Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

Έβαλα αίτημα αντικατάστασης και προσθήκης στέγης (ένα τμήμα αντικατάσταση και ένα τμήμα προσθήκη). Λίγο πριν την έκδοση προέκυψε το θέμα της διαφορετικής ισχύς άδειας δόμησης κατεδάφισης και προσθήκης και μου ζήτησαν να βάλω δύο διαφορετικά αιτήματα και δη ένα κατεδάφισης και ένα προσθήκης όπως και έγινε. Τώρα, λίγο πριν την έκδοση και πάλι μου ζητούν να γίνει η κατεδάφιση και να προσκομισθεί το ΠΕΚ ελέγχου δόμησης της κατεδάφισης για να εκδοθεί η άδεια δόμησης. Η το τμήμα στέγης που αντικαθίσταται είναι αυτοφερόμενο. Συγκεκριμένα όταν συζητήσαμε την κατασκευαστική πλευρά του προβλήματος μου είπαν να κατεδαφίσουμε την στέγη, να βάλουμε ναύλον, να καλέσουμε ελεγκτή, να κάνει και α παραδώσει τον έλεγχο και να εκδώσουμε την άδεια δόμησης. Ισχύουν αυτά;  

 

Τίποτα από αυτά που σου λένε δεν ισχύει πια. Οφείλουν να σου χορηγήσουν την άδεια κατασκευής στέγης εφόσον πέρασαν 20 ημέρες από την ανάρτηση της άδειας κατεδάφισης.

 

Ν­-4315/14 ΦΕΚ ­269/Α/24­-12-­14. παρ.10 άρθ.10:

....Είναι δυνατή η παράλληλη έκδοση έγκρισης και άδειας κατεδάφισης με την έκδοση έγκρισης και άδειας δόμησης

των παρ.1 και παρ.2 του Αρθ­-3 του Ν­-4030/11 στο ίδιο ακίνητο. Σε αυτή την περίπτωση η άδεια δόμησης της παρ.2 του

Αρθ­-3 του Ν­-4030/11 εκδίδεται τουλάχιστον 20 ημέρες μετά την έκδοση της έγκρισης και άδειας κατεδάφισης. Κατά τα

λοιπά, απαιτείται η ανάρτηση των πράξεων στο διαδίκτυο κατά τα προβλεπόμενα στην παρ.5 του Αρθ-­5 του Ν­-4030/11.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έβαλα αίτημα αντικατάστασης και προσθήκης στέγης (ένα τμήμα αντικατάσταση και ένα τμήμα προσθήκη). Λίγο πριν την έκδοση προέκυψε το θέμα της διαφορετικής ισχύς άδειας δόμησης κατεδάφισης και προσθήκης και μου ζήτησαν να βάλω δύο διαφορετικά αιτήματα και δη ένα κατεδάφισης και ένα προσθήκης όπως και έγινε. Τώρα, λίγο πριν την έκδοση και πάλι μου ζητούν να γίνει η κατεδάφιση και να προσκομισθεί το ΠΕΚ ελέγχου δόμησης της κατεδάφισης για να εκδοθεί η άδεια δόμησης. Η το τμήμα στέγης που αντικαθίσταται είναι αυτοφερόμενο. Συγκεκριμένα όταν συζητήσαμε την κατασκευαστική πλευρά του προβλήματος μου είπαν να κατεδαφίσουμε την στέγη, να βάλουμε ναύλον, να καλέσουμε ελεγκτή, να κάνει και α παραδώσει τον έλεγχο και να εκδώσουμε την άδεια δόμησης. Ισχύουν αυτά;  

Δηλαδή στην πολεοδομίας σου

ακόμη και στην περίπτωση αλλαγής διαρρύθμισης

πρώτα βγάζετε άδεια κατεδάφισης και μετά την άδεια διαρρύθμισης??

 

Τι βλακείες είναι αυτές!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους ...

Αν και ο νομοθετικά έχει λυθεί το θέμα με τις κατεδαφίσεις όπως λέει ο armenopoulos, καλό είναι να μη φτάνουμε σε ακραίες καταστάσεις όπως αυτές που λέει ο KANA.

Δεν μας ωφελεί πλέον το yes man σήμερα στις ΥΔΟΜ.

Αντίθετα, επειδή και οι δουλειές είναι ελάχιστες, παγιώνονται στρεβλές καταστάσεις που στο τέλος δυσκολεύουν τη δουλειά όλων.

Αύριο πόσο εύκολο θα είναι να πείσεις κάποιον που έχει μάθει ότι έτσι περνάει σήμερα και κάνουμε προσωρινά τη δουλειά μας ;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για την ανταπόκριση, 

 

αγαπητέ Θεόδωρε συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Έτσι πρέπει να γίνεται και έτσι λειτουργώ κατά κανόνα και εγώ. Υπάρχουν περιπτώσεις όμως που η νομιζόμενη τυπολατρία σε συνδυασμό με τους ρυθμούς του δημοσίου εξοργίζουν και τον πιο υπομονετικό πελάτη. Σ' αυτές τις περιπτώσεις υποχρεωτικώς και για λόγους ευθιξίας αναγκάζεσαι να πεις το ναι. Στην περίπτωση μου για παράδειγμα, ένεκα του επίμαχου θέματος αλλά και άλλων εξίσου αστείων στα προηγούμενα στάδια, περιμένουμε την άδεια από τον Σεπτέμβρη.    

