Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

άλλη βλακεία και αυτή για τις παλιές άδειες

(απόδειξε το ένα -απόδειξε το άλλο κλπ)

 

Τι θα γινόταν αν ο Ε.Δ προβλέπονταν μόνο σε "άδειες δόμησης" και όχι σε οικ άδειες;

 

υ.γ βλέπετε τι γράφει ο συνάδελφος -θεώρηση απο αστυνομία το ΦΕΒ - έναρξη μετά

 

Ζητάνε τιμολόγια και πηγαίνω 5 τσιμέντα αρκούν;

(τελειωμό δεν έχει αν τύχεις σε υπάλληλο κακόβουλο)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοίτα να δεις. Όταν θα κληθείς να δώσεις αποδείξεις γιατί δεν κάλεσες ΕΔ τότε μπορεί να μην επαρκεί η θεώρηση από την αστυνομία και να σου ζητήσουν και άλλα στοιχεία.

Βέβαια το έγγρ. 621/12 της ΔΟΚΚ λέει για την θεώρηση της αστυνομίας αλλά είναι σίγουρο πως θα σου ζητήσουν μόνο αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Η θεωρηση απο την αστυνομια ειναι μια βλακεια.

Γτ μπορει να εχει γινει και πριν 2 χρονια η θεωρηση.

Επισης υπαρχει πιθανοτητα να εχει χαθει το φυλλο της ΟΑ του ιδιοκτητη.

 

Η πληρωμη ημεροσμιθιων στο ΙΚΑ ειναι μια καλη αποδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Καλή απόδειξη terry όντως. Αλλά η εκσκαφή δεν έχει ΙΚΑ. Αν κόψει ο εργολάβος της εκσκαφής τιμολόγιο Φεβρουαρίου και πληρώσεις ένσημα για Μάιο στον μπετατζή πάλι σωστός θα είσαι.

 

Το θέμα το έβαλες σωστά ΚΑΝΑ, έπρεπε να πουν ελεκτές δόμησης από τον νέο τρόπο έκδοσης. Τώρα μπορεί να σου πει κάποιος με αστυνομική θεώρηση είσαι οκ, αντε μετά όμως, να βρεθεί άλλος υπάλληλος που να θέλει και άλλες αποδείξεις...

Link to comment
Share on other sites

H Φαση 1 του ΙΚΑ ειναι "εκσκαφες και ΦΟ". Το θεμα ειναι οτι οι περισσοτεροι που εχουν μηχανηματα πληρωνουν ΤΕΒΕ. Υπαλληλους πλεον δεν εχουν.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

μα και στο ΙΚΑ Terry μπορεί να δηλώσεις 1 ένσημο τον ΦΕΒ π.χ εκσκαφές αναδρομικά (και ας πληρώσεις πρόστιμο σ΄αυτό)

οπότε πως αποδεικνύεται;

Link to comment
Share on other sites

στην πολεοδομία μου πήγα τα έντυπα της δήλωσης συστήματος ΤΕΕ για αυθαίρετες υπερβάσεις σε οικοδομή με βάσει οικ άδεια εκδοθ το 2008 προκειμένου να το ηλεκτροδοτήσω και μου ζήτησαν κατάσταση του ΙΚΑ (μήπως και άρχισαν οι εργασίες μετά την 1-3-12)

 

Λέω στην υπάλληλο ότι «αφού το δήλωσα με τον 4014-άρα αποδεικνύεται ότι οι εργασίες άρχισαν πριν την 28-7-11» και επιμένει να μου ζητά ΙΚΑ

Τι να σας πω..

 

Και μόνο για το αλαλούμ και την γραφειοκρατία

που δημιουργεί αυτή η απαίτηση περί Ε.Δ αξίζει

τον κόπο να καταργηθεί και προς αυτό πρέπει να γίνει μια κίνηση

Αλλά από ποιόν;

 

Εξάλλου

1. από το 2010 και μετά πόσες άδειες μπορεί να εκκρεμούν;

Κατά την γνώμη μου ελάχιστες

2. ήδη ο κόσμος κατάλαβε τον μπαμπούλα των βεβαιώσεων μηχανικών του Ν 4014 που καραδοκεί στις μεταβιβάσεις

3. και να μη το κατάλαβε όμως εμείς οι μηχανικοί που εν γνώσει μας γινόταν οι υπερβάσεις μπορούμε να τους τον θυμίζουμε

 

Και μη μου πείτε ότι οι υπερβάσεις γίνονταν εν αγνοία του μηχανικού;

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Για τις άδειες που χρειάζονται μόνο τελικό έλεγχο (πχ αλλαγή χρήσης) υπάρχει κάποια προθεσμία μετά το τέλος των εργασιών που πρέπει να καλέσουμε τον ελεγκτή;

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω μπερδευτει με διαφορα που ακουω τι ισχυει τελικα με τους ελεγκτες?

σε περιπτωση που εχω εκδοσει εγκριση και αδεια δομησης με τον 4030 ο ελεγχος ειναι υποχρεωτικος και γινεται αυτοματα απο την υπηρεσια η ειναι κατ'επιλογη του ιδιοκτητη ?? στην πολεοδομια μου ειπαν οτι εφοασον ο ιδιοκτητης δεν επιθυμει τον ελεγχο ,αυτος δεν γινεται..απλα δεν μπορει να ηλεκτροδοτησει το ακινητο ποτε!

 

τι ισχυει τελικα...

εχω περιπτωση εργου που εχει ξεκινησει (εχουν πεσει μπετα κλπ) και αφορα προσθηκη Η.Χ ..να το παω με τον 4030 με αδεια δομηασης η θα βρω τον μπελα μου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.