Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή σχολής (ΑΤΜ-ΜΜ)


Recommended Posts

Με καθε σεβασμο, θα σου ελεγα οτι μαλλον χρειαζεται να αναθεωρησεις σε καποια πραγματα. Θα πρεπει να εχεις κατα νου απο εδω και περα οτι οι σπουδες ενος μηχανικου δεν ειναι part-time για να συνδυαστουν με γαστρονομια ή οτιδηποτε αλλο. Μπορει να γινει και αυτο αλλα μετα παρολο που θα εχεις το χαρτι δεν θα εισαι μηχανικος οσο και να κοροιδεψεις τον εαυτο σου. Τωρα επι του θεματος, η μονη συμβουλη που μπορει να σου δωσει καποιος και η μονη επιτυχημενη συνταγη ειναι να ακολουθησεις αυτο που σου αρεσει ειτε αυτο ειναι ΑΤΜ, ΜΜ, γαστρονομια και να επικεντρωθεις σε αυτο. Περα απο αυτο στο φορουμ μπορεις να βρεις καποιες πιο εξειδικευμενες λεπτομερειες για τις σχολες μηχανικων αλλα η επιλογη γινεται με βαση το προηγουμενο που ειπα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Φίλε δεν γίνονται αυτά παράλληλα....Η μηχανικός ή σεφ. Και μόνο που βάζεις σαν κριτίριο το "εύκολο" της σχολής, δείχνει ότι δεν το πολυγουστάρεις και πολύ, απλά θέλεις ένα χαρτί μηχανικού...Το ξεκινάς πολυ λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Το να ξέρεις στα 18 τι πραγματικά σου αρέσει χωρίς να έχεις δοκιμάσει τίποτα νομίζω ότι είναι πολύ δύσκολο πράγμα και λίγοι έχουν επιλέξει από την αρχή σωστά. Από όσο ξέρω ελάχιστοι άνθρωποι ασκούν επαγγελματικά αυτό που σπούδασαν. Αυτό είναι το τωρινό μου πλάνο και στη διαδρομή μπορώ να επιλέξω τι ειναι αυτο που πραγματικά με κάνει ευτυχισμένο. Αλλά, άμα δεν τα δοκιμάσω όλα, πώς θα συγκρίνω??

 

Από τη δική σας εμπειρία, γνωρίζατε από το λύκειο τι σας γεμίζει ?? Γιατί δεν ξέρω αν είμαι εξαίρεση, αλλά αυτή τη στιγμή για την απάντηση αυτής της ερώτησης επικρατεί μέσα μου το απόλυτο κενό..

Link to comment
Share on other sites

Το να ξέρεις στα 18 τι πραγματικά σου αρέσει χωρίς να έχεις δοκιμάσει τίποτα νομίζω ότι είναι πολύ δύσκολο πράγμα και λίγοι έχουν επιλέξει από την αρχή σωστά. Από όσο ξέρω ελάχιστοι άνθρωποι ασκούν επαγγελματικά αυτό που σπούδασαν. Αυτό είναι το τωρινό μου πλάνο και στη διαδρομή μπορώ να επιλέξω τι ειναι αυτο που πραγματικά με κάνει ευτυχισμένο. Αλλά, άμα δεν τα δοκιμάσω όλα, πώς θα συγκρίνω??

 

Από τη δική σας εμπειρία, γνωρίζατε από το λύκειο τι σας γεμίζει ?? Γιατί δεν ξέρω αν είμαι εξαίρεση, αλλά αυτή τη στιγμή για την απάντηση αυτής της ερώτησης επικρατεί μέσα μου το απόλυτο κενό..

 

Παναγιώτη.

 

θα προσπαθήσω να σου απαντήσω όχι μόνο ως μηχανικός αλλά και ως μητέρα, μια και έχω δυο παιδιά που ο ένας ήταν στη θέση σου πέρσυ... και ο άλλος θα είναι του χρόνου.

 

Κατ' αρχήν να σου δώσω συγχαρητήρια για τις επιδόσεις σου στις Πανελλήνιες και να σου ευχηθώ αύριο που θα βγουν οι βαθμολογίες να έχεις εξασφαλίσει όχι μόνο τα μόρια που προϋπολογίζεις αλλά και κάτι παραπάνω.

 

Αντιλαμβάνομαι ΠΛΗΡΩΣ τους προβληματισμούς σου.

 

Καλώς ή κακώς καλείσαι να επιλέξεις ΤΩΡΑ και όχι όταν θα έχεις αποκτήσει πια τη γνώση για το τι είναι αυτό που θα σε κάνει ευτυχισμένο.

Όπως λέγεται όμως.... "η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτά κανείς όταν ΔΕΝ έχει πια τρίχες......"

 

Θα σε συμβούλευα να επιλέξεις με κριτήριο αυτό που σου αρέσει περισσότερο. Ακόμα κι αν νομίζεις ότι σου αρέσει ΤΩΡΑ, έχεις περισσότερες πιθανότητες να σου αρέσει και στη συνέχεια από κάτι που ΔΕΝ σου αρέσει ούτεΤΩΡΑ.

