Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Με τα λεγομενα σου, σιγα μη σε ρωτησει για να το σκυροδετησει και σιγα μην αλλαξει το καλουπι ωστε να ακολουθησει τη μελετη (αν υπαρχει)

 

Καθολου υπερβολη.

Σου ξαναλεω, ειναι να μη σου τυχει.

(ουτε σε εμενα εχει τυχει, αλλα παρα τριχα θανατηφορο ατυχημα εχω γλιτωσει και οχι μονο μια φορα)

 

 

ΥΓ. Αν νομιζεις οτι ο θανατος ειναι μονο για το σινεμα, ξανασκεψου το, οταν θα εισαι παλι σε εργοταξιο.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα τον συνεφερω, μη φοβασαι!
Με λιγη φοβερα ολοι συνεργαζονται στο τελος. Ποτε δεν χρειαζεται να περνουμε ακραια μετρα οταν ακομα διορθωνονται οι κατασκευες. Καλουπια και σιδερα ειναι! 

Link to comment
Share on other sites

Μιας και έχει τέτοιο θέμα, την θεώρηση του ΣΑΥ-ΦΑΥ στο ΣΕΠΕ καθώς και την θεώρηση της ΑΔ, στην Αστυνομία πότε την κάνετε;

Ξέρω πολλούς που τα θεωρούν με την έκδοση της ΑΔ αλλά εγώ τα θεωρώ λίγο πριν την έναρξη εργασιών.

Link to comment
Share on other sites

ΠΔ/8-7-93   (ΦΕΚ-795/Δ/13-7-93)  ΑΡΘΡΟΝ-7: Ελεγχος των οικοδομικών εργασιών. 
 
 1. Προκειμένης της έναρξης των οικοδομικών εργασιών επιβάλλεται η θεώρηση της αδείας από το οικείο Αστυνομικό Τμήμα.
 
 
Ν. 4030/011--ΑΡΘΡΟΝ-7
 
Έλεγχος των εργασιών δόμησης 
1 Για την έναρξη των οικοδομικών εργασιών επιβάλλεται με ευθύνη του κυρίου ή του έχοντος νόμιμο δικαίωμα: 
α. θεώρηση του σχεδίου και του φακέλου ασφάλειας και υγείας του έργου από την αρμόδια Επιθεώρηση Εργασίας, 
β. θεώρηση της άδειας δόμησης από το οικείο Αστυνομικό Τμήμα. 
 

σχετ.  Εγκ-10201/27-3-12  ΣΕΠΕ

 

και οι 2 θεωρήσεις έχουν την έννοια της "γνωστοποίησης" στην επιθεώρηση εργασίας και στην αστυνομία.

Αφού γνωστοποιούμε, το λογικό είναι να το έχουμε κάνει πριν την έναρξη εργασιών στο εργοτάξιο. Εξάλλου και από το λεκτικό των παραπάνω νόμων διαφαίνεται η πρόθεση θεώρησης πριν από την έναρξη εργασιών

 

 

 

 

Εγκ-10201 27-3-12 ΣΕΠΕ.doc

Edited by Pavlos33
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος συναδελφος να μου επιβεβαιωσει πως οταν εχουμε διαφορετικα επιπεδα θεμελιωσης πρεπει να καλουμε ελεγκτη δομησης για καθε επιπεδο να κανει αρχικο ελεγχο?

Link to comment
Share on other sites

να συμπληρώσω

ή όταν έχουμε τμηματική κατεδάφιση και συγχρόνως ανέγερση νέου τοιχίου αντιστήριξης;;

τι κάνουμε

καλούμε 3 φορές για την κατεδάφιση και 3 φορές για την ανέγερση;;

το αντιμετώπισε κανείς;

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος συναδελφος να μου επιβεβαιωσει πως οταν εχουμε διαφορετικα επιπεδα θεμελιωσης πρεπει να καλουμε ελεγκτη δομησης για καθε επιπεδο να κανει αρχικο ελεγχο?

 

Και να μην έχεις διαφορετικά επίπεδα, πχ περίπτωση θεμελίωσης με περιμετρικά τοιχεία υπογείου που δεν σκυροδετούνται συγχρόνως με την θεμελίωση ή αυτά σκυροδετούνται τμηματικά, ο προβληματισμός για το τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις παραμένει.

Αν πρέπει να καλείς ελεγκτή κάθε τρείς και πέντε και να πληρώνεις το 200άρι, συμφέρει να τον παντρευτείς να ξεμπερδεύεις! :shock:

Link to comment
Share on other sites

Θα τον συνεφερω, μη φοβασαι!

Με λιγη φοβερα ολοι συνεργαζονται στο τελος. Ποτε δεν χρειαζεται να περνουμε ακραια μετρα οταν ακομα διορθωνονται οι κατασκευες. Καλουπια και σιδερα ειναι! 

Ναι, αλλά αν σου ζητήσει αποζημίωση για πλημμελή επίβλεψη (ξήλωμα και στήσιμο πάλι) τί θα κάνεις? Μην ξεχνάς ότι και οι δικηγόροι περνάνε κρίση ;) .

Γιαυτό, αν θέλεις τη γνώμη ενός παλιού, θα κάνεις τα εξής:

1. Με το που παραδίδεις την Ο.Α. ξεκαθαρίζεις πως κουμάντο στην κατασκευή κάνεις μόνο εσύ, και σε περίπτωση δυστροπίας του πελάτη ή έλλειψης συνεργασίας από την πλευρά του, παραιτείσαι.

2. Μαζί με τον εργολάβο χαράζεις την οικοδομή (θέση στο οικόπεδο και θεμελίωση).

3. Κατά την παραλαβή της θεμελίωσης ελέγχεις θέσεις υποστυλωμάτων και γενικά γεωμετρικά στοιχεία.

4. Μη διστάσεις να παραιτηθείς  (το έχω κάνει μερικές φορές) αν δεις ότι υπάρχει κίνδυνος να εκτεθείς. Μπορεί να χάσεις ένα πελάτη αλλά θα κερδίσεις σπουδαιότερα πράγματα (ψυχική ηρεμία κι επαγγελματική αξιοπιστία-χώρια που το τελευταίο μπορεί να σου φέρει νέους πελάτες)

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.