Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

gio

Το πόρισμα του ελεγκτή δόμησης αναφέρει το παρακάτω (α) ή (β);

Σύμφωνα με τα παραπάνω αναφερόμενα, δηλώνω υπεύθυνα ότι μετά από τον έλεγχο που διενήργησα στο εν λόγω έργο:

α) Διαπιστώθηκαν αποκλίσεις, σύμφωνα με τα αναφερόμενα στην  παράγραφο 9 του άρθρου 6 του ν. 4030/2011

ή 

β) Διαπιστώθηκαν παραβάσεις, που δεν μεταβάλλουν  το περίγραμμα της οικοδομής, το συντελεστή δόμησης και το συντελεστή όγκου, όπως αποτυπώνονται αναλυτικά στον παραπάνω πίνακα και σκαρίφημα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

gio

 

Για αλλη μια φορα εισαι αδιαβαστος.

Το πορισμα αναφερει  και "θεση κτηριο στο οικοπεδο"...

προσπαθω να μην ειμαι...το διαβασα για την θεση.....

ισως ομως δεν καταλαβες οτι ...εγω θεωρω οτι ειμαι ακριβως στην θεση μου 7,5μ, αλλα ο ΕΔ δεν μετρησε σωστα(κορδελα) και θεωρησε οτι δεν ειμαι.

 

gio

Το πόρισμα του ελεγκτή δόμησης αναφέρει το παρακάτω (α) ή (β);

Σύμφωνα με τα παραπάνω αναφερόμενα, δηλώνω υπεύθυνα ότι μετά από τον έλεγχο που διενήργησα στο εν λόγω έργο:

α) Διαπιστώθηκαν αποκλίσεις, σύμφωνα με τα αναφερόμενα στην  παράγραφο 9 του άρθρου 6 του ν. 4030/2011

ή 

β) Διαπιστώθηκαν παραβάσεις, που δεν μεταβάλλουν  το περίγραμμα της οικοδομής, το συντελεστή δόμησης και το συντελεστή όγκου, όπως αποτυπώνονται αναλυτικά στον παραπάνω πίνακα και σκαρίφημα

 

δεν ειμαι ΕΔ και δεν γνωριζω...

ναι το α) εγραψε...αλλα δεν εδωσε διευκρινησεις ουτε στο σκαριφημα

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Άρα, ο ελεγκτής θεωρεί κατά τη δική του κρίση ότι το κτίριο σου τοποθετήθηκε λάθος και αυτή η παράβαση μπορεί να αρθεί με ενημέρωση φακέλου.

Σύμφωνα με τη σχετική απόφαση έχεις 30 μέρες προθεσμία πριν γίνει διακοπή εργασιών.

Θα κάνεις ένσταση επί του πορίσματος;

 

ΑΡΘΡΟΝ-33-Ν. 4030/11
'Ασκηση προσφυγών 
1. Κατά των πορισμάτων των ελεγκτών δόμησης και των πράξεων ή παραλείψεων των οργάνων των ΥΔΟΜ, που εκδίδονται κατ' εφαρμογή του παρόντος και της νομοθεσίας περί αυθαιρέτων, επιτρέπεται η άσκηση προσφυγής για λόγους νομιμότητας στο αρμόδιο Συμβούλιο Πολεοδομικών Θεμάτων και Αμφισβητήσεων της περιφερειακής ενότητας. 
2. Η προσφυγή ασκείται μέσα σε τριάντα ημέρες με κατάθεση στο πρωτόκολλο της Υπηρεσίας Δόμησης που κοινοποίησε την πράξη. Για το παραδεκτό της προσφυγής απαιτείται η καταβολή παράβολου ύψους πενήντα (50) ευρώ. Αν η προσφυγή γίνει δεκτή, το παράβολο επιστρέφεται. Τα ποσά των παραβόλων αποτελούν έσοδο του Κρατικού Προϋπολογισμού. 
Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

αρθρο 6 παρ. 9

9. Ενημέρωση του φακέλου της άδειας δόμησης, «ανεξάρτητα από το χρόνο», ισχύος της άδειας
δόμησης, πραγματοποιείται στις ακόλουθες περιπτώσεις:

α) Αλλαγή ονόματος ιδιοκτήτη.

