Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία Χαρακτηρισμού


Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι και συνεργάτες, καλημέρα, είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum σας.

 

Είμαι αρχιτέκτων μηχανικός, απευθύνω όμως εδώ την ερώτηση ως πολίτης και όχι ως μηχανικός.

 

Στη γειτονιά μου υπάρχει ένα πανέμορφο κτήριο, παλαιά μονοκατοικία κάπου του 1920. Δεν γνωρίζω καθόλου το ιδιοκτησιακό καθεστός. Ακούγεται όμως (μια και μένω σε μια μικρή πόλη της επαρχίας) οτι μεγάλη εργολαβική εταιρία σχεδιάζει να το κατεδαφίσει και να χτίσει συγκρότημα πολυκατοικιών.

 

Ψάχνοντας στο http://estia.minenv.gr/ δεν μπορώ να βρω χαρακτηρισμό του κτηρίου (βέβαια, η βάση δεδομένων είναι ελλειπής).

 

Η ερώτηση μου λοιπόν είναι εξής: Μπορεί ένας πολίτης απλά, στέλνοντας μια επιστολή, να κινήσει τη διαδικασία για το χαρακτηρισμό ενός κτηρίου ως διατηρητέου; Ή πρέπει να το κάνει ο ιδιοκτήτης, ή ο αρμόδιος δήμος;

 

Επίσης, μπορεί κανείς να κοινοποιήσει την επιστολή αυτή (και την απάντησή της) στην κεντρική υπηρεσία στην Αθήνα; Γιατί πολύ φοβάμαι οτι οι τοπικές πολεοδομικές αρχές είναι...λαδωμένες (καταλαβαίνετε τι θέλω να πω).

 

Δεν αντέχω άλλο, να θυσιάζονται τα μνημεία της πόλης μου στο βωμό του κέρδους.....με πνίγει αυτό σα μηχανικό & σαν άνθρωπο.

 

Με εκτίμηση, και σας ευχαριστώ πολύ

Α.Β

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να προβείς σε όποιες ενέργειες θεωρείς απαραίτητες για τη δραστηριοποίηση των διαφόρων υπηρεσιών ( Υπ.Πολιτισμού, Αρχαιολογική Υπηρεσία) αλλά η απόφαση εναπόκειται αποκλειστικά στην κρίση τους και στις διατάξεις της κείμενης νομοθεσίας ( Υπ.Πολιτισμού, Αρχαιολογική Υπηρεσία) πέραν του γεγονότος ότι μπορεί να εξετάσουν και το έννομο συμφέρον του αιτούντος

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε αν κρίνεις από το επιστημονικό σου υπόβαθρο ως αρχιτέκτονας ότι το κτήριο που αναφέρεις έχει τα μορφολογικά ή ιστορικά ή άλλα χαρακτηριστικά για να χαρακτηριστεί διατηρητέο τότε φτιάξε άμεσα μια Τεχνική Έκθεση όσο μπορείς πιο καλά και απέστειλε την άμεσα στην αρχιτεκτονική επιτροπή της πολεοδομίας που ανήκει το ακίνητο.

Κοινοποίησε την και στην αρμόδια Πολεοδομία, Νομαρχία και Αρχαιολογία αλλά και στον Δήμαρχο της πόλης, επισημαίνοντας να επιδείξουν φροντίδα.

Κάνε και μια καλή φωτογραφική έστω τεκμηρίωση του ακίνητου στην έκθεση που θα στείλεις.

Σε όλα πάρε αριθμό πρωτοκόλλου ότι τα έδωσες και σε όλα ζήτησε να ενημερωθείς εγγράφως για όποια πράξη βγει για αυτά.

Μη ξεχνάς ότι αν θέλουν να βγάλουν άδεια κατεδάφισης θα πρέπει να πάρουν το οκ από αρχιτεκτονική επιτροπή.

Αν γνωρίζουν ότι υπάρχει φροντίδα τότε θα πράξουν ορθά διότι θα γνωρίζουν ότι δεν θα περάσει αμάσητο.

 

Πέρα απ αυτό μπορείς να εισηγηθείς στην αρχαιολογία την διαδικασία χαρακτηρισμού του αλλά αυτό θα πάρει χρόνια να γίνει.

 

Μέχρι τότε έχε τον νου σου διότι μερικά κτήρια αυτού του είδους κατά «λάθος» πέφτουν μόνα του, ή βγάζουν χαρακτηρισμό περί επικινδυνότητας με εκτελεστέα κατεδάφιση φαστ τρακ… (μερικές εργολαβικές εταιρίες έχουν καλή σχετική εμπειρία) ...

 

Υ.Γ.

