Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Αυτό είπα και παραπάνω. Το email ήταν ο ορισμός σου. Αν δεν το παραλάμβανες πως θα μπορούσες να τον αποδεχθείς ή να τον απορρίψεις; Πως μπορούν να γνωρίζουν αν το email έφτασε στο παραλήπτη;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Παρακαλώ πολύ, επειδή είναι η πρώτη φορά που ορίζομαι ελεγκτής δόμησης, θα ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής θέμα:

Η οικοδομή που θα ελέγξω είναι Διώροφη επί πυλωτής - Κατηγορία έργου Β - Αρχικός έλεγχος.

Στα στοιχεία ελέγχου ζητείται μεταξύ άλλων στάθμη θεμελίωσης και θέσεις-διαστάσεις θεμελίων. Να υποθέσω ότι εγώ δεν θα σημειώσω κάτι σε σχέση με αυτά, τι στιγμή που ο επιβλέπων μου είπε ότι έχει ρίξει τα μπετά και δεν έχω υπόγειο;;... Χρειάζεται μήπως να γράψω κάποια παρατήρηση για τη στάθμη της πλάκας της πυλωτής σε σχέση με τον περιβάλλοντα χώρο;;

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Αχχχχ, αρχίζεις με πολύ δύσκολο έλεγχο. Κανονικά ο επιβλέπων έπρεπε να σε καλέσει πριν ρίξει το σκυρόδεμα στην θεμελίωση.... Καλό κουράγιο.....

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορούν να γνωρίζουν αν το email έφτασε στο παραλήπτη;

αυτο ειναι ενα θεμα. Φανταζομαι οτι αφου περασουν οι 2 εργασιμες καποιος (ο επιβλεπων?) θα τηλεφωνησει. Αλλα αυτο δεν λυνει το θεμα μου
Link to comment
Share on other sites

 

Συνάδελφοι καλησπέρα.

 

Παρακαλώ πολύ, επειδή είναι η πρώτη φορά που ορίζομαι ελεγκτής δόμησης, θα ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής θέμα:

 

Η οικοδομή που θα ελέγξω είναι Διώροφη επί πυλωτής - Κατηγορία έργου Β - Αρχικός έλεγχος.

Στα στοιχεία ελέγχου ζητείται μεταξύ άλλων στάθμη θεμελίωσης και θέσεις-διαστάσεις θεμελίων. Να υποθέσω ότι εγώ δεν θα σημειώσω κάτι σε σχέση με αυτά, τι στιγμή που ο επιβλέπων μου είπε ότι έχει ρίξει τα μπετά και δεν έχω υπόγειο;;... Χρειάζεται μήπως να γράψω κάποια παρατήρηση για τη στάθμη της πλάκας της πυλωτής σε σχέση με τον περιβάλλοντα χώρο;;

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

 

Ελενα ξεκινησες με λαθος λογικη.

ΑΣΦΑΛΩΣ και αυτα πρεπει να τα ελεξεις.

Αν μπαζωθηκε, ειναι προβλημα του επιβλεποντα και του ιδιοκτητη, οχι δικο σου.

Link to comment
Share on other sites

photo-thumb-34554.jpg?_r=0

Έλενα (όπως βλέπω) έτσι και αλλιώς ακροβατείς!!!

(υ.γ άλλος είναι ο σκοπός του μηνύματος-και όχι οπωσδήποτε αυτός της προσωπικής σου προσβολής)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Terry αυτό ακριβώς σκεφτόμουν.. Αν έχει μπαζώσει, δεν μπορώ να κάνω καμία μέτρηση σε σχέση με τη θεμελίωση, οπότε κάνω τους υπόλοιπους ελέγχους και δίνω ελλειπές πόρισμα;... Αλλά κι αν δεν το έχει κάνει, έχοντας ρίξει την πλάκα, κατά πόσο θα είναι εύκολη μια ακριβής μέτρηση των θεμελίων;..

 

Κανα η αλήθεια είναι ότι προτιμώ να ακροβατώ... αλλά αυτή είναι μια ευκαιρία να πατήσω και λίγο στη γη!! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Εσυ θα κανεις του ελεγχους που οριζει ο νομος στον αρχικο ελεγχο.

Αν δεν μπορει να κανεις καποιον απο αυτους απλα θα το αναφερεις αναλυτικα.

 

ΥΓ. Υπαρχει και η πιθανοτητα να εχει ο μηχανικος φωτογρφικη τεκμηριωση, κατασκευαστικα σχεδια, σχεδια χαραξεων, βιντεο και δεν ξερω τι αλλο.

Τοτε εσυ θα κρινεις, αν τηρηθηκε η μελετη ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ. Υπαρχει και η πιθανοτητα να εχει ο μηχανικος φωτογρφικη τεκμηριωση, κατασκευαστικα σχεδια, σχεδια χαραξεων, βιντεο και δεν ξερω τι αλλο.

Τοτε εσυ θα κρινεις, αν τηρηθηκε η μελετη ή οχι.

Εως και επικίνδυνα πράματα αυτά :| . Ρε γαμώτο, συνάδελφος είναι ο επιβλέπων, γιατί να φέρει την Ελενα σε αυτή τη δύσκολη θέση ...?

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

Αυτό και εγώ δεν μπορώ να το καταλάβω. Ενώ αυτός φάνηκε αντισυναδελφικός θα θέλει, φαντάζομαι, συναδελφικότητα και αλληλεγγύη.....

Καλό ΠΣΚ....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.