Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρολογική εγκατάσταση =συναρμολόγηση ηλεκτρολογικού υλικού?


Symeonis

Recommended Posts

αν ο πίνακας ήρθε συναρμολογημένος στο έργο και ο ηλεκτρολόγος τον τοποθέτησε και τερμάτισε τα καλώδια θα πρέπει να πληρωθεί και ο ηλεκτρολόγος για τις υπηρεσίες του αλλά και αυτός που συναρμολόγησε τον πίνακα από τα υλικά που τον αποτελούν

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα σε ολους τους συναδέλφους,

Θέλω την βοήθεια σας για την κατασκευή ενός ηλεκτρολογικού πίνακα. Εχω ενα ηλεκτρολογικό  4ων σειρών χωνευτό της Hager με παροχή 5*16τετ.χιλιοστά. Χτίζοντας τον στην κάτω σειρά βάζω τα γενικά, γενικός γενικές rcd και λαμπάκια, το πρόβλημα μου είναι οτι το Rcd χωράει μέχρι 25αρι αγωγό και δεν μπορώ να φύγω απο της επαφές του προς τις 3 ραγες με 16αρι αλλα ούτε με 10αρι/φάση. Σκέφτομαι να κάνω τράμπα στις σειρά γενικών ασφαλειών και rcd και να φύγω με 3 ΝΥΑ/φάση για τις 3 επάνω σειρές, είναι σωστόα υτό να μικρίνω την διατομή κατα μία τάξη ανα σειρα? Το αλλο πρόβλημα που αντιμετώπισα ειναι οτι το ΝΥΑ16αρι που προσπάθησα να δωσω στην 1η σειρά των ασφαλειών με υπερβολικότατη δυσκολία μου κούμπωσε το τριφασικό χτένι, υπάρχει κάτι πολύ ποιο εύκολο? Θεωρώ οτι το χτένι με το 10αρι ΝΥΑ θα μπει σχετικά ποιο εύκολα. Τις γνώμες σας? Θα αντέξει το ΝΥΑ 10ρι/φάση την φόρτιση κάθε ράγας? Τι πρέπει να προσέξω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.