Δείξε και σε εμάς μερικές φωτογραφίες του αν δεν έχεις αντίρρηση. Μη ξεχνάς ότι συμβαίνει συχνά γείτονες σε κτίρια που είναι προς κατεδάφιση, για να μη χάσουν κάποια θέα που τους βόλευε έψαχναν δικαιολογίες πολλές φορές και άστοχες για να κτιστεί κάποιο άλλο κτίριο.

Αυτό φυσικά δεν αφορά εσένα ως αρχιτέκτονα αλλά ως πολίτη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι και φίλοι,

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες απαντήσεις σας. Θα ήθελα να συνεχίσω λίγο το θέμα, αφενός δείχνοντάς σας τα δυο κτίρια (τα οποία έχω υπόψην) ώστε να μου πείτε και εσείς τη γνώμη σας: Ξεκινάμε...(εκανα λίγο resize τα images, τα full size είναι εδώ: http://www1.picturepush.com/photo/a/8635794/img/8635794.jpg )

 

8635794.jpg

 

8635838.jpg

 

Λεπτομέρεια #1 - Μπαλκόνι:

 

8635825.jpg

 

Λεπτομέρεια #3 - Ακροκέραμο:

 

8635831.jpg

 

Λεπτομέρεια #4:

 

8635844.jpg

 

Τι νομίζετε; Δεν νομίζετε οτι το κτίριο αυτό έχει τα ιστορικά/αρχαιολογικά στοιχεία ώστε να κριθεί (κάποτε) διατηρητέο; Δεν θα ήταν έγκλημα να κατεδαφιστεί;

 

Αγαπητέ φίλε Didoni, υπάρχουν δύο θέματα που θέλω να ρωτήσω τη γνώμη & πολίτιμη συμβουλή σου. Στην τεχνική έκθεση, δεν έχω στοιχεία να γράψω, δεν γνωρίζω τετραγωνικά, δεν έχω κατόψεις, τομές. Το μόνο που έχω είναι το φωτογραφικό υλικό, και στο οποίο δεν είμαι ακριβώς σίγουρος (βλέπετε, είμαι νέος στο επάγγελμα) πως θα έπρεπε να το γράψω......

 

Το δεύτερο ζήτημα είναι, πως θα επιθυμούσα στη διαδικασία αυτή να παραμείνω ανώνυμος. Αν ζητήσω αριθμό πρωτοκόλλου και γραπτή επικοινωνία, θα βρεθώ αντιμέτωπος ίσως με τους ιδιοκτήτες, γείτονες, εταιρίες, και όταν μένεις σε μια μικρή πόλη, ο πόλεμος είναι μεγάλος ("τι ανακατεύεσαι εσύ;;;").....γιαυτό είχα ρωτήσει για ανώνυμη επιστολή - τεχνική έκθεση....

 

Είναι *κρίμα* στην Ελλάδα να παλεύουμε για το αυτονόητο, και να βρίσκουμε πλήρη αδιαφορία από την πολιτεία.....

 

Το δεύτερο κτίριο στο οποίο ήθελα να στρέψω την προσοχή σας, είναι το ακόλουθο : (παρατηρήστε το πάνω κομμάτι, και μετά το κάτω το οποίο "επισκευάστηκε")....

 

8635875.jpg

 

Παρατηρήστε οτι ο ιδιοκτήτης/ες, προφανώς θέλοντας να επιταχύνει τις διαδικασίες κατεδάφισης, κάλυψε το κτίριο με μαύρο πανί, και δείτε πως κατάντησε τον κάτω όροφο (που ήταν ίδιος με τον πάνω)....

 

Δείτε μια πλαινή όψη:

 

8635883.jpg

 

 

Επίσης λεπτομέρεια:

 

8635894.jpg

 

Το ενδιαφέρον είναι, οτι στο κτίριο αυτό υπάρχει αναρτημένη μια πινακίδα με έναν αριθμό αδείας. Μπορώ σαν τρίτος να αναζητήσω αυτή την άδεια στην πολεοδομία, ωστε να δω αν είναι άδεια κατεδάφισης;

 

Συνάδελφοι, σας ευχαριστώ για την βοήθεια, περιμένω με αγωνία σχόλια και συμβουλές. Αν καταφέρουμε να σώσουμε αυτά τα δύο κτίρια από τις μπουλντόζες θα είναι κάτι, κουράστηκα να βλέπω την πόλη μου να μετατρέπεται αδίσταχτα σε πολυκατοικίες με βρώμικα κόλπα. Δεν έμαθα αυτά στην αρχιτεκτονική, να με πάρει......

