Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα συστολο-διαστολών σε μετώπη τσιμεντοσανίδας


nikape

Recommended Posts

Κύριοι,

 

Αναλαμβάνοντας την τοποθέτηση μετόπης από τσιμεντοσανίδα στην πρόσοψη καταστήματος συνολικού μήκους 65μ και μέσου φάρδους 70εκ αντιμετώπισα προβλήματα σκασίματος του χρώματος. Η κατασκευή πάνω στην οποία στηρίχθηκε η μετόπη αυτή είναι ένα στέγαστρο κατασκευασμένο από ξύλο. Δυστυχώς κανείς δε σκέφτηκε να τοποθετήσει (ούτε εγώ, ούτε ο υπεργολάβος) αρμό συστολής διαστολής ανά 5-6μ όπως λογικά έπρεπε να γίνει. Έτσι αναγκαστικά τοποθετήσαμε εκ΄των υστέρων σε κάθε ένωση τσιμεντοσανίδας ειδικό τεμάχιο σκοτίας νομίζοντας ότι θα λύσουμε το πρόβλημα.Δυστυχώς ούτε αυτή η λύση δεν έφερε αποτέλεσμα αφού σκάει στην ένωση στης σκοτίας με τη τσιμεντοσανίδα....

Αρχικά σκέφτηκα να επενδύσω ολόκληρη την επιφάνεια με αλουμινένια φύλλα βαμμένα με ηλεκτροστατική βαφή αλλά μάλλον η λύση αυτή είναι ιδιαίτερα ακριβή.

Μια άλλη σκέψη είναι να βάλουμε από επάνω μια λεπτή επιφάνεια (2cm) πολυστερίνης και από επάνω κανονικά πλέγμα και αυτόν τον ειδικό σοβά που έχουνε οι εταιρίες. Δεν ξέρω όμως τι γίνεται με τις συστολοδιαστολές με αυτό το υλικό. Πρέπει να λάβουμε υπόψιν ότι είναι μεγάλες.

Μήπως κάποιος σκέφτεται κάποια άλλη λύση;

Υπάρχει κάποιος που να ξέρει καλά το θέμα πολυστερίνη και τι γίνεται με τις συστολοδιαστολές;

 

Οποιαδήποτε συμβουλή θα μου φανεί χρήσιμη καθώς πρέπει να βρω μια λύση που να λύσω το πρόβλημα μόνιμα και να σταματήσω να εκτείθομαι στον πελάτη μου και να πάρω και τα χρήματα που ακόμα μου χρωστάει. Λαμβάνουμε υπόψιν ότι οποιαδήποτε λύση θα επιβαρύνει το δικό μου προϋπολογισμό....

 

Ευχαριστώ εκ΄των προτέρων....

Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει το υλικό με το οποίο θα επενδύσεις εξωτερικά την τσιμεντοσανίδα να μπορεί να παραλάβει τις παραμορφώσεις της χωρίς όμως να αστοχεί το ίδιο. Υπάρχει η δυνατότητα να βάλεις σκοτίες στο νέο εξωτερικό επίχρισμα πχ;

Link to comment
Share on other sites

Κώστα και Νικ,

Το πρόβλημα δημιουργήθηκε επειδή έσπασε (φαινομενικά τουλάχιστον) ένα σύστημα.Αυτό προσπαθούσα να καταλάβω και στο άλλο topic που άνοιξες.Αν δεν καταφέρει να το "σώσει" ωστε να γλυτώσει χρήματα, μια απλή σκοτία πάλι τα ίδια θα δημιουργούσε,έχουν τους δικούς τους αρμούς συστολής-διαστολής τα συστήματα θερμοπρόσοψης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πράγματι η σκοτία μπορεί να δεχτεί και να καλύψει μικρές τιμές παραμόρφωσης οπότε θα δημιουργήσει πάλι ριγματώσεις όπως στην προηγούμενη φορά..... επισυνάπτω μια φώτο για να καταλάβετε τι συμβαίνει. αυτό που βλέπετε έχει συμβεί σε 3 συνολικά διαφορετικά σημεία....

post-32339-0-56888600-1339923452_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κάποιος για κάποιου είδους επισκευαστικό υλικό που να μπορεί να απορροφήσει μεγάλες τιμες συστολοδιαστολών?

Link to comment
Share on other sites

Δες για ελαστικές συγκολλήσεις με πολυουρεθανικά ή και άλλα παρόμοια υλικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.