Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Για διαβασε καλυτερα.

Του 2014 ειναι η ΥΑ.

 

 

 

ΥΓ. Σε καθε περιπτωση θεωρω απαραδεκτο να εκδιδεται ΟΑ και τα υφισταμενα να μην αποτυπωνονται ως εχουν, αλλα "οπως επρεπε να ειναι." Πραγμα που σημαινει οτι πας για νομιμοποιηση ή τακτοποιηση.

Ασε που αν εκδοθει ΟΑ με ψευδη στοιχεια, αντε μετα να αποδειξεις ποτε εγιναν οι αυθαιρεσιες.

 

Μα δεν μιλάω ούτε εγώ ούτε ο προηγούμενος συνάδελφος για προσθήκη κατ' επέκταση. Μιλάω για ένα διαφορετικό κτίριο στο ίδιο οικόπεδο (οπού προφανώς βρίσκεται και το υφιστάμενο)

Ακριβως. Δεν ειναι κατ επεκταση....ειναι ξεχωριστο-ανεξαρτητο κτηριο.

Κατ εμενα δεν ελεγχετε. (Δεν εννοω αν θα έπρεπε ή οχι)

Και κατι ακομη...

Αν σε μια ξενοδοχειακη μοναδα με 20-30-40 κτιρια (ανεξαρτητα) στις εγκαταστασεις εχω αδεια για ενα επιπλεον κτιριο...θα τα ελεγξω ολα;!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

danaikaterina

 

Θεωρω οτι εχεις δικιο και αν εχεις αποκρυψει αυθαιρεσιες απο το υφισταμενο, μπλεκει το πραμα.

Αλλα η ΥΔΟΜ, δεν νομιζω να εχει θεμα να εκδοσει ΟΑ νομιμοποιησης για κατι που μπορει να νομιμοποιηθει.

Αλλα. αν δεν μπορει και θελει τακτοποιηση, χαιρετισματα...

Εξαρταται απο την αυστηροτητα της ΥΔΟΜ, αν θα σου βγαλλει και την ΟΑ της προσθηκης ακυρη.. =  ολο το νεο κτηριο αυθαιρετο =  δεν γλιτωνεις τουλαχιστον το προστιμο ανεγερσης (=30%*ΤΖ*Επιφανεια = γ:#$#$σε τα...)

 

gio

Δεν ξερω τι γινεται σε αυτη την περιπτωση. Αλλα ο μηχανικος που θα βγαλλει την ΟΑ για το νεο κτηριο ΠΡΕΠΕΙ να τα ελεγξει ΟΛΑ.....

 

 

 

ΥΓ. Danaikaterina, δες το ΥΓ μου παραπανω, το εχω γραψει ηδη... :wink:

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικά ναι προφανώς θα τα ελέγξω όλα πριν βγάλω οποιαδήποτε άδεια.

Δηλαδή όταν θα κάνεις το διάγραμμα δόμησης για την προσθήκη του καινούριου σου κτιρίου τι θα δείχνεις; Ότι υπάρχει απο προηγούμενες άδειες ασχέτως αν έχουν κατασκευαστεί άλλα τόσα; Και πως θα υπολογίσεις την υπολοιπόμενη δόμηση και κάλυψη που έχεις στο οικόπεδο;

 

 

#terry

 

Το διάβασα. συμφωνούμε προφανώς  :wink:

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα, ομοιως, αποτυπωνω ΤΑ ΠΑΝΤΑ....

 

 

Οχι ομως οτι δεν εχουν εκδοθει ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΟΑ με αντιγραφη ΔΚ απο προηγουμενες...

Εμενα μου εχουν τυχει τουλαχιστον 50 υποθεσεις...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Καλά κι εμένα μου χει τύχει φυσικά αλλά σε άδειες προ του 2011. Όχι να το συνεχίζουμε ακόμα..

Δυστυχώς αυτό που διαπιστώνω είναι ότι αν δεν έχουμε το φόβο του μπαμπούλα (ελεγκτη δόμησης) με την ίδια νοοτροπία θα πορευόμαστε

Link to comment
Share on other sites

....

Αν σε μια ξενοδοχειακη μοναδα με 20-30-40 κτιρια (ανεξαρτητα) στις εγκαταστασεις εχω αδεια για ενα επιπλεον κτιριο...θα τα ελεγξω ολα;!!!

Και με ποιά στοιχεία θα κάνεις έλεγχο κάλυψης-δόμησης στο νέο Δ.Δ.?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εγώ δεν έχω φόβο να σου πω τι συμβαίνει. Μιλάω για ξεμπαζωμένο υπόγειο από την μια πλευρά το οποίο όμως παραμένει υπόγειο/αποθήκη και μάλιστα ασοβάντιστο και 3 τ.μ. απόκλιση του υφιστάμενου κτιρίου από την αρχική οικοδομική άδεια. Όχι γιατί έκλεισε κανένας χώρος απλά γιατί υπάρχουν μικρές (κατασκευαστικές) αποκλίσεις σε διάφορες πλευρές του κτιρίου και όλα αυτά σε σύνολο δόμησης 120 τ.μ. Όποτε προβληματίζομαι

Link to comment
Share on other sites

άσε που η υπέρβαση μπορεί να είναι εντός των ορίων...

Στο Δ.Δ. όμως, θα μετρήσουν σε κάλυψη-δόμηση οι υπερβάσεις (και το ξεμπάζωμα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.