 

Α.Β

Edited by CitizenCane
Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι θα τολμήσει κανείς .. από Πολεοδομία

δεν νομίζω ότι θα βρεθεί κανείς.. από ΕΠΑΕ

Κρίμα στο Δήμαρχό σου ή μάλλον στους Δημάρχους που πέρασαν από την πόλη σου,

που δεν τα αξιοποίησαν, με εντάξεις σε προγράμματα ΕΣΠΑ κλπ

 

ειδικά για το πρώτο (χωρίς να μειώνω το δεύτερο) που είναι πάρα πολύ αξιόλογο ακόμη και στα επί μέρους του αρχιτεκτονικά στοιχεία

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της άδειας , μπορείς να πας με τον αριθμό στο αρχειο της πολεοδομίας και να ζητήσεις αντίγραφο του στελέχους . Η άδεια είναι δημόσιο έγγραφο.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι θα τολμήσει κανείς .. από Πολεοδομία

δεν νομίζω ότι θα βρεθεί κανείς.. από ΕΠΑΕ

Κρίμα στο Δήμαρχό σου ή μάλλον στους Δημάρχους που πέρασαν από την πόλη σου,

που δεν τα αξιοποίησαν, με εντάξεις σε προγράμματα ΕΣΠΑ κλπ

 

ειδικά για το πρώτο (χωρίς να μειώνω το δεύτερο) που είναι πάρα πολύ αξιόλογο ακόμη και στα επί μέρους του αρχιτεκτονικά στοιχεία

 

 

Τι εννοείς φίλε μου οτι "δεν θα τολμήσει" ; Οτι δεν θα τολμήσουν να το διατηρήσουν ή να το κατεδαφίσουν; Το συγκεκριμένο κτίριο είχε μια ταμπέλα "δίδεται αντιπαροχή" πριν από κάποιο καιρό, και ένα τηλέφωνο στην Αμερική. Η πινακίδα έφυγε εδώ και καιρό, αυτό σημαίνει οτι "εδώθη" ; Και σε λίγο καιρό, θα αρχίσουν τα βρώμικα κόλπα. Δεν θα το αντέξω να κατεδαφιστεί ειδικά το πρώτο, αλλά και το δεύτερο που ΕΠΙΤΗΔΕΣ (το τονίζω!) επίτηδες το "νοίκιασαν" και ο ενοικιαστής ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ το εξωτερικό του ισογείου (που ήταν όπως το πάνω).

 

Δώστε μου ένα hint τι πρέπει να κάνω, τι θα κάνατε εσείς, και θα το κάνω ....όπως και την επιστημονική σας γνώμη.

 

Με εκτίμηση,

Α.Β

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 9 months later...

Αγαπητοί Συνάδελφοι,

 

Σας ενημερώνω στο ζήτημα. Έκανα μια πολύ καλή φωτογραφική αποτύπωση των δύο κτηρίων, και έθεσα ερώτημα στην τοπική πολεοδομία. Με ενημέρωσαν οτι το πρώτο έχει κυρηχθεί διατηρητέο από το ΥΠΠΟ. Το δεύτερο δεν γνώριζαν. Σκέφτομαι να στείλω μια επιστολή - καταγγελία στο ΥΠΠΟ για την ΣΚΟΠΙΜΗ καταστροφή των αρχιτεκτονικών χαρακτηριστικών του δεύτερου κτηρίου, και να ζητήσω ενημέρωση (ως πολίτης, άραγε θα μου δώσουν; ) για το αν το κτήριο είναι διατηρητέο ή όχι. Σας παραθέτω φωτογραφίες για να δείτε την ΣΚΟΠΙΜΗ καταστροφή ! Αυτό δεν είναι έγκλημα;;;;;;;;;;;

 

Ετοιμάζω και μια τεχνική έκθεση με βάση τα εξωτερικά χαρακτηριστικά (δυστυχώς δεν έχω πρόσβαση στο εσωτερικό, ούτε στα τοπογραφικά....)

Περιμένω τη γνώμη σας...Σας ευχαριστώ πολύ
 

12889803.jpg

 

12889840.jpg

 

12889846.jpg

 

 

Σας παραθέτω επίσης παρόμοια προσπάθεια καταστροφής (δείτε την αριστερή πλευρά πως έχει "γδυθεί" από τα αρχιτεκτονικά χαρακτηριστικά....) για το κτίριο της οδού Αρτέμιδος 1, Τρίπολη : 

 

12889863.jpg

 

Edited by CitizenCane
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συγχαρητήρια συνάδελφε-πολίτη (την έννοια της τελευταίας -ιερής- λέξης κοντεύουμε να την ξεχάσουμε), για την πρωτοβουλία σου και την ευαισθησία σου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.