Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθός Μηχανικών;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, είμαι καινούργιο μέλος. Έδωσα φέτος πανελλαδικές για δεύτερη φορά και θέλω να σας ρωτήσω κάτι που με απασχολεί. Είμαι ανάμεσα σε δύο Σχολές ΕΜΠ, την Ναυπηγών και την Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και μηχανικών Η/Υ.Η πρώτη με δελεάζει γιατί έχω ακούσει ότι έχεις πολύ καλό μισθό και καλή αποκατάσταση αλλά η δεύτερη μου αρέσει περισσότερο γιατί μου αρέσουν οι υπολογιστές.Θέλω να ρωτήσω δύο πράγματα:

1. Ο μισθός στην Μηχανολόγων Η/Υ είναι αρκετά καλός, δηλαδή είναι αρκετός για να ζήσεις;Έχει ανεργία ο κλάδος;Σε σχέση με την Ναυπηγών μισθός/ανεργία;

2. Ανάμεσα σε εμένα και σε άλλους που έχουν βγάλει Η/Υ από ΤΕΙ/ΕΠΑΛ επιλέγουν τους άλλους γιατί πληρώνονται λιγότερα;

Θέλω να ασχοληθώ μα την τεχνολογία αλλά ανησυχώ μήπως έχει πλέον καταστεί επιστήμη πολυτελείας. Όποιος μπορεί παρακαλώ ας βοηθήσει γιατί πλησιάζει η ώρα του μηχανογραφικού.Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημά σου είναι πολυσύνθετο και δεν υπάρχει μονοσήμαντη απάντηση.

Στην κατάσταση οικονομικής κρίσης, το βασικό ζήτημα είναι να βρεις δουλειά. Από εκεί και έπειτα είναι σίγουρο ότι οι κλάδοι που θέλεις έχουν την μικρότερη ανεργία αλλά αυτό μπορεί να έχει αλλάξει σε 5 χρόνια.

Σε όλες τις δουλειές παίζουν ρόλο τα γενικότερα προσόντα, οι δεξιότητες, η εμπειρία, η τύχη και ....οι γνωριμίες

Πιο ειδικά δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί δεν γνωρίζω τα συγκεκριμένα αντικείμενα αλλά γνώμη μου είναι να πας εκεί που σου αρέσει περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

...γνώμη μου είναι να πας εκεί που σου αρέσει περισσότερο...

 

Αυτό τα λέει όλα....

Από κει και πέρα, να ξέρεις ότι δεν υπάρχει στάνταρ υψηλός μισθός για κάποια ειδικότητα μηχανικού. Μπορείς να βρείς Ναυπηγό που παίρνει περισσότερα από Ηλεκτρολόγο και τούμπαλιν. Μπορείς να βρεις Πολιτικό που παίρνει περισσότερα από Μηχανολόγο και τούπμαλιν πάλι..Η όποιο συνδιασμό προτιμάς...

Εξερτάται από πολλούς παράγοντες. Την εταιρεία που θα είσαι, τις δικές σου ικανότητες και πολλά άλλα.

Σαν ναυπηγός το κατεξοχήν είναι να απασχολείσαι σε κάποια ναυτιλιακή. Τώρα πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι αυτό...Να ξέρεις όμως ότι έχει περίεργα ωράρια, και πολλά ταξίδια πολύμηνα στο εξωτερικό....

Σαν μηχανικός υπολογιστών αν και δεν έχω ξεκάθαρη εικόνα, έχει αρκετό ανταγωνισμό από διάφορες άλλες σχολές πληροφορικής...

Βασικά τελείως διαφορετικά αντικείμενα, είναι τι σου αρέσει πιο πολύ....

Εκτός αν διαλέξεις τον κοινό παρονομαστή και ασχοληθείς με Η/Μ σε οικοδομικά, καθότι εκεί έχουν και οι 2 σχολές κοινά επαγγελματικά δικαιώματα :smile:

Link to comment
Share on other sites

Να διαλέξεις να σπουδάσεις αυτό που σου αρέσει περισσότερο και σε εκφράζει καλύτερα!

Να κάνεις από τώρα "σχέδια" για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό!.

Να σχεδιάζεις από τώρα για τα επόμενα 20 χρόνια της ζωής σου ότι, θα τελειώσεις εδώ, ταυτοχρόνως θα μάθεις άπταιστα τουλάχιστον 2 ξένες γλώσσες, στη συνέχεια θα κάνεις μεταπτυχιακό στο εξωτερικό, όπου και θα επιδιώξεις να βρεις εργασία, να κάνεις καριέρα, να δημιουργήσεις, να φτιάξεις τη ζωή σου.

Στην Ελλάδα, για τα επόμενα τουλάχιστον 20 χρόνια να έρχεσαι ως επισκέπτης. Όταν συνταξιοδοτηθείς από την εργασία σου στο εξωτερικό, τότε γυρίζεις και ζεις μόνιμα εσύ και η οικογένεια που θα δημιουργήσεις.

 

Με άλλα λόγια σου λέω το εξής:

Προσπάθησε να φανταστείς τον εαυτό σου σε ηλικία 65 χρόνων. "Δες" το πως θέλεις να είσαι, το τι θέλεις να έχεις ζήσει, το τι θέλεις να έχεις "καταφέρει" και δημιουργήσει. Δηλαδή, βρες το στόχο σου! Στη συνέχεια χάραξε το "δρόμο" που θ' ακολουθήσεις και θα σου επιτρέψει να κατακτήσεις το στόχο σου! Απέκτησε όλα εκείνα τα εφόδια που θα προϋπολογίσεις ότι, θα σου χρειαστούν. Πέτα ό,τι σε ..."βαραίνει". Και ...προχώρα, το μέλλον είναι λαμπρό για όσους ξέρουν να το σχεδιάζουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν σε αρεσει κατι κυνηγησε το. Δεν κοιταμε τι μας συμφερει αλλα τι μας αρεσει. Αν αυτος που κανεις δεν σε εμπνεει τοτε το παιχνιδι το εχασες. Οταν ημουν 18 χρονων τοτε η Ελλαδα εψαχνε για πολιτικους μηχανικους. Παρα πολυ εβρισκαν δουλεια πριν καν ορκιστουν. Ηταν χρυσες εποχες για αυτους. Αλλα προσωπικα επελεξα κατι που μου αρεσει. Τωρα αν δεις εμεις την "ψιλοπαλευουμε" (λογω ΑΠΕ) αλλα λογω κρισης και πτωσης οικοδομικης δραστηριοτητας οι πολιτικοι ειναι σε δυσκολη θεση.

 

 

Συμβουλη:

Μην δηλωνεις μονο ΕΜΠ για να μην φυγεις απο Αθηνα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.