Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με την βεβαίωση μηχανικού - συμβόλαιο


Recommended Posts

Γεια σας.

Έχω το ακόλουθο πρόβλημα που πάει να με τρελάνει.

 

Σε δυο ιδιοκτησίες αδερφών, καθόλα νόμιμες (άδεια), βγάζω άδεια και παίρνω ένα τμήμα από την μια ιδιοκτησία και το ενσωματώνω στην άλλη. Το τμήμα που μετακινείται όπως και οι νέες ιδιοκτησίες δεν έχουν κανένα πολεοδομικό πρόβλημα, όπως άλλωστε και τα υφιστάμενα διαμερίσματα.

 

Εδώ αρχίζουν τα προβλήματα. Ο συμβολαιογράφος δεν κάνει συμβόλαιο μεταβίβασης γιατί θέλει βεβαίωση από το μηχανικό (πήγα σε δύο συμβολαιογράφους). Ο μηχανικός λέει ότι δεν μπορεί να δώσει αυτή τη βεβαίωση γιατί αυτό το τμήμα δεν υπήρξε ποτέ αυτόνομο.

 

Έχουμε δηλαδή δύο καθόλα νόμιμα διαμερίσματα και πάμε σε δύο νέα νόμιμα με διαφορά στα τετραγωνικά. Το ένα μικραίνει και το άλλο μεγαλώνει.

 

Δεν έχω κάνει καμία υλοποίηση – εργασία μέχρι να λυθεί το πρόβλημα.

 

Παρακαλώ πολύ όποιος γνωρίζει ας μου πει τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός σας θα σας δώσει βεβαιώσεις για τα δύο διαμερίσματα, όπως παρουσιάζονται στην αρχική οικοδομική άδεια και έπειτα μπορούν να γίνουν οι μεταβιβάσεις. Προφανώς, και εφόσον δεν έχετε εκτελέσει καμία εργασία, δε μπορεί να σας δώσει βεβαίωση για τη μελλοντική μορφή των διαμερισμάτων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα εκδώσετε οικοδομική άδεια, θα κάνετε τις εργασίες, θα δώσει βεβαίωση ο μηχανικός, θα ολοκληρωθούν τα συμβόλαια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.