Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργειακή κατάταξη διαφόρων περιπτώσεων


sdim

Recommended Posts

Από περιέργεια, τι κατηγορία βγάζετε τα κτίρια προ ΚΕΝΑΚ;

 

Στην περιοχή μου τα βγάζουν από Δ και κάτω. Ιδιαίτερα αν έχει συρόμενα, επειδή δεν υπάρχει μόνωση στο τμήμα που χωνεύεται το συρόμενο, βγαίνουν άνετα και Ε ή παρακάτω. Για τον λέβητα ούτε συζήτηση. Δεν υπάρχει λέβητας που να υπερβαίνει μόνο 25% την ισχύ της μελέτης.

 

Είχα υπολογίσει σε μονοκατοικία απώλειες ~9000Kcal/h, είχα επιλέξει λέβητα 30.000~34.000Kcal/h (ο τοπικός αντιπρόσωπος δεν έφαιρνε μικρότερο) και τελικά ο ιδιοκτήτης έβαλε λέβητα 60.000 θερμίδες!!! Τι να πω μετά...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να είσαι εντάξει, αλλά και να τσακωθείς και με τον εαυτό σου (εννοείται πως βάζω κι εμένα μέσα); Όπως είπες: χαλαρά Ε και ...χαίρε βάθος απύθμενο.

Ε, κάτι λίγα σώνονται και πάνε κατηγορία Δ.

Πως; Να έχουν -παράδειγμα- όντως τοποθετήσει κυκλοφορητή inverter, λες πως και η μελέτη θερμομόνωσης "δεν αμφισβητείται εμφανώς" και να' σου ακόμα και .....Γ. Τέτοια πράγματα.

 

Μακάρι να μπορούσα να σου δώσω +1000 γι' αυτό που έγραψες και παραδέχτηκες σε σχέση με την εγκατεστημένη ισχύ.

Σε παραδέχομαι φίλε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω βγαλει και διαμερισμα Β του 1985

Βεβαια εντελώς πλασματικο μιας και ξερουμε οτι δεν εφαρμοστηκε η μελετη θερμομονωσης αλλα δε μπηκα στη διαδικασια να την αμφισβητησω

Ουτε καν να παρω τα μεγιστα κατα ΚΘΚ, πηρα τους συνετελεστες της μελετης

Ειχε ατομικο φυσικο αεριο (με Δ αυτοματισμους) και 3 τ.μ. περιπου ηλιακο στο δωμα...

Β καραμπινατο μου βγηκε...

 

Και οικοδομη που τη μελετη την εκανε ο πατερας μου, επισης του 1985, με μελετη θερμομονωσης που εφαρμοστηκε κατα γραμμα (σκυλος ο μπαμπας, η πρωτη του οικοδομη ητανε!) και ατομικο φυσικο αεριο βγαινει Γ και, δυστυχως, δε μπορω να το στο εξοικονομω...

Καλημερα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε, που βλέπω το ξενυχτάς :smile: . Όπως το είπες "σκύλος ο μπαμπάς..". Έτσι ναι. Βγαίνει τμήμα κτιρίου κατηγορία Γ.

Τώρα για το Β που λες.... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.