Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ν.Ο.Κ. & οικοδομική άδεια Φ/Β


anton64

Recommended Posts

Κατόπιν επικοινωνιας μου με το υπεκα (βεβαια ο υπευθυνος λειπει σε κανονικη αδεια, τι περιεργο!!!) μου ειπαν οτι το εχουν ξανακουσει το ζητημα και οτι προκειται για παραλειψη του νομοθετη και θα ειναι απο τα πρωτα που θα διευκρινιστουν με την επιστροφη του αρμοδιου υπαλληλου. Στην Ελλαδα ζουμε, αρα περιμενουμε νεωτερα............χαλαρα...........Ελληνικα.........και καλοκαιρινα........

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

13-08-2012 και ακόμη τίποτα νεώτερο. Πάντως μετά από έγγραφο που βγήκε από το ΥΠΕΚΑ, όσοι πρωτοκόλλησαν ως 4-7 δε θα πρέπει να έχουν προβλημα.

ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ (εγώ 16-7, και ήδη οι τιμές μάλλον πέταξαν) τί κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Update:

Συνάδελφοι αναθεωρώ:

νομίζω ότι η ΕΕΜΚ γιά Φ/Β μπορεί να γίνει λόγω του

ΝΟΚ Ν-4067/12 (ΦΕΚ-79/Α/9-4-12)

ΑΡΘΡΟΝ-1 παρ. 5. α) Οι ειδικές πολεοδομικές διατάξεις, με την επιφύλαξη της επόμενης παραγράφου, κατισχύουν των γενικών διατάξεων, που περιέχονται στον παρόντα νόμο.

 

Γιά τα Φ/Β υπάρχουν 2 ειδικές διατάξεις (η πρώτη μάλιστα Νόμος):

1.

Ν-3851/10 (ΦΕΚ-85/Α/4-6-10)

ΑΡΘΡΟΝ-9 παρ. 8. Το τρίτο εδάφιο της παρ.4 του Αρθ-3 του Ν-2244/94 (ΦΕΚ-168/Α/94), όπως προστέθηκε με την παρ.7 του Αρθ-2 του Ν-2941/01 και αντικαταστάθηκε με την παρ.9 του Αρθ-27Α του Ν-3734/09, αντικαθίσταται ως εξής:

"Για την εγκατάσταση φωτοβολταϊκών συστημάτων και ανεμογεννητριών δεν απαιτείται οικοδομική άδεια, αλλά έγκριση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας από την αρμόδια Διεύθυνση Πολεοδομίας...."

2.

Αποφ-40158/10 (ΦΕΚ-1556/Β/22-9-10)'Εγκριση ειδικών όρων για την εγκατάσταση φωτοβολταϊκών συστημάτων (Φ/Σ) και ηλιακών συστημάτων σε γήπεδα και κτίρια σε εκτός σχεδίου περιοχές

ΑΡΘΡΟΝ-2 Διαδικασία εγκατάστασης παρ. 1. "Για την εγκατάσταση φωτοβολταϊκών συστημάτων, ανεξαρτήτως ισχύος, δεν απαιτείται η έκδοση οικοδομικής άδειας, αλλά έκδοση έγκρισης εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας που εκδίδεται από την αρμόδια Διεύθυνση Πολεοδομίας, σύμφωνα με τις διατάξεις της υπουργικής Αποφ-5219/3-2-04 (ΦΕΚ-114/Δ/17-2-04), όπως ισχύει. .."

 

Σχόλιο: Θα μπορούσε κάποιος να ισχυριστεί ότι τα ανωτέρω αποτελούν τρόπο-διαδικασία έκδοσης Οικ Αδειών και ότι η φράση "ειδικές πολεοδομικές διατάξεις" αφορά μόνο όρους δόμησης - βασικά πολεοδομικά μεγέθη (πχ αρτιότητα ύψη κλπ). Σε αυτό αντιτείνω ότι στον Κώδικα Βασικής Πολεοδομικής Νομοθεσίας εκτός από πχ τον ΓΟΚ-85 & τον Κτιριοδομικό, στα άρθρα 329-336 περιλαμβάνονται διατάξεις που αφορούσαν τον έως τότε τρόπο έκδοσης Οικοδομικών Αδειών, δηλ και ο τρόπος έκδοσης θεωρείται πολεοδομική νομοθεσία-διάταξη.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με βάση τα 2 συνημμένα θα πρέπει να βγάλει η Πολεοδομία την ΕΕΜΚ για τα Φ/Β, τουλάχιστον αυτό μου είπαν απο το ΥΠΕΚΑ απο το γραφείο του ΓΓ Χωροταξίας όταν πήρα να παραπονεθώ ότι κάποιες πολεοδομίες δεν το τηρούν

 

 

 

http://www.ypeka.gr/...x?tabid=778[1155]=1977&language=el-GR

 

Πάρτε copy paste όλο το link

 

Για κάποιο λόγο δεν δουλευει το link,

απο το site του ΥΠΕΚΑ πηγαίνετε στο ΧΩΡΟΤΑΞΙΑ & ΑΣΤΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ » ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΔΟΜΗΣΗΣ & ΠΕ.ΧΩ.ΣΧ » Γ. Δ/ΝΣΗ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑΣ-"Εφαρμογή των άρθρων 4 και 20 του Νέου Οικοδομικού Κανονισμού (Ν. 4067/2012)

Edited by jsk
Link to comment
Share on other sites

(Λίγο Off topic)

Να υποθέσουμε λοιπόν, ότι κατά το ΥΠΕΚΑ συνεχίζεται κανονικά η έκδοση ΕΕΜΚ και γιά αγροτικές αποθήκες έως 15 τμ και αντικατάσταση στέγης και περίφραξη γηπέδων σε εκτός σχεδίου με χρήση σεναζ

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν μπορώ να στο απαντήσω, εγώ τους έκανα συγκεκριμένη ερώτηση για ΕΕΜΚ για Φ/Β σταθμό επι εδάφους και μου είπαν αν δεν στην βγάλει η πολεοδομία μας ενημερώνεις και αναλαμβάνουμε εμείς (το ΥΠΕΚΑ ΓΓ ΧΩΡΟΤΑΞΙΑΣ & ΑΣΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ, στο ένα απο τα έγγραφα έχει τηλέφωνο)

Link to comment
Share on other sites

(Λίγο Off topic)

Να υποθέσουμε λοιπόν, ότι κατά το ΥΠΕΚΑ συνεχίζεται κανονικά η έκδοση ΕΕΜΚ και γιά αγροτικές αποθήκες έως 15 τμ και αντικατάσταση στέγης και περίφραξη γηπέδων σε εκτός σχεδίου με χρήση σεναζ

και γιατί αμφιβάλεις-φυσικά και ισχύει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.