Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι...

Σήμερα μίλησα με τον προιστάμενο της ΥΔΟΜ και χωρίς να ξέρει και πολλά μου είπε να κάνω αναθεώρηση στον ΚΕΝΑΚ αφού δεν έχω περιθώρια σε δόμηση και κάλυψη.Βασικά μου είπε να ψάξω τη λύση μόνος μου.Οπότε θα κοιτάξω αυτήν την περίπτωση με 6εκ μόνωση.Στην δική μου άδεια προβλέπεται 5 εκ εξωτερικά σε στύλους και δοκούς.Έχω αναλάβει την επίβλεψη χωρίς να έχω κάνει εγώ την μελέτη.Εγώ ακολούθησα τους ξυλοτύπους και βρέθηκα σε αυτήν την κατάσταση.

στην ουσία ο Ε.Δ με τις παρατηρήσεις του

αναφέρει έμμεσα ότι κακώς εκδόθηκε η Ο.Α και

ότι η μελέτη δεν είναι σωστή, γιατί έχει 5 εκ μόνωση και

όχι 6 που θα αφαιρούνταν από τη δόμηση-κάλυψη .

 

Από που όμως πηγάζει αυτό το δικαίωμα του

είτε μιλάμε για τον α' είτε το β' έλεγχο?

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι δεν είναι ακόμη καθαρό το τι έγινε ... χρειάζονται παραπάνω διευκρινίσεις ...

Δεν ξέρουμε αν η θερμομόνωση μέτρησε ή όχι στη δόμηση και γενικά τι διάσταση δείχνουν το ΔΔ, η κάτοψη και ο ξυλότυπος που είδε ο ΕΔ ...

Σαφώς, οποιαδήποτε ενέργεια αποδεικνύεται πέραν των αρμοδιοτήτων του είναι κολάσιμη ...

Link to comment
Share on other sites

μα Θόδωρε

ο συν/φος στο προηγούμενο μήνυμα περιγράφει ότι

1. οι διαστάσεις Φ.Ο βρέθηκαν ο.κ

2. ότι τον έβαλε ο.κ και

3 ότι του άναψε και ένα φιτίλι με την υπέρβαση σ.δ κλπ 

 

στο β' μήνυμα ότι η μελέτη του περιλαμβάνει 5 εκ μόνωση

 

Οπότε καταλαβαίνω ότι τα δεδομένα είναι σαφή

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, κάτι είπες για μη ορθή έκδοση αδείας, κάτι είπε παραπάνω ο Faethon, κάτι η ΥΔΟΜ, κάτι ο συνάδελφος ...

 

Εγώ καταλαβαίνω ότι μάλλον υπήρξε ασυμφωνία μελετών. Οφείλουν να τη διορθώσουν μόνον οι μελετητές.

Ο επιβλέπων, για να είναι εντάξει με τον ιδιοκτήτη, την επισημαίνει στους μελετητές πριν καλέσει τον ΕΔ και λαμβάνονται οι σχετικές αποφάσεις.

Ο ΕΔ σε αρχικό έλεγχο δεν είδε μελέτη ΚΕΝΑΚ, κάτι άλλο θα είδε ... αν είδε κακώς την είδε.

Ότι είδε έπρεπε να το επισημάνει στο συνάδελφο και όχι να το γράψει στο πόρισμα γιατί αφορούσε σε μελλοντικό έλεγχο άλλου.

Τίποτε δεν έγινε σωστά ... οπότε διατηρώ και τις αμφιβολίες μου ...

Link to comment
Share on other sites

Ο ΕΔ καλώς ή κακώς είδε τα αρχιτεκτονικά και τα στατικά και πρόσεξε ότι οι διαστάσεις συμπίπτουν.Μετά ζήτησε τον ΚΕΝΑΚ και από εκεί έκανε την παρατήρηση.Μου επισήμανε ότι δεν πρόκειται για πολεοδομική παράβαση,αλλά ότι έπρεπε να το αναφέρει γιατί όταν θα έρθει ο ΕΔ για τον τελικό έλεγχο,θα είχα μεγαλύτερο πρόβλημα και εμείς και ο 1ος ΕΔ. Στην ουσία ήθελε να "καλύψει" τα νώτα του προληπτικά απ'ότι κατάλαβα.

Αποφάσισα μετά από όλα αυτά να γίνει αναθεώρηση του ΚΕΝΑΚ και των αρχιτεκτονικών με 7εκ εξωτερική θερμομόνωση, βασιζόμενος στην τροποποίηση του Ν.4258/14,αρθ.5,παρ.19 "ιθ. Η επιφάνεια θερμομόνωσης στο σύνολό της εφόσον έχει πάχος άνω των 6 εκατοστών στις κατασκευές νέων κτιρίων."

Συμφωνείτε;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και συμφωνούμε!

αλλά δεν μας είπες όμως αν:

1.η μόνωση σου προβλέπονταν με 5 εκ και

2.αν την μέτρησες στο σ,δ και σ.κ 

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και συμφωνούμε ...

Προφανώς και ο ΕΔ υπερέβη τα καθήκοντά του ...

Προφανώς και δεν θα είχε πρόβλημα ο ίδιος στο μέλλον ...

 

Το 7 εκ. πάχος το αποφάσισες για να καλυφθείς απέναντι στο "άνω των 6" ή προτάθηκε από την ΥΔΟΜ ;

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ

1.Ναι, η μόνωση προβλέπεται 5εκ

2.Ναι, τα 5εκ προσμετρήθηκαν από το μελετητή στο σ.δ. και σ.κ.

 

kan62

Τα 7εκ. τα επιλέγω για να είμαι σίγουρος ("άνω των 6εκ"). Η ΥΔΟΜ δεν πρότεινε κάτι. Μου είπε να βρω λύση μόνος μου.

Μάλιστα,επειδή δε βρήκα άμεσα 7αρι στην αγορά,σκέφτομαι να βάλω 8εκ και ο 1 πόντος να μπει στο μπετόν, επειδή είμαι οριακά από τις πλάγιες αποστάσεις (σε εκτός σχεδίου 15μ ζώνη). Με 7εκ και 2εκ του σοβά από κάθε πλευρά,σύνολο 9εκ με καλύπτει στις πλάγιες.

 

Επίσης, αν γνωρίζει κάποιος να μου πει στον τελικό έλεγχο πρέπει να έχει ολοκληρωθεί τι; Τα πάντα; Η/Μ, κουφώματα,δάπεδα κλπ; και μετά καλώ ΕΔ; 

Link to comment
Share on other sites

2.Ναι, τα 5εκ προσμετρήθηκαν από το μελετητή στο σ.δ. και σ.κ.

 

Επομένως είχα δίκιο ότι δεν ήταν όλα ξεκάθαρα ... δεν ευθύνονται οι μελέτες ... η υλοποίηση πάσχει.

 

Η λύση του προβλήματος είναι η ίδια.

Μην υλοποιήσεις όμως με αυτόν τον τρόπο τα 8 εκ. ... καλύτερα να βάλεις τα 6 εκ. και να πεις ότι τα μέτρησες στα 6,0001 εκ.

Σοβάδες και εξ. μόνωση δεν περιλαμβάνονται στο κτήριο και μπορούν να μπαίνουν στις πλάγιες αποστάσεις σύμφωνα με το νόμο.

 

Στον τελικό έλεγχο πρέπει να έχουν υλοποιηθεί όλες οι εργασίες που η εκτέλεσή τους απαιτεί άδεια ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.