Μετάβαση στο περιεχόμενο

οροφή απο ελενίτ


delorto

Recommended Posts

Καλημέρα κύριοι ,σχετικά με το θέμα μου έχω να σας πληροφορήσω οτι μετά απο επισκέψεις σε αρμόδιες υπηρεσίες και ειδικούς προέκυψε μεταξύ άλλων . 1.οτι εάν κάποιος ενοικιαστής ενοικιάσει ένα διαμέρισμα το οποίο στην πορεία αποδειχθεί "μη βιώσιμο" δηλαδή παρουσιάζει προβλήματα στην υγεία του, μπορεί να καταγγείλει την σύμβαση μονομερώς και ο ιδιοκτήτης δεν δικαιούται να απαιτήσει μισθώματα του ,αντίθετα μάλιστα είναι υπόχρεος στην επιστροφή της καταβληθείσας εγγύησης, και εάν αποδειχθεί βάσει εμπειρογνώμων ότι ηθελημένα προέβη στην ενοικίαση της μη βιώσιμης κατοικίας επιβαρύνεται και με τα έξοδα μετακόμισης του ενοικιαστή.2. Επίσης επειδή το σπίτι αυτό οπως προανέφερα ειναι στην πίσω πλευρά του οικοπέδου ,ο ιδιοκτήτης μετέτρεψε την είσοδο μεταξύ οικοδομικής γραμμής και του κτίσματος σε χώρο στάθμευσης του αυτοκινήτου του αφ ενός εμποδίζοντας την ομαλή προσπέλαση μου με ενά καρότσι τη λαικής και αφετέρου να πατάω καθημερινά τα υπολείματα των φρένων (τριμένα τακάκια-καρκινογόνο υλικό) και να τα μεταφέρω στους χώρους του σπιτιού μου . Πάραυτα άρχισε και ψυχολογικό πόλεμο με απειλές διότι αποφάσισα να βρώ το δίκιο μου υποχρεωνοντάς τον να κάνει τα νόμιμα κι αυτονόητα.Σας ευχαριστώ και πάλι κι αν μακρυγόρησα ειναι γιατί ισως θέλω να βοηθήσω κι άλλους με το ιδιο πρόβλημα παραθέτοντας αυτά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλο κουραγιο ευχομαι. Αν και κανονικα πρεπει να αποφευγουμε να βγαζουμε συμπερασμα χωρις να εχουμε γνωση και των 2 πλευρων μιας ιστοριας, η περιπτωση σου βγαζει ματι. Σου νοικιασαν σπιτι με ελλενιτ και δεν σου το ειπαν, τελος. Ο νομος ειναι με το μερος σου.

 

Αυτο με την φρενοσκονη απο τα τακακια δεν ξερω ποιος σου το ειπε, αλλα δεν νομιζω να ισχυει. Εκτος και αν ο ιδιοκτητης εχει παλιο αμαξι και δεν εχει αλλαξει ποτε του τακακια. Τα τακακια πλεον ειναι ολα "asbestos free", δηλαδη δεν περιεχουν αμιαντο.

 

edit

 

ψαχνοντας το ποτε απαγορευτηκε η χρηση αμιαντου σε τακακια επεσα πανω σε αυτα

http://ibasecretariat.org/alpha_ban_list.php

http://ibasecretariat.org/chron_ban_list.php

Απο το 2005 και μετα υποτιθεται οτι σταματησαμε ως Ελλαδα να εισαγουμε προιοντα αμιαντου...

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση ckiriako ,πράγματι το αυτοκίνητο ειναι πολύ παλιό κι έχει διαρροές ,υγρών και φρενόσκονης ή οποία οπου το παρκάρει πέφτει με τη διαστολή και το πλύσιμο των τροχών μαυρίζοντας εμφανώς το χώρο ,αλλά και πέρα απο αυτό ανέφερα οτι έκοψε τα κάγκελα της εισόδου και μεταξύ μάντρας και του τοίχου του μπροστινού σπιτιού και βάζει στην υπάρχουσα διάβαση για το πίσω μέρος του σπιτιού μου (περίπου 2.20 μέτρα πλάτος και 12 μέτρα μήκος διάδρομος) κι απο τον οποίο για να περάσω με τα ψώνια στην ανάταση ,κάνοντας ελιγμούς φιδιού .Δεν νομίζω οτι θα νοίκιαζε κανείς τέτοιο αδιάβατο σπίτι ή οποιαδήποτε αρμόδια υπηρεσία να κάνει τα στραβά μάτια σε τέτοιες παρανομίες ,κι αποκλεισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.