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα από αυτά που σου λένε δεν ισχύει πια. Οφείλουν να σου χορηγήσουν την άδεια κατασκευής στέγης ε. φόσον πέρασαν 20 ημέρες από την ανάρτηση της άδειας κατεδάφισης.

 

Ν­-4315/14 ΦΕΚ ­269/Α/24­-12-­14. παρ.10 άρθ.10:

....Είναι δυνατή η παράλληλη έκδοση έγκρισης και άδειας κατεδάφισης με την έκδοση έγκρισης και άδειας δόμησης

των παρ.1 και παρ.2 του Αρθ­-3 του Ν­-4030/11 στο ίδιο ακίνητο. Σε αυτή την περίπτωση η άδεια δόμησης της παρ.2 του

Αρθ­-3 του Ν­-4030/11 εκδίδεται τουλάχιστον 20 ημέρες μετά την έκδοση της έγκρισης και άδειας κατεδάφισης. Κατά τα

λοιπά, απαιτείται η ανάρτηση των πράξεων στο διαδίκτυο κατά τα προβλεπόμενα στην παρ.5 του Αρθ-­5 του Ν­-4030/11.

Το ότι η άδεια δόμησης εκδίδεται τουλάχιστον 20 ημέρες μετά την άδεια κατεδάφισης σημαίνει πως μπορεί να εκδοθεί και μετά από 80 ημέρες!!!!!

Επίσης το 20ήμερο, αν θυμάμαι καλά, προβλέπεται στην κατεδάφιση με την απαγόρευση της κατεδάφισης προ 20ημέρου από την έκδοση της άδειας κατεδάφισης....

Απλά με την παραπάνω ρύθμιση, μπορείς να καταθέσεις ταυτόχρονα δύο φακέλους, έναν για άδεια κατεδάφισης και έναν άλλο για άδεια δόμησης. Αλλά πουθενά δεν διευκρινίζει πως μπορεί να εκδοθεί η άδεια δόμησης προ της κατεδάφισης.....κάτι που νομίζω πως δεν είναι δυνατόν....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

.....κάτι που νομίζω πως δεν είναι δυνατόν....

 

Νομίζω είναι ... παρόμοιο γίνεται και στην απόσυρση κτηρίου του άρθρου 10.

Με το που βγαίνει η άδεια κατεδάφισης ότι περιλαμβάνει δεν υπάρχει πλέον για την ΥΔΟΜ (και το ηλ. σύστημα αργότερα).

Αν δεν υλοποιηθεί θα βρεθεί μόνο από τον πρώτο ελεγκτή της νέας άδειας ...

 

Link to comment
Share on other sites

η κατεδαφιση όμως δεν έχει δικό της έλεγχο δόμησης; τελικό μόνο;

δεν πρέπει να εκδοθεί το ΠΕΚ πρώτα;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα συνάδελφοι, 

 

το ζήτημα είναι αν είναι δικαιολογητικό πληρότητας για την έκδοση της άδειας δόμησης προσθήκης το ΠΕΚ της άδειας κατεδάφισης όπως μου ζητούν στην Υ.ΔΟΜ..

Link to comment
Share on other sites

Και από πότε το ΠΕΚ προγενέστερης άδειας είναι απαιτούμενο δικαιολογητικό για μεταγενέστερη ;

 

Στο άρθρο 10, που είπα πριν, παίρνεις έγκριση και άδεια δόμησης προσκομίζοντας την άδεια κατεδάφισης (για να τεκμηριώσεις την απόσυρση) και όχι το ΠΕΚ της.

Το ίδιο και εδώ, σε παράλληλες άδειες, για να βγει η δεύτερη πρέπει να έχει βγει η πρώτη ... όχι να έχει βγει το ΠΕΚ της πρώτης.

 

Το ΠΕΚ είναι η στιγμή που η ευθύνη αλλάζει χέρια ... από τον επιβλέποντα και μέσω του δημόσιου ελέγχου-ελεγκτή στον ιδιοκτήτη.

Αν δεν υπάρχει τότε η ευθύνη απλά παραμένει στον επιβλέποντα. Η ΥΔΟΜ να κοιτάει τη δουλειά της.

 

Στην περίπτωσή μας θα βγούν και οι δύο άδειες όπως ο νόμος (και όχι η ΥΔΟΜ) ορίζει.

Στο χρόνο ισχύος της πρώτης ο επιβλέπων θα κατεδαφίσει και θα καλέσει ελεγκτή για τον έλεγχο.

Όταν αποφασίσει, πάλι μέσα στο χρόνο ισχύος της δεύτερης άδειας, θα δομήσει και όταν τελειώσει θα καλέσει για τον έλεγχο της δεύτερης.

Ο πρώτος ελεγκτής δεν ξέρει ότι θα ακολουθήσει ο δεύτερος και ο δεύτερος δεν ξέρει ότι προηγήθηκε ο πρώτος ... πιστοποιούν ότι βλέπουν ή δεν βλέπουν ...

 

Μόνο ο επιβλέπων και ο ιδιοκτήτης ξέρουν. Αν δεν γίνουν όλα (και με αυτή τη σειρά) αυτοί θα έχουν και το πρόβλημα ...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Θα μεταφέρω τα νέα από εβδομάδα επειδή αυτή «έχουμε» άδεια.

 

Ευχαριστώ. 

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.