Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναγνώριση θερμοδιακοπής στα κουφώματα


Inzaghi

Recommended Posts

Να σαι καλά Γιάννη!

Μόλις έκανα το πείραμα της σοκολάτας με την μπαλκονόπορτα!

 

Η γυναίκα μου ενθουσιάστηκε τόσο πολύ με το πείραμα, που θα με αφήσει να κοιμάμαι για 3 χρόνια στο μπαλκόνι!

Edited by hkamp
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Σε ανοιγόμενο κούφωμα, μπορεί να φανεί στο ανοιγόμενο (κινητό) τμήμα, αλλά όχι στο κάσωμα.

Αυτό το τμήμα του πολυαμιδίου που έχω σε μπλε κύκλο (από το pdf που παραπέμπει ο Γιάννης) φαίνεται να προεξέχει σε όλη την περίμετρο του ανοιγόμενου τμήματος.

post-22627-0-81600400-1368291870_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάνο, αν δεν είναι εμφανής χωρίς αμφιβολία, τότε με την αφή μπορείς να την ξεχωρίσεις. Και αν πάλι είναι δύσκολο, με ένα χτύπημα με ένα κλειδάκι (όχι όμως μπροστά στον ιδιοκτήτη) μπορείς να ξεχωρίσεις τον ήχο.

 

Σε γενικές γραμμές νομίζω ότι αν κάνει κάποιος μια βόλτα σε φίλο κουφωματά και του δείξει τα κουφώματα με θερμοδιακοπή, θα μπορεί να τα καταλάβει.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε τι διαπιστώνεις με χτύπημα ή με την αφή;

Με την αφή το πολυαμίδιο φαίνεται όχι τόσο λείο - γυαλιστερό όπως το αλουμίνιο και επίσης όχι κρύο ή ζεστό όπως μία μεταλλική επιφάνεια.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι αυτο που ειδα εγω ηταν 8mm παχους και φαινοταν να ειναι πλαστικο, εν αντιθεσει με το υπολοιπο προφιλ

Και ποιος μου λεει οτι ειναι θερμοδιακοπη και οχι καποιο πλαστικο καλυμμα  η κατι αλλο τελος παντων που δεν ειναι επιφανειακο?

 

Γι αυτο ρωτησα αν υπαρχει καποιος συγκεκριμενος τροπος να το διαπιστωσω

Μαλλον τεινω στο να το θεωρησω απλο κουφωμα αλουμινιου, ετσι κι αλλιως δεν εχω δεδομενα για 8mm θερμοδιακοπη ενω ως τα 12mm που μου διδονται τιμες η αποσταση δε θεωρειται και αμελητεα

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω την αλήθεια και εγώ ποτέ δεν μπόρεσα να ξεχωρίσω ποια είναι με θ/δ...... Σε 2-3 περιπτώσεις που είχαν, μου το είπε ο ιδιοκτήτης, είχαν και αποδεικτικά...Αλλιώς δεν υπήρχε καμία περίπτωση να το καταλάβω.

Ισως μία βόλτα σε έναν κουφωματά που λέει και ο Ηλίας μπορεί να βοηθήσει, δεν βλέπω κάτι άλλο....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπορουμε εκ πρωτης οψεως να καταλαβουμε υπαρξη θερμοδιακοπης στο προφιλ αυτο?

 

Καποιος, καπου, καποτε ειχε ποσταρει φωτογραφιες απο προφιλ αλουμινενιων μπαλκονοπορτων που εδειχνε οτι οι προεξοχες ειναι θερμοδιακοπες.

 

Δεν τη βρισκω.

 

Βοηθατε!

 

 

post-47080-0-62277900-1371146018_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.