Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πιστέυω πως ναι, είναι κομμάτι της άδειας.

και όπως σωστά λέει η danaikaterina, ελέγχεται στον τελικό έλεγχο.

Edited by desptsouk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι για μια ερώτηση σε δικό μου έλεγχο αυτή τη φορά.

Πήγα για αρχικό έλεγχο Β' κατηγορίας σε ένα κτίριο μεγάλης επιφάνειας (~800τμ -φυσικά είχα μαζί μου συνάδελφο τοπογράφο με γαιοδετικό δέκτη -ή όπως αλλιώς τα λένε  :smile: ) για να μετρήσω διαστάσεις περιγράμματος και αποστάσεις από όρια.

Σε κανένα σχέδιο της οικοδομικής άδειας (τοπογραφικό ή διάγραμμα κάλυψης) δεν αναγράφονται οι συντεταγμένες των κορυφών του κτιρίου, παρά μόνο οι διαστάσεις του περιγράμματος, αλλά ούτε και οι διαστάσεις που ορίζουν τις αποστάσεις από όρια και από διπλανά κτίρια. Βέβαια, με τα κόλπα που έκανε ο συνάδελφος, βρήκε και τις συντεταγμένες του κτιρίου και τις όρισε και στο έδαφος. Όλα φαίνονται ΟΚ, αλλά εγώ τι γράφψ στο πόρισμα εφόσον δεν έχω διαστάσεις αναφοράς (εκτός από περίγραμμα) για να συγκρίνω; 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Αφού ο τοπογράφος δεν ήξερε συντεταγμένες ούτε αποστάσεις από όρια κλπ πως βρήκε την θέση του κτιρίου!!!

Μέτρησε επάνω στο σχέδιο?

Δεν νομίζω να υπάρχουν μαγικά...

Αν δεν υπάρχουν διαστάσεις επάνω σε σχέδιο, τι έλεγξες??

Link to comment
Share on other sites

Μέτρησε επάνω στα σχέδια δηλαδή.. Άρα δεν έκανε κόλπα.

Εκτός αν κόλπα εννοεί ο συνάδελφος την εύρεση των συντεταγμένων των κορυφών του κτιρίου.

 

 

υγ. Φαντάζομαι και ο επιβλέπων έπραξε με τον ίδιο τρόπο. Μετρήσεις επί σχεδίω!!!!

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως θέλω να ρωτήσω τη συνάδελφο, το κόστος ανάθεσης ελέγχου για τοπογράφο μηχανικό, ο οποίος πρακτικά από ότι αντιλαμβάνομαι δούλεψε σε τοπικό σύστημα για να ελέγξει περίγραμμα και αποστάσεις, ήταν χαμηλότερο από την αμοιβή ελέγχου;

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρεται ρητά. Αλλά έχω γράψει και σε άλλο θέμα ότι:

-Η νομιμοποίηση δεν αναφέρεται συγκεκριμένα σε κανένα από τα είδη εργασιών που θέλουν ενδιάμεσους ή τελικούς ελέγχους

-Βάσει και κοινής λογικής εφόσον ο αρχικός γίνεται πριν τη θεμελίωση δεν μπορούμε να έχουμε αρχικό σε κτίριο ήδη κατασκευασμένο

-Στο ΦΕΚ για τους ελέγχους δόμησης αναφέρει ότι σε κάθε περίπτωση έκδοσης άδειας δόμησης γίνεται τουλάχιστον ένας τελικός έλεγχος

-Με βάσει τα παραπάνω σε ερώτημα προς την ΕΥΕΔ μου έχουν απαντήσει ότι για τη νομιμοποίηση απαιτείται Α τελικός.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.