Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση αυθαιρέτου με επικαρπία


Recommended Posts

Συνάδερφοι καλησπέρα,

Θα ΄θελα τη βοήθεια σας σε κάτι.Έχω αναλάβει την τακτοποίηση ενός αυθαιρέτου που έχει ως εξής.

Χτίστηκε το σπίτι το 1973 με άδεια κανονικά και το 1987 γίνεται επέκταση και χτίζεται ένας όροφος ακόμα και μεγαλώνουν και κάποιοι χώροι απο το ήδη υπάρχων σπίτι οι οποίοι τακτοποιήθηκαν κατ ευθείαν τότε με κάποιο νόμο.Αργότερα φτιαχτηκε και μία μεταλλική βεράντα μαζι με μία σκάλα που οδηγούν στον κήπο(στο πίσω μέρος του σπιτιού).Για αυτή λοιπόν τη βεράντα και τη σκάλα απο το 1999 μέχρι και σήμερα έχει πληρωθεί ενα πρόστιμο περίπου 1800 ευρώ.Αυτή τη βέραντα και τη σκάλα κλήθηκα εγώ να τακτοποιήσω.και εδώ εμφανίζεται το πρόβλημα.στο σπίτι βάση συμβολαιογραφικής πραξης φαίνεται ότι η κόρη έχει υψιλή κυριότητα και η μητέρα την επικαρπία.στο πρόστιμο που πληρωναν απο το 1999 μέχρι και σήμερα φαίνεται μόνο το όνομα της κόρης.Εγώ σε πιο όνομα θα κανω την τακτοποίηση?στη σελίδα του τεε που λεει ποσοστο ιδιοκτησίας τι θα βαλω?

Σίγουρα σας κούρασα γι αυτο σας ζητώ συγνώμη.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι λες

εχτισαν αρχικα ενα ισογειο

μετα εχτισαν και 1ο οροφο

Μεγαλωσαν το ισογειο

και εκαναν προεκταση του 1ου οροφου πανω απο το ισογειο με μεταλλικη κατασκευη "βεραντας" ...και τοιχους?...και στεγη?...

και εκαναν σκαλα προς τον κηπο

 

Δηλωνει την προεκταση ο ψιλος κυριος και βλεπεις αν εχει μειωτικο συντελεστη κυριας και μοναδικης κατοικιας

 

Δηλωνει και την σκαλα επισης, με την συναινεση του ιδιοκτητη του ισογειου, γιατι η σκαλα εγινε στον κοινοχρηστο ακαλυπτο χωρο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.