β) Τροποποιήσεις των μελετών, που δεν αλλάζουν το διάγραμμα δόμησης και υπό την
προϋπόθεση ότι δεν είναι απαραίτητες εγκρίσεις από άλλους φορείς.

γ) Μεταβολές των διαστάσεων του κτιρίου ή του οικοπέδου, εφόσον με τις αποκλίσεις αυτές δεν
παραβιάζονται οι διατάξεις που καθορίζουν την επιτρεπόμενη κάλυψη, το συντελεστή δόμησης και
το συντελεστή κατ` όγκο εκμετάλλευσης (σ.ο.) ή τις υποχρεωτικές αποστάσεις του κτιρίου από τα
όρια του οικοπέδου. Οι αποκλίσεις αυτές δεν επιτρέπεται να είναι μεγαλύτερες του 2% με μέγιστο
τα 10 εκατοστά όσον αφορά το κτίσμα ή μεγαλύτερες του 2% με μέγιστο τα 20 εκατοστά όσον
αφορά τα μήκη των πλευρών του οικοπέδου.

 

δλδ. ενημερωση μπορει να γινει οταν υπαρχουν μεταβολες στις διαστασεις κτιριου/οικοπεδου* [δεν εχεις]
και αυτες  δεν επηρεαζουν τις διαταξεις  για καλυψη/σδ/και σ.ογκου** [δεν εχεις]

ή τις υποχρεωτικες αποστασεις απο τα ορια [δεν εχεις, αφου δεν παραβιασθηκαν οι  ανω συγκεκριμενες διαταξεις περι μεταβολων στις διαστασεις .*/**

 

διορθωνω ως εξης,

ακομα και το "2" δεν βλεπω να ισχυει, αφου αφορα σε "Τροποποιήσεις των μελετών, που δεν αλλάζουν το διάγραμμα δόμησης"

 

 

παντως, ο ΕΔ οφειλε να καταγραψει  ποια συγκεκριμενη διαταξη εχεις παραβει  ....

 

και  δεν εισαι στο 6 παρ. 9.

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

......

παντως, ο ΕΔ οφειλε να καταγραψει  ποια συγκεκριμενη διαταξη εχεις παραβει  ....

 

και  δεν εισαι στο 6 παρ. 9.

 

Συμφωνώ σε όλα στα παραπάνω.

Μάλλον για κάνω ένσταση επί του πορίσματος.

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι σίγουρος για το λάθος του ελεγκτή μπορείς να κάνεις. Όμως πρέπει να ζυγίσεις και τα αρνητικά αποτελέσματα για το έργο. Πότε θα συνεδριάσει το ΣΥΠΟΘΑ πότε θα βγάλει απόφαση, μήπως ζητήσει κάποια πραγματογνωμοσύνη, αφού ο ελεγκτής θα λέει τα δικά του, εσύ ως επιβλέπων θα λες ότι ο ελεγκτής δεν μέτρησε σωστά. Άρα θα πρέπει να διοριστεί κάποιος τρίτος μηχανικός να μετρήσει παρουσία σας; 

Από την άλλη το να κάνεις ένα δ. δόμησης δείχνοντας τη θέση του κτιρίου (εφόσον ο ελεγκτής έχει δίκιο)  μισό μέτρο πίσω δεν είναι και καμιά σπουδαία δουλειά. Αρχιτεκτονικά και λοιπές μελέτες δεν αλλάζει. Όλα αυτά με την προυπόθεση, ότι η διαφορετική θέση κτιρίου εμπίπτει (κατά τα λεγόμενα των συναδέλφων) στις αποκλίσεις της παρ. 9 του άρθρου 6 και η ΥΔΟΜ του έργου δεχτεί να γίνει ενημέρωση φακέλου και όχι αναθεώρηση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και αν δεν κάνει ένσταση αλλά αποδεχτεί την μέτρηση του 1ου ΕΔ, στην περίπτωση που  ο 2ος ΕΔ μετρήσει κανονικά με όργανο ή με τριγωνομετρία και αποφανθεί ότι η απόσταση δεν είναι αυτή που αναγράφουν τα σχέδια αλλά μικρότερη, τι θα κάνει????

