Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

παρακαλώ ..πολύ

αν μπορεί κάποιος να μου πει 

από πότε ακριβώς .../.../... άρχισε η ΠΛΗΡΗΣ εφαρμογή του Ε.Δ στην πράξη?

(ή κατά κάποιο τρόπο ποιο μήνα/έτος που έγινε  ο πρώτος-πρώτος  έλεγχος!)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το αρχικό μητρώο Ελεγκτών Δόμησης δημιουργήθηκε με τη Χορήγηση Αδειών Ελεγκτών Δόμησης μέσω 6 Υ.Α.. Η πρώτη ηταν στις 29/3/12

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

μαλλον εννοει την κατηγορια ελεγχου, τελικος Β , πρεπει να ειναι

κ εμενα ετσι μου φαινεται αλλα δεν αναφερεται πουθενα στις κατηγοριες η νομιμοποιηση. 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση

αλλά γιατί όμως θυμάμαι ότι οι πρώτοι έλεγχοι άρχισαν

ή από 1-5-13  ή 31-5-13 γιατί τότε ολοκληρώθηκαν τα μητρώα Ε.Δ !

 

υ.γ σύμφωνα με το πιο κάτω μήνυμα (του kan62)

η ημερομηνία έναρξης είναι η 31-5-12

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 11-1-2013

Β. Ιδιωτικά έργα
Επειδή η αρμόδια Υπηρεσία (Ε.Υ.Ε.Δ) για τον ορισμό ελεγκτών δόμησης συγκροτήθηκε στις 31.03.2012 και η διαδικασία ορισμού ελεγκτών δόμησης εκκίνησε εντός του επόμενου χρονικού διαστήματος, άδειες δόμησης που εκδόθηκαν σε διάστημα δύο (2) μηνών από τη συγκρότηση της αρμόδιας υπηρεσίας (δηλαδή μέχρι την 31.05.2012) και για τις οποίες δεν ορίστηκε ελεγκτής δόμησης στο πρώτο στάδιο κατά τις διατάξεις του Ν.4030/2011 και της υπ΄ αριθμ. 9875/2012 ΚΥΑ οι εργασίες δόμησης δεν θεωρούνται αυθαίρετες και δεν διακόπτονται, εφόσον υποβληθεί στην αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης υπεύθυνη δήλωση από τον αρμόδιο Επιβλέποντα Μηχανικό στην οποία διατυπώνεται ότι η κατασκευή έχει εκτελεστεί νομίμως σύμφωνα με την άδεια δόμησης, η οποία εκδόθηκε πριν τις 31.05.2012.
Περαιτέρω, επιβάλλεται να πραγματοποιηθεί ο αμέσως επόμενος έλεγχος από ελεγκτή δόμησης, αναλόγως του σταδίου των εργασιών για την ορθή ολοκλήρωση των εργασιών και την έκδοση των σχετικών πιστοποιητικών. Στο σχετικό πόρισμα σημειώνεται ότι δεν πραγματοποιήθηκε ο προηγούμενος έλεγχος, αλλά έχει υποβληθεί δήλωση για το σύννομο των εργασιών από τον αρμόδιο Επιβλέποντα σύμφωνα με άδεια δόμησης που εκδόθηκε προ της 31.05.2012.
Για όλες τις εκτελούμενες εργασίες μετά την 31.05.2012 θα πρέπει τηρούνται απολύτως οι διατάξεις του Ν.4030/2011.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ και ιδιαίτερα τον kan62!

(Θόδωρε αυτό έψαχνα!-επομένως έπεφτα έξω κατά 1 χρόνο) 

Link to comment
Share on other sites

κ εμενα ετσι μου φαινεται αλλα δεν αναφερεται πουθενα στις κατηγοριες η νομιμοποιηση. 

 

Α τελικός είναι.

 

Ούτε τα στέγαστρα ούτε η νομιμοποίηση έχουν αρχικο.

Link to comment
Share on other sites

και όμως πριν από λίγο η πολεοδομία Φλώρινας μου έβγαλε παρατήρηση σε αίτηση ελέγχου αποκλειστικά προσθήκης δύο  στεγάστρων κατ'επέκταση σε σταβλική εγκ/ση ότι είναι κατηγορία Β διότι είναι προσθήκη κατ'επέκταση και τί θα γίνει τώρα με τον αρχικό έλεγχο ??

Link to comment
Share on other sites

Να τους στείλεις χαιρετίσματα να διαβάζουν τη νομοθεσία

 

α) Κατηγορία Α΄: ένας (1) έλεγχος (τελικός)

....................

viii) Εργασίες κατασκευής στεγάστρων, ανεξαρτήτως του είδους και του μεγέθους τους.

20140116 ΦΕΚ_57_Β_14_ΥΑ299_ΕΛΕΓΧΟΣ_ΕΡΓΩΝ_ΕΡΓΑΣΙΩΝ_ΔΟΜΗΣΗΣ.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δλδ αυτοι εννοουν οτι τα "στεγαστρα" που ακουμπανε στο κτιριο....ειναι "προσθηκη κατ' επεκταση  κτιριου"

 

μηπως να εβαζες ενδιαμεσα εναν...αρμο???? :smile: :-)

λεω εγω τωρα :smile:

 

σωστα παρεπεμψε στο  viii,  η δαναη

 

με τις καλησπερες μου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.