Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνέχιση εργασιών και άλλα συναφή...


Recommended Posts

Ξεκινώ καινούργια συζήτηση γιατί η περίπτωση έχει να κάνει με πολλά και διάφορα οπότε είναι λίγο ιδιαίτερη...

Επίσης, θα ήθελα επειδή δεν έχω τον τελευταίο καιρό ασχοληθεί με παρόμοια ζητήματα να μου πείτε ποιά είναι η νέα διαδικασία. Παράλληλα παραθέτω μερικά εύλογα ερωτήματα που αφορούν κάθε νέο ή έμπειρο συνάδελφο... Παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας απαντήσει...όσο υπεύθυνα γίνεται με το μπάχαλο που ζούμε...

 

Λοιπόν....

 

Διαμέρισμα οικογενειακής πολυκατοικίας, άπό το 1983 είναι στα τούβλα. Πρόσφατα, τακτοποιήθηκε ένα μικρό τμήμα του με ν4014/11 γιατί μεταβιβάστηκε από πατέρα σε κόρη.

Η κόρη λοιπόν, θέλει να προχωρήσει στην αποπεράτωση και να κατοικήσει εκεί... Δεν θα αλλάξει κάτι από διαρρύθμιση...

 

Μου ζητά λοιπόν να της πώ τις διαδικασίες... ΕΛΑ ΜΟΥ ΝΤΕ!!! Της απαντώ.... (Με ιδιαίτερα επαγγελματικό ύφος...!)

 

Επειδή έχουμε βομβαρδιστεί από νόμους θα ήθελα να μου πείτε αν είναι σωστά τα παρακάτω...

 

1. Γίνεται αναθεώρηση της αδείας για συνέχιση εργασιών και ισχύ επ' αόριστον;;;

 

2. Πού και πώς; Είναι Κορυδαλλό.... Ανηκε στη Πολεοδομία Πειραιά, στη Λαμπράκη.... Τώρα δεν βγαίνουν μέσω ΥΔΟΜ;;; Πώς;; Αφού δεν υπάρχει καλά-καλά...

 

3. Το τακτοποιημένο τμήμα κανονικά με δεσμεύει σε κάτι;;; Ξέρω ότι επιτρέπονται εργασίες επισκευής κλπ... Εδώ θα έχω πρόβλημα;;;

 

4. Τί γίνεται με ελεγκτές δόμησης;;;Θα πρέπει να έρθει;

 

5. Τί κάνω από μελέτες;;; Εχει Φ.Ο. και Τούβλα τελειωμένα, ούτε καν επιχρίσματα....

 

6. Τί λέτε για αμοιβές;;; Αφού καλά-καλά δεν ξέρουμε τί θα ζητήσουν από μελέτες...

 

7. Ο έλεγχος της άδειας εξ αρχής, περιλαμβάνει κατά την άποψή μου... Ελεγχο της τακτοποίησης, έλεγχο ΙΚΑ, έλεγχο αμοιβών παλιών επιβλεπόντων....μήπως χρωστά... και αν ναι, τί να κάνω μετά από τόσα χρόνια;;; Γιατί δεν θα πρέπει να γίνει αλλαγή επιβλέποντος;;;

 

Οτι ξέρετε πείτε μου παιδιά... μπας και βγάλω άκρη, γιατί δεν έχω τρέξει πολύ με πολεοδομίες... είχα μια μόνιμη αντιπάθεια στις διαδικασίες αυτές από παλιά...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Κάνε την πρώτη σου επαφή λοιπόν με την ΥΔομ Πειραια για να πάρεις την κρυάδα.Δε νομίζω να έχει αλλάξει κάτι από τις όμοιες περιπτώσεις πριν τον 4030 και τις ΥΔομ και δεν πρέπει να απέχουν πολύ από αυτά που γράφεις.Τωρα όσον αφορά τα τακτοποιημένα τμήματα μπορείς να πάριες έγκριση εργασιών αποπεράτωσης και αυτών.Αρθρο 24:

 

"17. Στις περιπτώσεις κατασκευών οι οποίες έχουν ενταχθεί στις ρυθμίσεις του παρόντος άρθρου και έχει περαιωθεί η σχετική διαδικασία, σύμφωνα με όσα ορίζονται στην παρ.5, επιτρέπεται κατά παρέκκλιση από κάθε ισχύουσα διάταξη η εκτέλεση εργασιών αποπεράτωσης. Επιπλέον επιτρέπεται η εκτέλεση εργασιών επισκευής, που αποβλέπουν στην υγιεινή, την αισθητική βελτίωση - αποκατάσταση και τη συνήθη συντήρησή τους. Η εκτέλεση των παραπάνω εργασιών αποπεράτωσης και επισκευής γίνεται ύστερα από έγκριση που δίνεται από την αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία, εφόσον οι εργασίες για τις οποίες ζητείται η εκτέλεση δεν επαυξάνουν το κτίσμα σε όγκο. Η έγκριση εργασιών γνωστοποιείται αμελλητί στο Ίδρυμα Κοινωνικών Ασφαλίσεων - Ενιαίο Ταμείο Ασφάλισης Μισθωτών (ΙΚΑ - ΕΤΑΜ). Για τη χορήγηση της έγκρισης εργασιών υποβάλλονται στις αρμόδιες πολεοδομικές υπηρεσίες δικαιολογητικά που καθορίζονται με αποφάσεις (*) του Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής."

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το αρ.17...

Αυτό που λες θα κάνω λοιπόν, θα πάω και ο Θεός βοηθός... Θα σας ενημερώσω...

Δεν περίμενα κάτι περισσότερο να σου πώ την αλήθεια... σιγά μη βγάζουν τώρα άδειες αποπεράτωσης... Ας είναι καλά οι Πακιστανοί της γειτονιάς...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αντιμετωπίζω μία παρόμοια περίπτωση. Περατωμένη οικοδομή εκτός του πρώτου ορόφου. Στην πολεοδομία μού είπαν ότι αιτούμαι άδειας συνέχισης εργασιών με ισχύ επ'αόριστον και -στην περίπτωσή μου- και αλλαγή επιβλέποντος. Η υπόλοιπη οικοδομή είχε περάσει από αυτοψία πολ/μίας για την ηλεκτροδότηση. Ο μηχανικός της πολεοδομίας είπε ότι θα περάσει ομοίως και ο εν λόγω όροφος μόλις τελειώσει για να ηλεκτροδοτηθεί. Μέχρι στιγμής αυτά έμαθα. Εννοείται ότι πρέπει να ρυθμιστεί οτιδήποτε με 4014 πριν την επικείμενη αυτοψία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.