Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαίτηση για κατεδάφιση μάντρας σε ρυμοτομούμενο


Recommended Posts

Βγάζω ΟΑ νομιμοποίησης κατοικίας σε οικόπεδο με την διαδικασία της Παρ 2 του άρθρου 26 Ν4014

Έχω βγάλει οικοδομησιμότητα γιατί η πράξη εφαρμογής δεν έχει κυρωθεί.

Το οικόπεδο ρυμοτομείτε από μία λωρίδα 2 μέτρων σε όλο το μήκος του.

Θα ήθελα να ρωτήσω υπάρχει υποχρέωση του ιδιοκτήτη να κατεδάφιση την μάντρα του και όλα τα επικείμενα εντός της λωρίδας των δύο μέτρων (παρτέρια, διαδρόμους, φυτά) και να κατασκευάσει την μάντρα του στην ρυμοτομική γραμμή, για να βγάλει Οικοδομική άδεια ή όχι ?

Link to comment
Share on other sites

από δική μου εμπειρία,

στην φάση έκδοσης οικοδομικής αδείας μου ζητήθηκε συμβ.πράξη παραχ.σε κοινη χρήση του ρυμ/νου

και όταν θέλησα να σφραγίσω την άδεια για ρεύμα , μου ζητήθηκε προηγουμένως βεβαίωση από δήμο (που μου χορηγήθηκε κατόπιν αυτοψίας) ότι τα ρυμοτομούμενα επικείμενα έχουν απομακρυνθεί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω λίγο διαφορετική άποψη. Λόγω του ότι επίκειται κύρωση της πράξης εφαρμογής.

Γενικά, η αποζημίωση των επικειμένων θα ακολουθήσει με ξεχωριστή μελέτη, μετά την κύρωση της πράξης εφαρμογής.

Με την παραχώρηση σε κοινή χρήση της λωρίδας, αφενός δεν θα αποζημιωθείς για τα επικείμενα όπως δικαιούσαι, αφετέρου κάνεις ένα συμβόλαιο παραπάνω. Δεν θα αλλάξει κάτι στα στοιχεία της (τελικής) ιδιοκτησίας στην πράξη εφαρμογής. Αφού έχει βγει οικοδομησιμότητα, πως μπορεί κάποιος να μην σου δώσει έγκριση δόμησης;

 

Σε αντίστοιχες περιπτώσεις στα περίχωρα της Αθήνας έχω δει μέχρι και διπλές μάντρες: την "νέα" στην Ρ.Γ και την "παλιά" να περιμένει την μελέτη των επικειμένων και την αποζημίωσή της.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.