέρα το ότι κερδίζεις τις εντυπώσεις ως γνώστης :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχεις δίκιο. Ποσοστό κάλυψης του συνολικά απαιτούμενου ψυκτικού φορτίου.

Όμως ο σταθμισμένος βαθμός απόδοσης δεν θα είναι: [(0,32x0,93) + (0,18x0,958)] / (0,32+0,18);

Link to comment
Share on other sites

Πάνο, νομίζω ότι η ανάλυση του γ.ταφ είναι πιο σωστή: 0,32 και 0,18.

 

Πάνο και εγώ φίλε συμφωνώ με τον hkamp, έτσι το έχω χειρισθεί όλες τίς φορές

Edited by miltos
Διαγραφή τμήματος παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ας επανέλθουμε στο βαθμό κάλυψης στην ψύξη. Εξετάζω διαμέρισμα 90 τ.μ. Έχω 2 κλιματιστικά: 1) το πρώτο περίπου 18000 btu -> καλύπτει περίπου 35 τ.μ. κ 2) το δεύτερο περίπου 12000 btu -> καλύπτει περίπου 24 τ.μ. Είμαι οκ από θέμα ψύξης, αφού καλύπτω επιφάνεια 35+24=59 τ.μ. > 90/2 = 45 τ.μ. ή θέλει κ θεωρητικό σύστημα; Κ τι βαθμούς κάλυψης θα βάλω;

Σε προηγούμενα post ξαναμιλήσαμε για ανάλογη περίπτωση, αλλά για ένα μόνο κλιματιστικό που από μόνο του δεν κάλυπτε το 50% της συνολικής επιφάνειας κ επομένως τέθηκε κ θεωρητικό σύστημα.

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω ότι πρέπει να καλύπτεται όλη η κατοικία δηλαδη ότι πρέπει να θέσεις θεωρητικό σύστημα για τα υπόλοιπα τετραγωνικα και μετά να τα επιμερ'ησεις ώστε να βγαίνει σύνολο κάλυψης 0.5 διότι το 0.5 δεν σημαίνει ότι αρκει να έχεις στο μισό σπίτι ψύξη αλλά ότι ακόμα και άν έχεις σε όλο το σπίτι αποκλείεται να δουλεύουν όλα ταυτόχρονα. Αυτός είναι και ο λόγος πού λέει ότι μπορεί να φθάσει και =1 όταν έχεις κεντρική μονάδα.

Link to comment
Share on other sites

Άρα να έχουμε ως βαθμούς κάλυψης:

0,19 (35/90 * 0,5) για την 1η αντλία θερμότητας,

0,13 (24/90 * 0,5) για τη και

0,18 (0,5-0,19-0,13-0,18) για μια 3η θεωρητική αντλία θερμότητας;

 

Πρέπει να βγαίνει το σύνολο 0,5; Γράφει ότι μπορεί να είναι και μεγαλύτερο.

Edited by γ.ταφ
Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς ότι έχω τους 3 βαθμούς κάλυψης που γράφω; Δηλαδή, κλιματιστικό 18000 btu και να χει βαθμό κάλυψης μόνο 0,19 σε διαμέρισμα 90 τ.μ.; Δεν ξέρω, αλλά κάτι δε μου κάθεται καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.