Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Δεν έχουν κάνει εργοτάξιο, δε γνωρίζουν το νόμο, δεν ξέρουν τι τους γίνεται, κάποιοι κουβαλάνε το σύνδρομο του δασκάλου, άλλοι είναι απλώς μακάκες, κ.α.

 

 

Γενικά, διαλέγεις και παίρνεις!!!!!!

 

 

Υ.Γ. προφανώς και αυτά ισχύουν για τις γνωστές "περιπτώσεις" και όχι για όλους τους συναδέλφους!!!!!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το οτι πολλοι ελεγκτες δεν εχουν κανει ποτε στην ζωη τους εργοταξιο με οτι συνεπαγεται αυτο.

 

 

Καμια σχεση. Δεν ισχυει απαραιτητα αυτο.

Οι περισσοτεροι συναδελφοι, ειναι, δεν ειναι ΕΔ, δεν εχουν επαφη με οικοδομη.

 

Το προβλημα ειναι η ασαφεια του Νομου, ο φοβος της ευθυνης και τα μη ουσιαστικα θεματα προς ελεγχο.

Φτασαμε στο σημειο να θεωρουμε αυθαιρεσια την σκυροδετηση πριν ερθει ο ΕΔ και να στηνουμε τον επιβλεποντα στο τοιχο.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ο ελεγκτής δόμησης έρχεται σε πρωινές ώρες ή δεν είναι απαραίτητο;

το ρωταώ αυτό γιατί τα πρωινά δουλεύω και θέλω να κλείσω μια άδεια και μπορώ μόνο τα απογεύματα μετα τις 5:30;

Έχει τύχει σε κάποιον; Γνωρίζετε;

Link to comment
Share on other sites

χαιδω

κατά την διαδικασία καθορίζεται  η ημερομηνία της αυτοψίας. όχι η ώρα. Συνεπώς κατ' όπιν συννενοήσεως με τον ελεγκτή, και με λίγο καλή διάθεση, δεν υπάρχει πρόβλημα να γίνει ο έλεγχος το απόγευμα. Αρκεί να βολεύει και τους δυο σας...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, 

 

Έχω μια απορία σχετικά με τον τελικό έλεγχο μονοκατοικίας.

Πρόκειται για ξύλινη μονοκατοικία. Έχει εργοταξιακό και περιμένουμε τον τελικό έλεγχο από τον Δεκέμβρη του 2014.

Γενικά, από ότι λένε στην περιοχή όσοι μένουν, ο τελικός έλεγχος αργεί περίπου έναν χρόνο από την ώρα που κάνεις αίτηση.

Το ερώτημα είναι το εξής: Ο πελάτης θέλει να μείνει μέσα, αλλά δεν θέλει να φέρει τα πράγματά του, την οικογένειά του και να περάσει κάποια στιγμή ο έλεγχος, να μπει στο σπίτι του και να πασπατεύει!

Οι ελεγκτές μπαίνουν μέσα για μετρήσεις ή μετρούν έξω μόνο?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, 

 

και περιμένουμε τον τελικό έλεγχο από τον Δεκέμβρη του 2014.

 

καλά πως περιμένει από το ΔΕΚ 2014?

(κάτι δεν εφαρμόζεται σωστά σύμφωνα με το νόμο για τους Ε.Δ)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

είναι Β τελικός έλεγχος , αν διαβάσεις το σχετικό ΦΕΚ  θα δεις ποίοι έλεγχοι γίνονται ... αν δεν χρειάζεται να μπει μέσα για να κάνει τις μετρήσεις τότε δεν θα μπει..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, 

 

Έχω μια απορία σχετικά με τον τελικό έλεγχο μονοκατοικίας.

Πρόκειται για ξύλινη μονοκατοικία. Έχει εργοταξιακό και περιμένουμε τον τελικό έλεγχο από τον Δεκέμβρη του 2014.

 

Είμαι πολύ περίεργος....έχετε ενοχλήσει την υπηρεσία (ΕΥΕΔ) ; και τι σας έχουν απαντήσει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν κάνει εργοτάξιο, δε γνωρίζουν το νόμο, δεν ξέρουν τι τους γίνεται, κάποιοι κουβαλάνε το σύνδρομο του δασκάλου, άλλοι είναι απλώς μακάκες, κ.α.

 

 

Γενικά, διαλέγεις και παίρνεις!!!!!!

 

 

Υ.Γ. προφανώς και αυτά ισχύουν για τις γνωστές "περιπτώσεις" και όχι για όλους τους συναδέλφους!!!!!

