Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενδιαφέρουσα πρόταση για ανάπτυξη αιολικών πάρκων μεγάλης εγκατεστημένης ισχύος


george_RES

Recommended Posts

Διαβαζωντας ενα αθρο στο τελευταιο περιοδικο που μου ηρθε, βρηκα κατι εξαιρετικα ενδιαφερον κ ειπα να το αναζητησω σε ηλεκτρονικη μορφη.

 

http://www.eletaen.gr/drupal/sites/default/files/anemologia/14_20.pdf

 

Ουσιαστικα κανει ενα ''παντρεμα'' αιολικων, CAES και ολιγο απο γεωθερμια.

 

Αν και ειμαι καθετα αντιθετως σε μεγαλης εγκατεστημενης ισχυος centralized εγκαταστασεις, ομολογω οτι σαν τεχνολογια ειναι κατι ενδιαφερον.

 

Φυσικα εχω ορισμενες αποριες τουλαχιστον σε οτι αφορα την ασφαλεια της εγκατεστημενης Α/Γ ειδικα εφοσον μιλαμε για offshore.

 

Μηπως μια τοσο ψηλη κατασκευη με ενα σημαντικο βαρος και ετσι οπως προτεινεται η ''αγκιστρωση'' στο βυθο και η δυνατοτητα επιπλευσης της, αναρωτιεμαι μηπως οι δυναμεις που θα ασκουνται ειδικα στα θεμελια ειναι ικανες να απορροφηθουν απο το συστημα??

 

τι αλλες μεθοδους θεωρειται οτι μπορουν να χρησιμοποιηθουν οχι μονο σε επιπεδο αγκυρωσης, αλλα αποθηκευσης κ μεταφορας ενεργειας?

 

 

Για εμενα θα ηταν πιο ελκυστικο εαν αποφασιζαμε να αλλαξουμε εντελως το υπαρχον συστημα μεταφορας ενεργειας σε distributed/decentralized,

θα μπορουσε ομως μια τοσο μεγαλη εγκατασταση να ''ελαφρυνει' εξαιρετικα το ενεργειακο μας προβλημα..Ιδωμεν :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.