Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή γκαράζ σε ακάλυπτο χωρο οικοπέδου


Recommended Posts

Καλησπερα . Θα ηθελα και εγω να κανω μια ερωτηση η οποια αφορα τους ακαλυπτους χωρους.Αν υπαρχει καποιο σχετικο θεμα θα παρακαλουσα να με παραπεμψετε εκει ωστε να διαβασω τη σχετικη συζητηση και να κανω οσες ερωτησεις εχω.

 

 

Προσφατα απεκτησα ενα διαμερισμα και μαζι μια αποκλειστικης χρησης θεση σταθμευσης η οποια βρισκεται στον ακαλυπτο χωρο της πολυκατοικιας/οικοπεδου

 

Εκει θα ηθελα να κατασκευασω ενα σκιαστρο για να μπαινει το αυτοκινητο μου

 

Και οι ερωτησεις

 

1.Επιτρεπεται?

 

2.Αν ναι ποια τα ιδιαιτερα χαρακτηριστικα αυτης της κατασκευης(υλικα,ογκος κτλ)?

 

3.Χρειαζεται αδεια απο την πολεοδομια?

 

Η σκεψη που εχω ειναι για σιδηροκατασκευη με χρηση αντιανεμικης τεντας

 

Σας ευχαριστω εκ των πρωτερον για τη βοηθεια σας η οποια οποια και να ειναι θα ειναι χρησιμη σε μενα

Edited by giannis amaliada
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν απαιτείται ’άδεια Δόμησης ή έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας, για τις ακόλουθες εργασίες:

....

η. Κατασκευή πέργκολας σε ισόγειους υπαίθριους χώρους κατοικιών ή στον περιβάλλοντα ακάλυπτο χώρο.

 

τι σημαίνει πέργκολα?

60. Πέργκολα είναι η εξωτερική ασκεπής σταθερή κατασκευή με μέγιστο ύψος τα τρία μέτρα, που προορίζεται για

την αναρρίχηση των φυτών ή την τοποθέτηση προσωρινών σκιάστρων από ύφασμα, καλαμωτή και κινητά στοιχεία,

αποκλειομένων οποιωνδήποτε άλλων κατακόρυφων στοιχείων πλήρωσης του φέροντα οργανισμού της κατασκευής.

 

Οπότε, πέργκολα (δεν μας ενδιαφέρει το υλικό κατασκευής από ξύλο μέχρι μπετόν) με τέντα από πάνω.

Όλα αυτά, από τον Ιούλιο που θα ισχύσει ο Νέος Οικοδομικός Κανονισμός (ΝΟΚ).

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικά, θέλω να επισημάνω ότι σε πολλές περιπτώσεις θέσεων στάθμευσης στον ακάλυπτο έχουν παρατηρηθεί κόντρες μεταξύ των συνιδιοκτητών, για διάφορους λόγους, οι οποίες, μετά την κατασκευή σκιάστρων, όπως αυτό που θέλεις να φτιάξεις, οδηγούν σε καταγγελίες στην Πολεοδομική Υπηρεσία και, ακόμη, στα δικαστήρια.

 

Γιαυτό, συνιστώ συζήτηση με τους συνιδιοκτήτες, πολύ περισσότερο εάν είσαι νέος ιδιοκτήτης ενός διαμερίσματος που ανήκε, προηγουμένως, σε άλλον.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σας ευχαριστω για τις απαντησεις και το χρονο σας.Η αληθεια ειναι οτι εχω διαβασει ολα τα σχετικα θεματα στο φορουμ τις τελευταιες 5 ωρες γιατι ειναι ενα θεμα που με ''καιει'' να γινει αμεσα και ακομα δεν εχω ξεδιαλυνει τα παντα.

 

Χωρις να ειμαι ειδικος και απλα εχοντας μια σχετικη μικρη επαφη κατα περιπτωση λογο επαγγελματος (αστυνομικος) με τον ΓΟΚ προσπαθω να σταθω στην ουσια του ΝΟΚ.

 

Ουσιαστικα μιλαμε λοιπον για περγκολα με δυο καθετα στηριγματα τα οποια θα τοποθετηθουν σε βαση βιδωμενη στο υπαρχον μπετον του ακαλυπτου και με ναυλον καλυψη.Θα προτιμουσα 4 στηριγματα αλλα μαλλον αυτο θα ειναι λιγο υπερβολικο αλλα και επικινδυνο για κοντρες και γκρινιες

 

Ειναι ο πρωτος ιδιοκτητης και θα κανω μια διερυνητικη κουβεντα με τους υπολοιπους

 

Ο ΝΟΚ ισχυει απο 9 Ιουλιου?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ο πρωτος ιδιοκτητης και θα κανω μια διερυνητικη κουβεντα με τους υπολοιπους

 

 

Εννοείς, προφανώς, "Είμαι".

Έχουν δημιουργηθεί και άλλες θέσεις στάθμευσης στην ακάλυπτο;

Εάν ΝΑΙ, και οι άλλοι δεν έχουν σκεπάσει τις θέσεις, με οποιοδήποτε τρόπο, νομίζω ότι θέλει συζήτηση, πολύ περισσότερο λόγω επαγγέλματος.

Edited by MAKAP
Link to comment
Share on other sites

Ο ΝΟΚ θα ισχύσει από 3/7

Η πέργκολα μπορεί να έχει και παραπάνω υποστυλώματα... από πλευρά νομοθεσίας και οχι συνιδιοκτησιας

Οι καλές προθέσεις πάντα πρέπει να αναζητούνται.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας

 

Οποτε νομικα οπως καταλαβα ειμαι καλλυμενος και δεν χρειαζεται καποια γραπτη συννενεση απο τους υπολοιπους ιδιοκτητες απλα ειναι καλο να υπαρχει για να αποφυγω τις γκρινιες.Οποτε και να υπαρξει διαφωνια κανω την κατασκευη με βαση τον ΝΟΚ

 

Στον ακαλυπτο υπαρχει αλλα μια θεση σταθμευσης

Link to comment
Share on other sites

σωστά.

παράλληλα θα επιβεβαίωνα πως ο ακάλυπτος στην άδεια κ όχι στα συμβόλαια εμφανίζει την θέση στάθμευσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.