 

Ποτέ στην πράξη δεν τηρείται στο έπακρο η μελέτη, υπάρχει όμως κάποιο λογικό όριο για τις αποκλίσεις.

Το πρόβλημα είναι συνήθως στον ορισμό αυτού του ορίου, για κάποιους είναι πιο κοντά στην τυπολατρία και για κάποιους είναι πιο κοντά στο χάος.

 

Ενώ το νόημα των νόμων και των κανονισμών είναι για να ορίσουν το όριο του αποδεκτού και του μη αποδεκτού, λόγω της πολυπλοκότητας και αντιφατικότητας των νόμων έχουμε φτάσει στο χάος.

Για παράδειγμα αναφέρω τα Η/Μ, ο μηχανικός έχει σχεδιάσει στην μελέτη σε συγκεκριμένα σημεία τους διακόπτες, τις πρίζες, κτλ.

Μπορεί ο ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης να τοποθετήσει μια γραμμή πιο δίπλα.

Σε κάποιες περιπτώσεις δεν πειράζει, σε κάποιες άλλες όμως υπάρχει πρόβλημα καθώς από το σημείο αυτό μπορεί να προβλεπόταν να περάσει κάποιος αγωγός που πλέον θα πρέπει να γίνει πατέντα για να παρακάμψει την γραμμή, κτλ.

Σε βιομηχανίες μάλιστα που ο εγκατεστημένος εξοπλισμός έχει συγκεκριμένες απαιτήσεις μπορεί να χρειαστεί επανασχεδιασμός της εγκατάστασης επειδή άλλαξε κάτι ο Π/Μ χωρίς να ενημερώσει τον Μ/Μ.

 

Εκτός από τον διαχωρισμό σωστού λάθους, υπάρχει και ο παράγοντας της ανθρωπιάς και της αλληλεγγύης προς τους συναδέλφους. Έχω πάει σε έλεγχο δόμησης και δεν υπήρχε στον πίνακα γραφείου ρελέ διαρροής.

Αντί να τον κόψω στεγνά, του έδωσα την δυνατότητα να συμμορφωθεί. Του είπα το πρόβλημα και του ζήτησα να φωνάξει τον ηλεκτρολόγο του για να του τοποθετήσει ρελέ διαρροής και πήγα την επόμενη (έχουμε 24 ώρες προθεσμία για να αποστείλουμε το πόρισμα) για αυτοψία ώστε να σιγουρευτώ.

 

Από περιέργεια, στον νομό Ηλείας έχει κάνει κάποιος συνάδελφος ελεγκτής Η/Μ έλεγχο δόμησης; Έχω κάνει μόνο έναν έλεγχο στον νομό Ηλείας και μου κάνει εντύπωση, είμαστε τόσοι πολλοί που δεν μου πέφτει ο κλήρος;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Σε αρχικό έλεγχο του ελεγκτή δόμησης σε έργο κατηγορίας Β (διώροφη κατοικία) η θέση του κτιρίου, οι διαστάσεις του και οι πλάγιες αποστάσεις αναφέρεται πως έχουν ολοκληρωθεί σύμφωνα με την οικοδομική άδεια δόμησης. Στις παρατηρήσεις,όμως,έχει γράψει το εξής: "Μετά την εφαρμογή της μελέτης ΚΕΝΑΚ η μόνωση των εξωτερικών υποστυλωμάτων θα προκαλέσει αύξηση του περιγράμματος της οικοδομής κατά 5εκ.(offset του εξωτερικού περιγράμματος 5εκ. με την αναλογούσα ως αυτώς προσαύξηση δόμησης και κάλυψης). Σύμφωνα με τα παραπάνω αναφερόμενα δηλώνω υπεύθυνα ότι μετά τον έλεγχο που διενήργησα στο εν λόγω έργο διαπιστώθηκε ότι στην αρχιτεκτονική μελέτη τα πάχη των εξωτερικών τοίχων δε συνάδουν με τη μελέτη ΚΕΝΑΚ."

 

Με λίγα λόγια, ήρθε ο ελεγκτής δόμησης στην κατασκευή μου και διαπίστωσε ότι τα αρχιτεκτονικά και οι ξυλότυποι έχουν τις ίδιες διαστάσεις.Μου είπε ότι δεν προκύπτει πολεοδομική παράβαση από το πόρισμα,αλλά μάλλον θα πρέπει να γίνει κάποια ενημέρωση φακέλου ή αναθεώρηση και να το συζητήσω με την αρμόδια ΥΔΟΜ. Έχει ξανατύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο; Πώς είναι καλύτερα να το χειριστώ;  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.