 

Οι συνθήκες μεταβάλλονται συνεχώς.... ΚΑΝΕΝΑΣ δεν μπορεί να ξέρει από τώρα με σιγουριά, τι επαγγελματικές - εργασιακές συνθήκες θα σε υποδεχθούν μετά από 6-7 χρόνια περίπου κατ' ελάχιστον (μαζί με στρατιωτική θητεία και χωρίς να υπολογίζω τυχόν μεταπτυχιακό) που θα βγεις στην αγορά εργασίας.

 

Διάλεξε λοιπόν τη σχολή που σου αρέσει, ώστε να έχεις περισσότερες πιθανότητες να αγαπάς αυτό που θα μπορείς να κάνεις με βάση αυτές τις σπουδές που θα επιλέξεις.

 

Μην μπεις ΑΜΕΣΑ στη διαδικασία να σπουδάσεις παράλληλα κάτι άλλο. Κανένας δε θα σε εμποδίσει να το κάνεις αργότερα.

Δώσε στον εαυτό σου χρόνο για να καταλάβεις αν οι πανεπιστημιακές σπουδές που θα επιλέξεις τελικά σου ταιριάζουν, με το να ασχοληθείς ουσιαστικά και πλήρως και όχι επιφανειακά και part-time μαζί τους.

 

Και μην ξεχνάς.... ότι σε μερικές περιπτώσεις τρώγοντας έρχεται η όρεξη

.

Συνήθως στο πρώτο έτος τα μαθήματα είναι πιο γενικά..... ίσως δε σου δίνουν την ακριβή εικόνα αυτού που σπουδάζεις..... αργότερα έρχονται τα πιο εξειδικευμένα μαθήματα.

 

Το να ξεκινήσεις άμεσα κάποιες παράλληλες σπουδές (όποιες κι αν είναι αυτές) θα σου στερήσουν χρόνο απαραίτητο για να φανής συνεπής στις υποχρεώσεις τις σχολής σου ώστε να μη βρεθείς αργότερα φορτωμένος (με παλιά μαθήματα ως επί το πλείστον γενικότερης φύσης) όταν θα αρχίσουν τα πιο ενδιαφέροντα ειδικά μαθήματα.

 

και βέβαια ΜΗΝ ξεκινάς με το σκεπτικό να δηλώσεις το πιο "εύκολο" για να μπορείς να κάνεις παράλληλες σπουδές....

 

Τα "εύκολα".... τυχαίνει κάποιες φορές να είναι ταυτόχρονα και μη ενδιαφέροντα έως και βαρετά...

 

Και επειδή δυο καρπούζια μπορεί να χωράνε σε μια μασχάλη ΜΟΝΟ υπό προϋποθέσεις..... σιγούρεψε ότι κρατάς γερά το πρώτο και ΜΕΤΑ δοκίμασε ΜΕ ΠΡΟΣΟΧΗ ΑΝ μπορείς να κρατήσεις και ένα δεύτερο.....

 

 

Αυτά....

και σου εύχομαι όποια επιλογή και να κάνεις ΤΩΡΑ, να συνεχίσει να σου δίνει ικανοποίηση και χαρά ακόμα και μετά από πολλά πολλά χρόνια!!!

Edited by Kapa
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη σε συνέχεια της πολύ καλής απάντησης της συναδέλφου , θα σου πω και εγώ δύο πράγματα , μιά και εμένα ο γιός μου έδινε πέρσι πανελλήνιες .

 

Αμα η γαστρονομία είναι το πάθος σου , να το ακολουθήσεις . Αν βρείς και κάποιες σπουδές που ταιριάζουν με αυτό ακόμα καλύτερα .

 

Πριν αποφασίσεις μπες στις ιστοσελίδες των σχολών , κοίτα τι μαθήματα κάνουν και δες αν σε ενδιαφέρουν .

 

Αν σου αρέσουν τα μαθηματικά και η φυσική , θα σου αρέσει το μηχανιλίκι . Αν δεν τα συμπαθείς κοίταξε κάτι άλλο .

 

Μην νομίζεις ότι θα χαραμίσεις τους βαθμούς σου αν δεν μπείς στο πολυτεχνείο . Να πας εκεί που θα είσαι ευτυχισμένος .

 

Πέρσι ο γιός ενός φίλου και συναδέλφου , έγραψε πάνω από 19300 και επειδή είναι από Θεσσαλονίκη , έμπαινε σε όποια σχολή ήθελε .

Το παιδί ήθελε Φυσικό και πήγε Φυσικό . Μάλιστα δεν ήταν πρώτος , αλλά 5-6ος , που σημαίνει ότι και άλλα παιδιά , ακολούθησαν το όνειρο τους και δεν θεώρησαν ότι πέταξαν 4000 μόρια , αφού δεν πήγαν σε "μουράτες" σχολές .

