Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Δεν συμφωνώ. Πρέπει πρώτα να γίνει ενημέρωση και μετά να δωθεί το ΝΑΙ.

Ο ΕΔ θα γράψει ότι δεν τα έχει βρει καλώς και η ΚΥΑ λέει στο άρθρο 2 τι θα γίνει:

 

7. Στην περίπτωση που διαπιστωθούν οι αναφερόμενες στην παράγραφο 9 του άρθρου 6 του ν. 4030/2011 αλλαγές, τροποποιήσεις και αποκλίσεις, δεν επιβάλλεται καμία κύρωση, εφόσον ενημερωθεί εντός δεκαπέντε (15) ημερών ο σχετικός φάκελος της άδειας δόμησης.

 

Για να υπάρχει περίπτωση επιβολής κυρώσεων αν δεν γίνει η ενημέρωση, πρέπει να έχει ειδοποιηθεί η υπηρεσία. Πως θα ειδοποιηθεί αν ο ΕΔ έχει γράψει καλώς;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι βρε Φαεθον, μιλαει για κυρωσεις σε ιδιοκτητη και επιβλεπων.

Αλλα ο ελεγκτης πρεπει εντος 24 ωρων (αν θυμαμαι καλα) απο την αυτοψια να στειλει το πορισμα.

Δεν μπορει να περιμενει 15 μερες.

Στελνεις ΝΑΙ, παρατηρηση οτι βρηκες διαφορες εντος των ανοχων και η ΥΔΟΜ θα κανει αυτο που νομιζει.

Στη συναεχεις πιθανον να πρεπει να ξαναπαει ελεγκτης.

Link to comment
Share on other sites

Σε 24 ώρες αν είναι όλα ΟΚ αλλιώς σε 2 ημέρες.

 

Εγώ θεωρώ πως δεν πρέπει να απαντήσει ΝΑΙ αλλά ΌΧΙ.

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολες.

Εγω προσωπικα, αναλογα με τη διαφορα δεν θα το εγραφα και καθολου.

Δηλαδη αν το τοιχειο υπογειου αντι για 5μ ειναι 5.03μ τι εγινε???

Μπορει και η σανιδα να κουνησε...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν κυρωσεις.

Υπαρχει και καποια Εγκ. , βαριεμαι να την ψαξω τωρα.

 

ΥΓ. Σπυ ασε τους ελεγκτες, ασε τα τσιπουρα σας και ενα να πιουμε καμια τσικουδια εδω..!!!

Link to comment
Share on other sites

  Το λέω γιατί ξέρω 3 περιπτώσεις στημένων κτιρίων και απορώ πως περάσαν από Ε.Δ.

 

Η σύνηθης πρακτική του σωστού είναι απλά να παραιτείται.

Δεν τολμάει κανένας ιδιώτης ελεύθερος επαγγελματίας να το στείλει ως αυθαίρετο στο ΥΠΕΚΑ γιατί αν βγει ένα πρόστιμο 100.000Ε , υπάρχουν πολλές απειλές.

 

Αυτό εν μέρει θα μπορούσε να είχε λυθεί αν πλήρωναν χλμ. αποζημείωση , π.χ. 0,15E/χλμ.  και έκανες έλεγχο σε γειτονικό νομό.

 

Οπότε συμφωνώ κι εγώ αν το 5,00μ. έγινε 5,03 δεν έγινε και τίποτα ,υπάρχουν σοβαρότερα .

 

** Θα ανηφορίσω προς Χαλκιδική , αλλά κάποια στιγμή θα κατέβω Κρήτη γιατί είναι και η αδερφή μου εκεί.

Να δοκιμάσω και τα Segways βέβαια ;)

Edited by spy1551
Link to comment
Share on other sites

Είχε βγει μια εγκύκλιος με ΑΔΑ:ΒΕΦΝ0-Γ9Γ που έλεγε

Β. Ιδιωτικά έργα
Επειδή η αρμόδια Υπηρεσία (Ε.Υ.Ε.Δ) για τον ορισμό ελεγκτών δόμησης συγκροτήθηκε στις 31.03.2012 και η διαδικασία ορισμού ελεγκτών δόμησης εκκίνησε εντός του επόμενου χρονικού διαστήματος, άδειες δόμησης που εκδόθηκαν σε διάστημα δύο (2) μηνών από τη συγκρότηση της αρμόδιας υπηρεσίας (δηλαδή μέχρι την 31.05.2012) και για τις οποίες δεν ορίστηκε ελεγκτής δόμησης στο πρώτο στάδιο κατά τις διατάξεις του Ν.4030/2011 και της υπ΄ αριθμ. 9875/2012 ΚΥΑ οι εργασίες δόμησης δεν θεωρούνται αυθαίρετες και δεν διακόπτονται, εφόσον υποβληθεί στην αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης υπεύθυνη δήλωση από τον αρμόδιο Επιβλέποντα Μηχανικό στην οποία διατυπώνεται ότι η κατασκευή έχει εκτελεστεί νομίμως σύμφωνα με την άδεια δόμησης, η οποία εκδόθηκε πριν τις 31.05.2012.
Περαιτέρω, επιβάλλεται να πραγματοποιηθεί ο αμέσως επόμενος έλεγχος από ελεγκτή δόμησης, αναλόγως του σταδίου των εργασιών για την ορθή ολοκλήρωση των εργασιών και την έκδοση των σχετικών πιστοποιητικών.
Στο σχετικό πόρισμα σημειώνεται ότι δεν πραγματοποιήθηκε ο προηγούμενος έλεγχος, αλλά έχει υποβληθεί δήλωση για το σύννομο των εργασιών από τον αρμόδιο Επιβλέποντα σύμφωνα με άδεια δόμησης που εκδόθηκε προ της 31.05.2012.
Για όλες τις εκτελούμενες εργασίες μετά την 31.05.2012 θα πρέπει τηρούνται απολύτως οι διατάξεις του Ν.4030/2011.

 

 

Αν δεν ήταν σύμφωνα με τα παραπάνω, κάτι άλλο έπαιξε....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Αντιλαμβανομαι τι λες.

Αλλα αν δεν παει ΕΔ, δεν θα παρει ΠΚ, δεν παρει ρευμα, δεν θα μπορει να εκδοσει/ανανεωσει την αδεια λειτουργιας.

 

 

 

ΥΓ. Ναι τα seagways σε μαραναν. Ασε πηρα τηλεφωνο και δεν απαντησε. :wink:

Link to comment
Share on other sites

  Το λέω γιατί το άκουσα από ιδιοκτήτη ότι θα τον ''στείλει'' νοσοκομείο.

Κι εγώ που γενικά δεν μασάω και μαλώνω , δε ξέρω τι θα έκανα.

Αυτά σκέφτομαι και έχω ''παγώσει'' την αίτηση.

Αξίζουν οι ευθύνες και το άγχος για την αντίστοιχη αποζημείωση ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.