Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ακύρωση δήλωσης Ν4014/11 λόγω αδυναμίας πληρωμής


Recommended Posts

 

και με τι μεγέθη θα συγκρίνεις; για υπόλοιπο σ.δ. και γενικά για τις υπερβάσεις. Είσαι σίγουρος γιαυτο που λες; Ενημερωτικά ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Με την περαίωση της διαδικασίας του Ν.4014

βγαίνει και η γνωστή βεβαίωση.

 

Άρα ο μηχανικός μπορεί να μην περιγράψει μόνο ότι παρανομίες αφορούν την κατηγορία 13 (και αυτό όχι πάντα)

Link to comment
Share on other sites

...και κάθομαι και σκέφτομαι τι δουλειες έχω διώξει γιατί λέω ότι πρεπει να δηλωθούν ΟΛΑ και όταν λέμε όλα εννοούμε ΟΛΑ.

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

55. ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗ: Σε περίπτωση που ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να

δηλωθούν όλες οι τυχόν αυθαίρετες κατασκευές που υπάρχουν στο ακίνητο, κατ΄ αρχήν θα

πρέπει να κατοχυρώνεται ο Μηχανικός ότι ενημέρωσε τον ιδιοκτήτη. Επιπλέον

προϋπόθεση είναι ότι αυτά που δεν θα δηλωθούν, θα είναι κατασκευές οι οποίες μπορούν

να κατεδαφιστούν ή να τις επανέλθουν στη νομιμότητα, όταν θα χρειαστεί να γίνει

μεταβίβαση.

 

 

(Από σημειώσεις της Λεμπέση)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εδώ μιλαμε για ολοκληρα κτιρια που δεν φαίνονται ουτε στα συμβόλαια.

 

και επίσης... Από σημειώσεις της Λεμπέση

 

Τι πάει να πει αυτό; Οι σημειώσεις της Λεμπέση σε κατοχυρώνουν;

Link to comment
Share on other sites

Είπα εγώ ότι σε κατοχυρώνουν?????????? :shock:

 

Απλά παρέθεσα τη γνώμη που εξέφρασε ένα πρόσωπο που αν μη τι άλλο έχει περισσότερη εμπειρία από πολλούς από εμάς.... τίποτα παραπάνω!!!

Link to comment
Share on other sites

οκ, για μικρές παραβάσεις του 500 θα το σκεφτόμουν να μην τις βαλω αν μου υπεγραφε ο ιδιοκτητης, τώρα κάτι στέγες-σοφίτες, ορόφους και ξεμπαζωμένα υπόγεια... δεν το νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

O νομος , οι εγκυκλιοι του και οι ερωτοαπαντησεις του δεν λενε πουθενα οτι απαγορευεται η επιλεκτικη τακτοποιηση. Και να σας το κανω πιο περιπλοκο εχουμε περιπτωση ενιαιας ιδιοκτησιας που εχει τρια αυθαιρετα κτισματα ,το ενα απο αυτα ειναι μεσα σε κοινοχρηστο χωρο της πολης ας πουμε τμημα του μεσα στο δρομο. Ο πελατης θελει να τακτοποιησει ολα αλλα το ενα που ειναι μεσα στο δρομο δεν γινεται.

Οποτε εγω πιστευω οτι μπορουμε να ενταξουμε στον νομο και να τακτοποιησουμε τα 2 κτισματα και για το αλλο τοσο πανω στο Δ/μα καλυψης οσο και στο τοπογραφικο και στην τεχνικη εκθεση επισημαινουμε οτι δεν γινεται να τακτοποιηθει και χρηζει κατεδαφισης.

Αν τωρα ο πελατης δεν το κατεδαφισει μεχρι να ερθουν και αν ερθουν ποτε οι φωστηρες για να το κατεδαφησουν ,εννοειται πως εμεις δεν δινουμε βεβαιωση για μεταβιβαση.

Επιπλεον εννοειται οτι παιρνουμε υπευθυνη δηλωση απο τον ιδιοκτητη οτι τον εχουμε ενημερωσει για ολα τα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δυνατόν να μην τα δηλώνουμε όλα!

 

Ο μηχανικός πλέον αντικαθιστά τον δημόσιο λειτουργό! Το δημόσιο σε αυτοψίες δεν δηλώνει τα μισά!

Το παράδειγμα που περιγράφει ο pontifikas είναι ένα από τα πάρα πολλά άτοπα του νόμου.

Link to comment
Share on other sites

Ο Pontifikas τα λέει όντως σωστά.

 

Δηλαδή έχω περίπτωση που κάποιος μου λέει να μην συμπεριλάβω μια αποθήκη διότι όταν θελήσει να μεταβιβάσει θα την κατεδαφίσει.

Εγώ με το ζόρι θα τον βάλω να πληρώσει πρόστιμο? Αν τον έχω ενημερώσει για το ρίσκο που παίρνει και την δείξω κανονικά στο τοπογραφικό, ποιο είναι το πρόβλημα?

 

Πάντως ο μηχανικός myri κατά τη γνώμη μου δεν αντικαθιστά τον δημόσιο λειτουργό. Ας παίρνουμε την ευθύνη που μας αναλογεί ως προς τις αποφάσεις του ιδιοκτήτη, ας αναλαμβάνουμε απολύτως την ευθύνη για την αρτιότητα των μελετών μας αλλά δεν κληθήκαμε να επιβάλλουμε την τάξη, ούτε να υποχρεώνουμε κανέναν να εφαρμόζει το σωστό όπως το αντιλαμβάνεται ο καθένας από εμάς ξεχωριστά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.