Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σε μία περίπτωση αρχικού ελέγχου για 2 διαστάσεις που αποκλίναν περίπου 5-10εκ. αλλά και άλλες μικρότερες αποκλίσεις (πάντως >2%), τελικά το ΥΠΕΚΑ στέλνει σε αναθεώρηση αδείας κι όχι απλή ενημέρωση...πληροφοριακά το λέω....

Link to comment
Share on other sites

σε μία άλλη περίπτωση που υπήρχε μόνο απόλιση στο ύψος πεδιλοδοκού περί το 45% παραπάνω! λόγω χαμηλότερης στάθμης θεμελίωσης, γίνεται ενημέρωση αδείας.

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Ειναι η συνηθησμενη πρακτικη "σκαβω και τα βαζω διπλα, μεχρι εκει που φτανει η μπουμα της τσαπας"

Επσης "τα αφηνω εκει μπορει να χρειαστουν".

 

Δεν ειναι ετσι.

Ας τα διαχειριστουν. Να πληρωσουν ενα φορτηγο να τα παει παραδιπλα. ...

 

 

...

Τι πάει να πεί "ας τα διαχειριστούν"; Η φθηνότερη λύση είναι ...

 

 

... διαφωνώ στη διαχείριση των χωματουργικών.

Πιο φτηνά βγαίνει αν ο ιδιοκτήτης / εργολάβος αγοράσει έναν χωροβάτη για τον έλεγχο των υψομέτρων

...

Εσύ καλά τα λες αλλά ακόμη βλέπω σχέδια '' το βάθος θεμελίωσης θα καθοριστεί κατά την επίβλεψη ''

 

 

Συνάδελφοι, έχετε αγγίξει την "καρδιά" του υπαρξιακού ζητήματος των Ελλήνων μηχανικών που δεν είναι άλλο από τη σχέση τους με τον εργολάβο-ψιλικατζή ή μάλλον με τον ψιλικατζή που έγινε εργολάβος.

 

Τελικά, κατά τη μελέτη /κατασκευή θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψη το "σωστό" ή το "φθηνό"?

Έχουν προτεραιότητα οι κανόνες της επιστήμης και της τεχνικής ή το μέγιστο οικονομικό όφελος για τον πελάτη μας?

Εμείς στοχεύουμε στο πορτοφόλι του ή δόξα και τιμή αναμένωμεν?

 

Έ, κάπου στη μέση θα μου πείτε, αλλά

έχοντας ζήσει, όπως όλοι, σκηνές όπως το

"εεε... καλημέρα... πόσο πάει μια άδεια?"

ή

"η κορούλα μου θέλει να γίνει αρχιτέκτονας, έχει κάνει τα σχέδια, θα μας βγάλετε την άδεια??"

μέχρι το να βάλω φτηνά πλακάκια δαπέδου στην... όψη αντί (του ακριβότερου) εμφανούς τούβλου

και άλλα πολλά, διαχρονικά και όχι μόνο στην τελευταία αυτή περίοδο της κρίσης... το έχω πάρει απόφαση

 

έτσι λοιπόν, έχω αποδεχθεί τον απόλυτο εξευτελισμό της επιστήμης μου και

ρωτάω τι τιμή είπε ο δίπλα συνάδελφος για να κάνω καλύτερη προσφορά, πολύ πιο κάτω από την ελάχιστη

ανέχομαι τις όποιες παράλογες υποδείξεις /όρους από τον πελάτη μικροεργολάβο ή άσχετο ιδιώτη

στο τέλος του 2μηνου δανείζομαι από κάποια σύνταξη για να πληρώσω τη ΔΕΗ

 

Αλλά κι εγώ, παθαίνοντας και μαθαίνοντας, αν χρειαστεί ποτέ να βγάλω τη... σκωληκοειδίτιδα ξέρω τι θα πω στο γιατρό:

"πόσο πάει γιατρέ?... ακριβό βρε παιδί μου αυτό το... λαπαρο-τέτοιο, μήπως να τη βγάζαμε με το κουταλάκι?"

φυσικά θα του πω πως ακριβώς το θέλω γιατί... ε, έχω δει και κάτι επεισόδεια από την "Εντατική"

και εννοείται ότι θα του ζητήσω επιπλέον έκπτωση αλλιώς θα πάω στον δίπλα

 

Αν και ούτε οι περιπτεράδες δεν κάνουν έκπτωση και ας βγάζουν 250% κέρδος στα... χαρτάκια και 300% στα φιλτράκια για στριφτό. Και δεν έχουν καλύτερο σύλλογο, ίσως να μην έχουν και καθόλου, δεν ξέρω.

 

Όσο και αν οι πρόχειροι νόμοι δεν βοηθούν, οι νομοθέτες είχαν προφανώς άλλο στόχο -εισπρακτικό, ο Έλληνας μηχανικός επειδή είναι πλήρης επιστήμονας και κατά κανόνα ΙΚΑΝΟΤΑΤΟΣ, έχει μέσω της "ιδιωτικοποίησης" των ελέγχων αλλά και της ευθύνης, την ευκαιρία να εδραιώσει τη θέση του και την τιμή του (σε ηθικό και οικονομικό επίπεδο) ΑΠΑΙΤΩΝΤΑΣ τουλάχιστον από τον ευκαιριακό εργολάβο να αγοράσει έναν ακριβό χωροβάτη, αντί για φτηνό... δερμάτινο σαλόνι στη Mercedes. Ίσως και μακάρι να μας βγει σε καλό δηλαδή.

