Μετάβαση στο περιεχόμενο

δηλωση Ν.4014/11 με παρανομη συσταστη καθετου


Recommended Posts

Αντιμετωπίζω μια υποθεση στην οποια εχω παράνομη σύσταση καθετου σε αγροτεμάχιο στο οποίο δημιουργούνται 15 τμήματα καθέτου 1986, ο πελάτης μου κατόπιν αγοράζει ενα τμήμα της εν λόγω καθέτου...σε σύνέχεια το 1988 η περιοχή εντάσεται στο σχέδιο πόλης και το 2001 κυρώνεται πράξη εφαρμογής. Βρίσκομαι σε φάση όπου προσπαθώ να βρώ τρόπο να δηλώσω με Ν.4014 αυθαίρετη κατοικία εντός τμήματος καθέτου βάσει της ανωτέρω σύστασης. Μετά απο επίσκεψη στο ΥΠΕΚΑ μου είπαν ότι μπορώ να ασχοληθώ αποκλειστικά και μόνο με το τμήμα της καθέτου που με αφορά χωρίς συνεναισεις και να παρουσιάσω το εμβαδόν του τμήματος της καθέτου που με αφορά απομειωμένο κατα την πράξη εφαρμογής και να προβώ στη δήλωση. Εγω προσωπικα θεωρώ ότι η συγκεκγριμένη άποψη του μπάρμπα στο ισόγειο του ΥΠΕΚΑ θα με στείλει απ' ευθείας φυλακή....και είμαι της άποψης ότι στο τοπογραφικό διάγραμμα πρέπει να χρησιμοποιήσω ως εμβαδό το σύνολο του οικοπέδου όπως αυτό προκύπτει βάσει πράξης εφαρμογής και να δείξω με διακεκομένη τη θέση της καθέτου μου χωρίς να βάλω περιμετρικά διαστάσεις σε αυτή. Στο διάγραμμα κάλυψης κάνω αναφορά στο συμβόλαιο του πελάτη μου και στο ποσοστό συνιδιοκτησίας που ορίζει ο τίτλος στο αρχίκό εμβαδό οικοπέδου και στην κάθετη του...στη συνέχεια μνημονεύω το τελικό εμβαδό οικοπέδου βάσει πράξης εφαρμογής....και με αυτό υπολογίζω τα επιτρεπόμενα μεγέθη......και εν συνεχεία στα πραγματοποιούμενα αναφέρω ρυθμιζόμενες παραβάσεις με Ν.4014 εντός της υπ΄αρ......ταδε κάθετης ιδιοκτησίας......και σταματώ εκει....

Ο τρόπος αυτός κατα κάποιον τρόπο τηρεί την οδηγία του υπουργείου (ασχολήσου μόνο με τη κάθετη σου χωρίς συνεναίσεις συνιδιοκτητών) αλλα ταυτόχρονα δε με οδηγεί και σε ψευδή δήλωση καθότι τα επιτρεπόμενα μεγέθη τα υπολογίζω στο εξ αδιαιρέτου ...καθώς κανονικά η σύσταση χρίζει τροποποίησης ......προκειμένου να οριστούν σήμερα τα δικαιώματα της καθέτου του πελάτη μου......Εξ΄αλλου τα συγκριτικά πεδία με τα επιτρεπόμενα στο φύλλο καταγραφής είναι κλειδωμένα οταν δεν υπάρχει οικοδομική άδεια...

Υπάρχει κάποιος συνάδελφος να μου πεί τη γνώμη του για τη προσέγγιση που έχω επιλέξει....η άν υπάρχει κάποιος με αντίστοιχο πρόβλημα θα ενδιαφερόμουν να ακούσω μια δεύτερη γνώμη.....

Ευχαριστω προκαταβολικα.....

Link to comment
Share on other sites

...γιατι ήταν "παρανομη" η κάθετη???

 

Μεχρι το 1992 επιτρέπονταν, ώστε σωστά σου είπαν... ....δεν ζητείται συναίνεση...

 

Το 2001 κυρώνεται η ΠΕ και σου απέδωσε ..τι??...

Προφανώς σήμερα τιτλος σου ειναι η ΠΕ. καί ό,τι αυτή σου απέδωσε...και οχι η αρχικη

Και βέβαια μετα την ΠΕ τμημα της αρχικής καθετης έχει απομειωθει για εισφορά σε γή... αρα σωστα σου είπαν να δηλώσεις το σημερινο -τελικο- εμβαδον..

 

Εν τέλει, νομιζω οτι εχεις μιά νέα [ ίδια με την παληα κατα θέση ] μικρότερη κάθετη σε τελικό οικόπεδο εντός σχεδίου, που θα εχτιζες....τμ., εσύ έχεις χτισει...τμ. άρα τακτοποιείς τα υπόλοιπα

 

η δε δική σου τακτοποίηση δεν επηρεάζει τις άλλες κάθετες.

 

[...βέβαια, όλα αυτά ισχύουν εφόσον επιβεβαιωθουν απο τους λοιπους .. εν τοπικ..συνομιλητές...]

