Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτές δόμησης


venezia

Recommended Posts

!!!!

να προταθεί ο μελετητής για βραβείο καινοτομίας (κι ευρεσιτεχνία) 

κι εμείς οι υπόλοιποι, να σκίσουμε τα "χαρτιά" μας

μετά από επεξήγηση του Faethon11

ας θεωρηθεί άκυρο το σχόλιο

και να ζητήσω συγνώμη για την παρανόηση 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Άρθρο 2

Ορισμός Ελεγκτή Δόμησης – Διαδικασία ελέγχου

1.  Για  τον  ορισμό  Ελεγκτή  Δόμησης  απαιτείται  η  υποβολή σχετικού αιτήματος του γενικού επιβλέποντα μηχανικού προς την οικεία ΥΔΟΜ, τουλάχιστον δέκα (10) ημέρες πριν την ολοκλήρωση κάθε σταδίου της κατασκευής, σύμφωνα με το άρθρο 7 του ν. 4030/2011

ΦΕΚ 57Β/2014

 

 

Link to comment
Share on other sites

sdim, απλά προς ενημέρωση και όχι για να αντιδικήσουμε, γνωρίζω τι έλεγε η ΚΥΑ299/14 αλλά αυτό που παρέθεσα παραπάνω είναι από τον ν4495/17

 

Αν και όσες φορές είχα θέμα ήταν όταν στην ηλεκτρονικά αίτηση ήθελα να δηλώσω ημερομηνία μικρότερη της μετά των 10 ημερών και το σύστημα δεν το δέχονταν.

Ίσως να δέχεται μεγαλύτερο των 10 ημερών χρονικό διάστημα. Αλλά δεν νομίζω να είναι αυτό το θέμα μας....

 

Πάντως θα αναφέρω ένα περιστατικό.

Κληρώνομαι σε ΕΔ.

Επικοινωνώ με τον επιβλέποντα (και κατασκευαστή) για να ενημερωθώ το πότε θα είναι έτοιμος και αν όλα είναι όπως πρέπει να είναι. Την συγκεκριμένη χρονική περίοδο είχα πολύ πιεσμένο πρόγραμμα και έπρεπε να προσδιορίσω τον χρόνοδιάγραμμά μου. 

Με λέει πως δεν ξέρει και έκανε αίτηση σήμερα και θα δούμε πότε θα κάνουμε τον έλεγχο, έχουμε 15 ημέρες με λέει. 

Ναι του λέω αλλά πότε? Σε 5 ημέρες, σε 10 ημέρες, σε 15 ημέρες? Πότε?

Δεν ξέρω, τι να σε πω....

Ήταν αντιμετώπιση αυτή?

 

Τελικά του λέω πως θα αποδεχθώ το αίτημα αλλά ίσως να χρειαστεί να περιμένει 2-3 ημέρες αν δεν με ενημερώσει νωρίτερα...

Τι άλλο να κάνω? Να είμαι standby?

 

Ξέρω πως η οικοδομή δεν είναι εργοστάσιο παραγωγής αλλά ένα υποτυπώδες (τουλάχιστον) χρονοδιάγραμμα όλοι κάνουμε...

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Εμενα σε αιτηση που εκανα σημερα γιατι δεν με αφηνε να βαλω ημερομηνια ολοκληρωσης του σταδιου της κατασκευής, νωριτερα της 12.02.2018?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί υποτίθεται ότι κανεις την αίτηση 10 ημέρες πριν την ολοκλήρωση των απαιτούμενων εργασιών

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σημαινει δηλαδη οτι δεν μπορει να γινει ο ελεγχος νωριτερα?? Για ποιο λογο?

Νωρίτερα μπορεί να γίνει σε συνεννόηση με τον ΕΔ

Link to comment
Share on other sites

Αλλά δε θα μπορεί να στείλει το πόρισμα πριν την ημερομηνία ολοκλήρωσης σταδίου, δεν το επιτρέπει το σύστημα αν θυμάμαι καλά

Link to comment
Share on other sites

παρόλο όμως που  βλέπω ότι υπάρχει χρονικός περιορισμός αποστολής του πορίσματος του Ε.Δ

δεν βλέπω καμιά συνέπεια αν τυχόν ο Ε.Δ στείλει το πόρισμα όποτε αυτός "γουστάρει"

 

Κάνω λάθος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.