 

Τελικά, μάλλον θα συμφωνήσω με τη "θεωρητική" άποψη του terry και για τον επιπλέον λόγο ότι είναι moderator.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

    Κάπου το έχασες , τον χωροβάτη ή το total station στην περίπτωση που μιλάμε , του ελέγχου δηλαδή ,  το χρειάζεται ο ελεγκτής δόμησης για να μετρήσει το βάθος εκσκαφής .

     Η υποχρέωση του ιδιοκτήτη/εργολάβου , γενικά του κύριου του έργου είναι να έχει αντίγραφα των εγκεκριμένων σχεδίων στο έργο.

     Στο πως θα διαχειριστεί τα χωματουργικά , μόνο ο επιβλέπων έχει δικαίωμα και υποχρέωση να αντιδράσει , κυρίως για λόγους που σχετίζονται με την ασφάλεια των εργαζομένων.

 

  Και ξαναλέω ότι ο πρώτος έλεγχος γίνεται στον ξυλότυπο θεμελίωσης πριν τη σκυροδέτηση. Συνήθως ο ελεγκτής δέχεται να σκυροδετήσει τη θεμελίωση και να καλουπώσει και τα τοιχία υπογείου ώστε να μπορεί να μετρήσει τις αποστάσεις από τα όρια.

 Κατά τη γνώμη μου κακώς γιατί αν έχεις καλέσει τον ελεγκτή και δεχτεί να σκυροδετήσεις τη θεμελίωση είναι σαν να αποδέχεται τις διαστάσεις.

Δεν μεταφέρεται μετά το κτίριο...

 

  Άρα δε σου αρκεί ο χωροβάτης και χρειάζεσαι total station.

Τελικά, κατά τη μελέτη /κατασκευή θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψη το "σωστό" ή το "φθηνό"?

 

  O μηχανικός προτείνει πάντα τη βέλτιστη οικονομοτεχνική λύση.

Π.χ. διαστασιολογώ ένα μεταλλικό υποστύλωμα ,

Έστω ότι το ΗΕΑ280 δεν αντέχει με βάση τον κανονισμό , το ΗΕΑ300 αντέχει  , το ίδιο και το ΗΕΑ500.

Και το ΗΕΑ300 και το ΗΕΑ500 είναι ''σωστό''

Το ΗΕΑ280 είναι ΄΄φτηνό΄΄

Το ΗΕΑ300 είναι ''σωστό'' και ''φτηνό''

Edited by spy1551
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το πηγες αλλου Σπυ.

 

Ασφαλως ο ελεγκτης πρεπει να ελεξει τη σταθμη θεμελιωσης, αλλα και ο εργολαβος πρεπει να δωσει 250Ε να παρει ενα ρημαδι χωροβατη και να μαθει να τον δουλευει.

Μονο ετσι μπορει να τσεκαρει κατα την εκσκαφη. Υπαρχει αλλος τροπος??

 

Ξερεις οτι πολλες φορες "εφυγε λιγακι του εκσκαφεα".

Θα μου πεις που ηταν ο επιβλεπων?

Ο επιβλεπων ειναι υποχρεωμενος να ορισει ενα σημειο και να πει "απο εδω θα πατε 1μ κατω". Δεν μπορει να καθεται στο εργο απο το πρωι μεχρι το βραδυ με το χωροβατη αγκαλια.

 

Σχετικα με το "στατικο" παραδειγμα που ειπες.

Συμφωνω, αλλα ο/η συναδελφος το πηγε αλλου.

Στο παραδειγμα σου.

Το "σωστο" ειναι να κανεις αμμοβολη στα στοιχεια σου, μετα ασταρωμα και μετα μια καλη πολυουρεθανικη ή εποξεικη βαφη.

Το φτηνο εινα να πας τα μελη στο εργο  με την επιφανειακη σκουρια και να βαλλεις το Χασαν να τα βαψει με ντουκοχρωμα.

 

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Οχι θα ξαναπω.

Αν η μελετη ειναι οπως πρεπει δεν χρειαζεται ουτε χωροβατη, ουτε TS.

 

 

Οπως ειπε και ο συναδεφλος παραπανω, ΙΣΩΣ ειναι μια ευκαιρια να αναβαθμισουμε λιγο τον κλαδο.

 

πχ μετα την ισχυ των ελεγχων, ουτε στη σκεψη ιδιοκτητων τα υπογεια=ισογεια σε ιδιοκτησιες με μεγαλη κλιση.

πχ2 ουτε κατα διανοια αλλαγη περιγραμματος σε σχεση με το εγκεκριμενο.

 

Ειναι λιγα τα παραπανω?

Ηταν το 70% των περιπτωσεων.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.