 

Δες λοιπόν που θα είσαι ευτυχισμένος . Πές μας ποιά μαθήματα σου αρέσουν και μπορούμε να σε βοηθήσουμε .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

Μην νομίζεις ότι θα χαραμίσεις τους βαθμούς σου αν δεν μπείς στο πολυτεχνείο . Να πας εκεί που θα είσαι ευτυχισμένος .

 

 

 

+1000 !!!

Link to comment
Share on other sites

να κάνεις ότι σου αρέσει Βασικό κριτήριο για μένα στην επιλογή ενός επαγγέλματος είναι να το κάνεις ευχάριστα ακόμα και αν δεν πληρωνόσουνα για αυτό Και για αυτό εγώ δεν πρόκειται να πιέσω τους γιους μου σε σπουδές αν τους αρέσει κάτι άλλο Βέβαια το καλό του να σπουδάσεις κάτι είναι ότι η ακαδημαική εμπειρία σου ανοίγει το πνεύμα σε άλλες κατευθύνσεις και σου δίνει περισσότερα εφόδια κυρίως πνευματικά , αφού όλα είναι και θέμα εξάσκησης όπως και με την γυμναστική για το σώμα Αλλά αυτό μπορεί να γίνει και με την δια βίου εκπαίδευση για όποιον θέλει να εξασκήσει και τον νού του

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Και γιά να γίνω πιό σαφής , μπορώ να σου προτείνω και κάποια τμήματα που πιθανόν να σε ενδιαφέρουν , σε συνδυασμό με το πάθος σου .

 

Αν είσαι από θετική κατεύθυνση http://www.ddns.hua.gr/ και τα άλλα που ακολουθούν από την τεχνολογική .

 

Αν είσαι από τεχνολογική κατεύθυνση

 

http://ett.aua.gr/

 

http://www.teiath.gr...y/2tmhmagr.html

 

http://www.teiath.gr/stetrod/oenology/

 

 

Επίσης επικουρικά θα μπορούσες να ασχοληθείς μέσω μιάς κατεύθυνσης από το παρακάτω

 

http://www.chem.uoa.gr/

Γενικά όπως σου λένε όλοι , κάνε το κέφι σου γιατί με το επάγγελμα που θα διαλέξεις θα ζήσεις την ζωή σου .

 

Επειδή πολλά παιδιά συμμαθητές του γιού μου βρέθηκαν σε σχολές που δεν τους άρεσαν από λάθος επιλογές του μηχανογραφικού , φρόντισε να κάνεις την σωστή επιλογή που θα σε κάνει να ευτυχήσεις .

 

Καλά αποτελέσματα σήμερα .

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

Εμενα η αποψη μου ειναι να διαλεξεις κατι αλλο απο το επαγγελμα του Μηχανικου. Κανε μονο τον κοπο να μιλησεις σημερα με ανθρωπους που εξασκουν το επαγγελμα του Μηχανικου και θα καταλαβεις πολλα στο τι δυσκολιες περνανε. Η κατασταση ειναι αυτη και δεν προκειται να αλλαξει τα επομενα χρονια αφου υπαρχει υπερπληθωρα Μηχανικων στην Ελλαδα.

 

Για μενα ψαξε κατι αλλο.

 

Η αποφαση για το οικονομικο μελλον της Ελλαδα ειναι ειλημμένη. Τουρισμος-Ναυτιλια-ποιοτικη αγροτικη παραγωγη. Μονο αυτοι οι τομεις θα δωσουν ψωμι τα επομενα 20 χρονια. Ολα τα υπολοιπα επαγγελματα εχουν μπει σε χειμερια ναρκη και θα συνεχισουν για πολλα πολλα χρονια ακομα.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα..

 

Οι παραπάνω κύριοι και κυρίες είναι συνάδελφοι Μηχανικοί, ενεργά μέλη του michanikos.gr με πολλές και καλές αναρτήσεις, κάτι που αν μη τι άλλο δείχνει την αγάπη και αφοσίωση που έχουν για το επάγγελμα, αλλά και την πίκρα τους για τα θέματά μας. Σκέψου και λάβε σοβαρά τις απαντίσεις τους. Έχουμε φτάσει με την παλιοκατάσταση που βιώνουμε χάρις το κράτος "Λερναία Ύδρα" σε σημείο να αποθαρύνουμε τους νέους να ακολουθίσουν το επάγγελμα που αγαπάμε... Γίνε ΣΕΦ, η ακόμα σπούδασε οινοποιία! Αυτό έχει ακόμα πολύ δουλειά, και χρήμα!!! (χικ! άσε που έχει και τα καλά του! χικ!) :mrgreen:

 

Για να γίνεις Μηχανικός θα πρέπει να σου αρέσει και η Νομική (κάτι που εγώ δεν ήξερα!!). Έχεις να διαβάσεις 1000000 Φ.Ε.Κ και νόμους, εάν επιλέξει αυτό το επάγγελμα. Έιπαμε, Λερναία Ύδρα! Bureocracy = Ελλάς... :shock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.