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Και αν δεν κάνει ένσταση αλλά αποδεχτεί την μέτρηση του 1ου ΕΔ, στην περίπτωση που  ο 2ος ΕΔ μετρήσει κανονικά με όργανο ή με τριγωνομετρία και αποφανθεί ότι η απόσταση δεν είναι αυτή που αναγράφουν τα σχέδια αλλά μικρότερη, τι θα κάνει????

Ακριβώς αυτο.

Το ποιο σωστό είναι να γινει ένσταση. Νομιζώ οτι αν δεχτώ τα του 1ου ΕΔ θα έχω πρόβλημα αργότερα.

Και ελπιζω για ενημερωση και οχι για αναφεωρηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί δεν εξήγησες στον πρώτο ελεγκτή τι συμβαίνει. Ήσουν παρών και του εξήγησες και δεν ήθελε να ακούσει? Ή ήταν μόνο οι ιδιοκτήτες?

Δεν είναι κανένας άσχετος πιστεύω να μην καταλαβαίνει πως με την κλίση 35-40% μια απόσταση 7.5μ.  θα προκύψει όντως περίπου 8.00μ.

 

Πως μπορεί να έδωσε τέτοιο πόρισμα? Σε πιθανές ενέργειές σου όπως λες για ένσταση κλπ δε σκέφτηκε πιθανές δικές του κυρώσεις?

 

Και τελικά η πραγματική απόσταση ποιά είναι? Υπάρχει περίπτωση να έχει δίκιο ή έχεις χαράξει σίγουρα σωστά? Ο τοπογράφος έβαλε τα σημεία, αλλά προέβλεψες κάποιον τρόπο να τσεκάρεις αυτά που θα μετρήσει στην πράξη ο ελεγκτής? Γιατί καλή η χάραξη, αλλά ένα έργο που εμείς το βλέπουμε και το επεξεργαζόμαστε μήνες ή και χρόνια (από τη μελέτη, τη χάραξη και την κατασκευή) πρέπει ο ελεγκτής να το δει και να το κατανοήσει σε 30 λεπτά. Καλό θα είναι να φροντιζουμε να τον βοηθάμε προβλέποντας τρόπους να μετρήσει έυκολα και σωστά τα απαιτούμενα, οπότε να βοηθάμε και τους εαυτούς μας.

 

Καταλήγοντας...αν είσαι 100% σίγουρος πως όλα είναι νόμιμα και σύμφωνα με την άδεια, κυνήγησέ το ώστε να βρεις το δίκιο σου. 

Link to comment
Share on other sites

....... Ήσουν παρών και του εξήγησες και δεν ήθελε να ακούσει? Ή ήταν μόνο οι ιδιοκτήτες?

Δεν είναι κανένας άσχετος πιστεύω να μην καταλαβαίνει πως με την κλίση 35-40% μια απόσταση 7.5μ.  θα προκύψει όντως περίπου 8.00μ.

......., αλλά προέβλεψες κάποιον τρόπο να τσεκάρεις αυτά που θα μετρήσει στην πράξη ο ελεγκτής? ....... Καλό θα είναι να φροντιζουμε να τον βοηθάμε προβλέποντας τρόπους να μετρήσει έυκολα και σωστά τα απαιτούμενα, οπότε να βοηθάμε και τους εαυτούς μας.

 

ΔΕΝ ήθελε να καταλάβει ο ΕΔ.

Είναι λίγο ιδιαίτερος όπως έμαθα αργότερα απο την ΥΔΟΜ!!!!!!

Έχεις δίκιο στο οτι έπρεπε να προβλέψω τον τρόπο ώστε να μπορει να ελεγξει τη μέτρηση...αλλα δεν το έκανα. Ισως έπρεπε να έχω τον τοπογράφο μαζί μου...δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.