Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγη ειδικοτητας στο ΤΕΕ


Recommended Posts

Αγαπητοι συναδελφοι καλησπερα σας,

 

Ειμαι μελος του ΤΕΕ απο το 2005 με ειδικοτητα "Ηλεκτρονικος Μηχανικος & Μηχανικος Η/Υ" του πολυτεχνειου Κρητης.

 

Ημουν φοιτητης του εξωτερικου και ειχα δωσει το πτυχιο με το μεταπτυχιακο μου και συνεκτιμήθηκαν με την ανωθεν αναφερθησα ειδικοτητα.

 

Φετος τελειωσα ενα δευτερο μεταπτυχιακο στην Ενεργεια.

 

Γνωριζει κανεις απο εσας αν μπορω να ξανα-αναγνωρισω ολα μου τα πτυχια απο την αρχη και μετα να παραδωσω την προηγουμενη αδεια ασκησεως επαγγελματος που εχω και να αποκτησω νεα ειδικοτητα ως "Ηλεκτρολογος Μηχανικος & Μηχανικος Η/Υ" του ΕΜΠ ? ή εστω να αποκτησω 2η ειδικοτητα?

 

Eυχαριστω εκ των προτερων,

Γαβριηλ

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου δεν μπορεί να γίνει αυτό που λές. Από την μία έχεις μία απόφαση, και από την άλλη από μόνο του ένα μεταπτυχιακό δεν σου δίνει παραπάνω επαγγελματικά δικαιώματα από αυτά του βασικού σου τίτλου, πόσο μάλλον να σου αλλάξει την βασική ειδικότητα...

 

Αυτό που μετράει είναι ο βασικός τίτλος σπουδών και όχι τα μεταπτυχιακά όσα και να έχεις..

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να αναγνωρίσεις μόνο το δεύτερο μεταπτυχιακό και έτσι για την Ελλάδα θα είσαι διπλωματούχος μηχανικός ΜΕ μεταπτυχιακό με ότι αυτό συνεπάγεται...Γιατί από ότι θα γνωρίζεις μέχρι στιγμής με την προηγούμενη συνεκτίμηση, έχεις (για την Ελλάδα) ΜΟΝΟ δίπλωμα μηχανικού. Το μεταπτυχιακό σου δεν ισχύει αυτόνομα...

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση.

 

Γνωριζω οτι δεν μπορω να ΠΡΟΣΘΕΣΩ ουσιαστικα ειδκοτητα αλλα απλα να αναγνωρισω μονο το μεταπτυχιακο. Το θεμα ειναι μπορω να ΑΛΛΑΞΩ ειδικοτητα παραδιδοντας την παλια. Για παραδειγμα, αν εγω δεν ειχα δωσει καθολου τα χαρτια μου οταν πηρα το πτυχιο και το μεταπτυχιακο στο εξωτερικο το 2005, θα μπορουσα σημερα να καταθεσω ολα μαζι? (1 πτυχιο και 2 μεταπτυχιακα)

 

Φυσικα μαλλον οπως αναφερεται και σε αλλα ποστς η μονη λυση ειναι οι κατατακτηριες για την αλλαγη ειδικοτητας?:(

 

Αυτο η κααραμενη σχολη στα Χανια ποτε θα αλλαξει ονομα για να αλλαξουν και οι ειδικοτητες? Εχει 2 χρονια που ακουγεται

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.