Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρύθμιση στροφών dc κινητήρα


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

έχω έναν dc κινητήρα 0,6w στα 6v, και θέλω να ελέγξω τις στροφές του (σε σύστημα αυτόματου ελέγχου).

Έχω ήδη δοκιμάσει κύκλωμα γέφυρας H-Bridge, αλλά δεν κάνει δουλειά.

Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω το ένα mosfet της γέφυρας σε κύκλωμα

Μετατροπέα υποβιβασμού τάσης (Buck/Step-Down converter).

Θα κάνει δουλειά ή θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσω κάποιο άλλο κύκλωμα που να περιέχει mosfet;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

οποιαδήποτε διάταξη μπορεί να μεταβάλει την τάση του κινητήρα μπορεί να ελέγξει και τις στροφές του, άρα και μια γέφυρα Η μπορεί και ένα buck chopper μπορεί και πολλά άλλα κυκλώματα διακριτά και ολοκληρωμένα.

Επειδή η γέφυρα που έφτιαξες δεν δουλεύει σωστά δεν σημαίνει ότι οι γέφυρες γενικά δεν δουλεύουν, ξανακοιτά το κύκλωμα γιατί κάτι έχεις κάνει λάθος

Link to comment
Share on other sites

Η γέφυρα Η είναι για να ελέγξει την φορά περιστροφής του κινητήρα. Αν θες να ελέγξεις τον ρυθμό περιστροφής θα χρειαστείς κάποια διάταξη υποβιβασμού τάσης. Η διάταξη Step-Down θα δούλευε, αλλά η ευκολότερη και συνήθης τεχνική σε εφαρμογές με ελεγκτή είναι η διαμόρφωση εύρους παλμού (PWM). Βασικά ανοιγοκλέινεις τους διακόπτες που ελέγχουν τον κινητήρα ώστε να επιτύχεις τον ρυθμό περιστροφής που θες. Δεν χρειάζεται να αλλάξεις κάτι στο ηλεκτρικό κύκλωμα, η γέφυρα αρκεί. Στο πρόγραμμα είναι η διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.