Link to comment
Share on other sites

Η συμβολαιογραφος μου ειπε οτι μετα το 1983 οι καθετες συστασεις σε εκτος σχεδιου οικοπεδα ηταν παράνομες....και αρχαιοτερος μηχανικος μου εξηγησε οτι εφοσον η πραξη εφαρμογης αλλοιωσε το συνολικο εμβαδο του αργοτεμαχιου η αρχικη συσταση ειναι πλεον λαθος οσον αφορα τα ποσοστα συνιδιοκτησιας και χριζει τροποποιησης με συνεπεια η καθετη που προυπαρχει να ειναι σωστη μονο κατα τη θεση της και οχι οσον αφορα τα δικαιωματα συνιδιοκτησιας.......που αφορουν τα επιτρεπομενα μεγεθη.......οποτε πως μπορω εγω αυθαιρετα να εμφανισω μεν το απομειωμενο εμβαδο της καθετου και να συνεχισω να λεω οτι εχει ταδε χιλιοστα συνδιοκτησιας....αφου αυτα αφορουσαν ενα αλλο μεγαλυτερο οικοπεδο...υπαρχει συνιδιοκτητης του οποιου η καθετη εξαφανιστικε ολοσχερως κατοπιν ρυμοτομιας....αυτος δεν θα εχει διεκδικηση στα εναπομειναντα?

Link to comment
Share on other sites

α] το ορθό ειναι "1992"

β] δες τον πινακα της ΠΕ...

τι τελικο οικόπεδο αποδίδει και τι ποσοστό σε σενα...θα πρέπει τα ποσοστα που αποδόθηκαν στους συνιδιοκτήτες να αφορουν το 100%

γ] για τις κάθετες με κτισματα εχουν δοθεί ειδικες οδηγίες στα γραφεια που συντασουν τις ΠΕ...

 

δ] δ ε ν υπάρχει "εξαφανισμένος" συνιδιοκτήτης...λογω ρυμοτομίας της δικής του κάθετης.του . αυτός .έχει πάρει ..καπου αλλού...

 

με κάποια δόση απλούστευσης, θα έλεγα οτι πήρες μια καθετη με ποσοστό πχ. 10% σε οικόπεδο εστω 2000 τμ. δλδ. 200 τμΧ σδ=.Α

τμ. εχεις χτισει Β αρα Α-Β= ....

Link to comment
Share on other sites

ο πινακας της πραξης εφαρμογης ειναι λαθος...θελει και αυτος τροποποιηση οσον αφορα τους συνιδιοκτησιες.....

υπαρχει εξαφανισμενος ιδιοκτητης.....δεν θα του δοσουν πουθενα αλλου.....γιατι η καθετη του δεν ειναι ξεχωριστο οικοπεδο...

αλλα εισφερεται σαν γη για το συνολο της αρχικης ιδιοκτησιας....

το μονο γνωστο και βεβαιο ειναι το εμβαδο του συνολικου οικοπεδου το καινουργιο......

στο οποιο ο πελατης μου συνεχιζει εξ αδιαιρετου να εχει το ιδιο ποσοστο συνιδιοκτησιας.....αλλα αυτο δεν αντιστοιχει στη γη.......την οποια καταλαμβανει με

τα ορια της αρχικης συστασης και με την σημερινη απομειωση ρυμοτομιας......

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι ξέρω οι συστάσεις καθέτου σε εκτός σχεδίου που έγιναν πριν το '92 ισχύουν ως έχουν αλλά ΔΕΝ επιτρέπεται να γίνει καμμιά περαιτέρω τροποποίησή τους....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα καπα

απόλυτα σωστή..

 

σταμπακ

όπως είχα υποσχεθει το έψαξα...

 

ναι υπαρχει το με αριθ, πρωτ. ΔΤΕ/β/9412/853/10-6-1992 έγγραφο του ΠΕΧΩΔΕ, ΓΕΝ. ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑΣ Δ/νση τοπ. εφαρμογων

τμήμα Β

 

το οποίο εκδόθηκε μετα την υπ' αριθ. 66/1992 γνωμοδότηση του ΝΣΚ

 

οτι ναι μεν επι καθετων το οικόπεδο αντιμετωπίζεται ενιαίο, πλην κατ' εξαίρεση

"αν με το εγκριθεν σχέδιο ρυμοτομείται ολοκληρη η κάθετη ενος,

η διοίκηση στα πλαισια της ανηκουσας σε αυτην ευρείας διακριτικής εξουσιας και προκειμένου να διαφυλαχθουν οι ιδιωτικες συμφωνίες.....δυναται να παραχωρήσει στον ιδιοκτήτη αυτο νεο οικόπεδ, ..με συγχρονη αποσβεση των δικαιωμάτων του στο παληο..."

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ευχαριστω ιδιαιτερως θα το κοιταξω....εγω παντως προχωρησα κανονικα στη ρυθμιση....πηρα τα πολεοδομικα μεγεθη επι του συνολικου οικοπεδου για παν ενδεχομενο....εκανα ξεχωριστες δηλωσεις για καθε καθετο ιδιοκτησια.....και το πολυ πολυ αν μου ζητηθει με τα χιλιοστα που ηδη εχουν απο τη παλαια συσταση θα επιμερισω τα δικαιωματα τους......και θα εμφανισω τα απομειωμενα εμβαδα των καθετων εφαρμοζοντας τη ρυμοτομια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.